nişantaşı-bahçeli-ev

Ev turu: Nişantaşı’nda bahçeli 110 metrekarelik evdeyiz

Nişantaşı’ndaki bahçe katında sıcak ve keyifli bir yaşam alanı oluşturmuş Özkaner Ailesi. Mimar Çetin Özkaner, eşi Elif ve kızları Selena ile yaşadıkları bu bahçe katını silbaştan hayata geçirmişler.

Özkaner Ailesi’nin yaklaşık 15 yıldır yaşadıkları Nişantaşı hayatının son 5 yılı Doğu Sitesi’nde geçmiş ve aile geçtiğimiz mart ayında aynı siteden birbahçe katı almaya karar vermiş. Mimar Çetin Özkaner, moda tasarımcısı eşi Elif ve kızları Selena, öncelikle ihtiyaçlarını net olarak belirleyerek işe başladılar. Yıllarca ara katlarda oturan aile bahçe ve çevreyle daha iç içe bir yaşam sürdürmek istiyormuş ve bu 110 metrekarelik daireyi seçmelerindeki en önemli etken bahçe katı olması olmuş.

Özkaner Ailesi senelerdir ara kat dairelerde geçen hayatlarını sokak, çevre ve bahçeyle daha iç içe olabilecekleri bir yaşamla değiştirerek bahçe katındaki bu daireye taşınmış.

DEĞİŞİM ZAMANI

“Öncelikle ihtiyaçlarımıza yönelik yeni planlamayı yaparak ve evin plan yerleşimini değiştirerek işe başladık. Evin en hoşumuza giden yanı, konumu sayesinde tüm odalarının gün ışığı alması ve büyük giriş holüydü. Tüm odalar bu hole açılmaktaydı. İşe önce, ön bahçeye bakan salonun yanındaki yatak odasını, mutfak hacmine dönüştürüp salona açmakla başladık. Bu sayede mutfak ve bahçe merkezli bir yaşam için evimizi hazırladık. Yemek masasında büyük mutfak hacmine alarak salonda daha rahat ve geniş bir oturma alanı yarattık. Yeni mutfak, eski yatak odasının, hole açılan kapısını da kapatarak kazanılan alana holde büyük bir dolap yerleştirdik” diyor Çetin Özkaner.

Mutfak masası Mudo Concept, sandalyeler ve vitrinli dolap ise Tepe Home’dan alınmış. Mutfakta duvar kaplaması olarak Artstone tuğla paneller kullanılmış. Masa üstünde yer alan abajurlar da Mudo Concept’den. Ocağın arkasında kalan duvarda Yütaş’tan alınan İtalyan çini desenli seramikler ile doku tamamlanmış.

Mutfakta ve salon zemininde Şerifoğlu meşe lamine parke kullanarak sıcak bir yapı sağlanmış. Mutfak ile salon arasına, katlanır kayar kanatlı panjur lake kapaklardan oluşan bir kapı sistemi konularak iki bölümün istenildiğinde ayrılmasına olanak tanınmış. Evdeki tüm mobilya çalışmalarını, Çetin Bey’in meslek hayatında da yıllardır çözüm ortağı olan Format Ahşap-Musa Topaç yapmış.

ETKİLİ DOKUNUŞLAR

Salondaki bahçeye bakan pencere ilk iş olarak yere kadar açılarak bahçe ile yaşam birleştirilmiş. Duvarlarda Amerikan vinil duvar kaplamaları kullanılmış. Evin tüm pencerelerinde demir korkuluklar sökülerek pencerelere motorlu kepenkler takılmak sureti ile parmaklıklar ardındaki hayata son verilmiş. Salon oturma grubu Koleksiyon Mobilya, orta sehpa Mudo Concept, dresuar ise Tepe Home’dan alınmış. Orta holde, Selena’nın kitaplarını koyabilmesi ve onlara rahat ulaşabilmesi için bir kütüphane tasarlanmış. Bu alanın duvarlarında Artstone beyaz kaplama tuğla, zemininde Karo İstanbul’a özel yaptırılan karolar kullanılmış.

Banyoda ise duvarlarda dokulu bir sıva çalışması ile natürel bir görsel yakalanmaya çalışılmış. Duş içine ise İspanyol malı kesme cam etkisi veren özel bir seramik çalışması uygulanmış. Tezgah ve zeminde Burdur beji mermer kullanılarak doğal etki tamamlanmış.

Salonda oluşturulan bu köşedeki dresuar Tepe Home’dan. Dresuarın üzerini aksesuarlar süslüyor. Duvarda ise aileye ait fotoğraflar göze çarpıyor.
Evin tüm odalarının kapısı hole açılıyor. Bu alanda Selena’nın kitapları için bir kütüphane oluşturulmuş.
Yatak odasının geniş bir alana sahip olması, bir köşesinde bir giysi odası oluşturulabilmesine olanak tanımış. Giysi odası tülle uyuma bölümünden ayrılmış. Çetin Bey içinse bir dolap yaptırılmış.
Yatak odasında Elif Hanım için bir giysi odası oluşturulmuş. Oda İda Sistem tarafından yapılmış. Çetin Bey’e ait giysi dolabını ise Format Ahşap yapmış. Şifoniyer ise Mudo Concept’ten.

Nişantaşı’nda 50 yıllık binaya genç bir dokunuş!