Ev turu: Nişantaşı’nda 50 yıllık binaya genç bir dokunuş!

Gizem ve Hakan Ünsal çifti henüz 5 aylık evli. İstanbul Nişantaşı’ndaki Hüsrev Gerede Caddesi üzerinde yer alan bu evde daha önce Gökhan Bey’in babaannesi oturuyormuş.

“ESKİ İLE YENİYİ HARMANLADIK”

Ev, lokasyonu sayesinde hem Beşiktaş’ın sıcak mahalle havası hem de Nişantaşı Teşvikiye’nin modern havasına yakın. Bu nedenle evin yerinin genç çift için ayrı bir önemi var. “Evin konseptinde eski ve yeniyi harmanlamamız da Beşiktaş’ın eski, Nişantaşı’nın yeni tarzıyla örtüşüyordu” diyor genç çift.

Salondaki koltukların kumaşları Persan. Kanepenin üzerindeki yastıklar Dore Perde, berjerlerin üzerindekiler ise Home Sweet Home’dan alınmış.

EVİN MAKSİMUM DERECEDE IŞIK ALMASINI SAĞLADILAR

Çiftin önceliği evin maksimum derecede ışık almasını sağlamak olmuş. Bunu da odaların kapılarını komple cam yaparak, gereksiz kapıları çıkararak, duvarları kırık beyaza çevirerek ve beyaz renkte parke kullanarak sağlamışlar. Mutfakta banyoyu içeriye dahil ederek, banyoda ise pencere yerini ve boyutunu değiştirerek ışık miktarını da artırmışlar.

Ahşap kullanımını çok seven çift mutfak dolapları ve tezgahı bu malzemeden tercih etmiş. Zeminde ise çini karo kullanmışlar. Buzdolabı ise kırmızı rengiyle mutfağı tamamlıyor.
Frigidare sarı renkli buzdolabı eskiden alınarak yenilenmiş. Aile yadigarı dikiş makinesi ise evin girişinde bir sehpaya dönüşmüş.

“PROVANS TARZ ÜZERİNDEN İLERLEDİK”

“Yaşanmışlık hissini ve eskiyle yeniyi harmanlamayı seviyoruz. Bu yüzden tarz olarak Provans tarz üzerinden ilerledik. Bu tarzın eski beyaz ahşap mobilyaları ferah bir Akdeniz havası yaratıyor ve evdeki beyaz ağırlığıyla ışığı da çok güzel yansıtıyordu. Yine de beyaz, sakin bir ev olmasındansa dinamik modern renkli objelerle, tezatlıkların uyumlarını gözeterek ve farklı çizgilerin egemenliğinde dinamik retro bir ev olmasını tercih ettik” diyor genç çift.

İLK MOBİLYALARI YEMEK MASASI OLDU

İlk aldıkları mobilya yemek masası olmuş: “Eskitilmiş ahşap yüzeyi, boyutu ve XIV. Louis tarzı ayaklarıyla ilk görüşte bayıldık. Bernardo’da yemek takımı bakarken masayı alıp çıktık. Tabii daha sonradan aldığımız TV ünitesi ve konsolun masayla renk uyumunu sağlamak da ayrı bir işti. Bu konuda Masko Country River mobilya yardımımıza yetişti, ölçüleri ve renkleri özel olarak yaptırıldı. TV ünitesinde kullanılan kulplar da Provans tarza uygun olarak beyaz çiçekli seçildi.”

“Yemek masası sandalyelerinde retro tarzı güçlendirmek için siyah-beyaz çizgi roman karakterlerinden oluşan bir kumaş tercih ettik.”

AKSESUARLARDA ABARTIDAN KAÇINDILAR

Evin aksesuarlarında gereksiz unsurlar ve abartıdan kaçınmışlar. Hareket kazandırmasıyla amacıyla renkli objelere yer verilmiş. Yatak odası ise kır evi konseptiyle sanki Ege sahil kasabalarının ferahlığını yansıtır şekilde dekore edilmiş. Odanın beyazlığına hareket katmak için aksesuarlar renkli tercih edilmiş.

Mobilyalar Country River’dan alınmış. Yatak örtüsü ise English Home’dan. Yatağın duvarına asılan ünlü ressam Gustav Klimt’in bir tablosu ise odaya hem ruh katıyor, hem de duvara hareket kazandırıyor.
Evde iki banyo bulunuyor. Birinde yine Provas tarza yönelinmiş. Diğeri ise modern tarzda dekora edilmiş. Banyolarda sadeliği az da olsa kırmak için aksesuar kullanılmış.
“Ahşap malzemenin sıcak, içten ve samimi olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle evin birçok detayında bu malzemeyi tercih ettik.”

Ev turu: Bakırköy’de renk cümbüşü 150 m2’lik bir dairedeyiz