Mutfaklarda trend natüralist çizgiyi işaret ediyor

Son güncelleme:

Ham malzemeler, doğal ahşap dokular, organik çizgilerle mutfaklar artık doğaya bir adım daha yakın. Mutfaklarda trend natüralist çizgiyi işaret ediyor.

Üstteki fotoğraf: Hareli açık meşe renkli Vega mutfak, İntema Mutfak.

Konumuz mutfaklar için malzeme seçimi ise modası hiç geçmeyen bazı seçeneklerimiz var. Masif ahşap dokusu, huş, rattan, keten, hasır ve su sümbülü gibi malzemeler her daim karşımıza zamansız seçenekler olarak çıkıyor. Bu ögeler mutfaklara etkileyici bir kimlik kazandırmakla kalmıyor; aynı zamanda sürdürülebilir bir yaşam stili için eşsiz bir seçenek haline getiriyor. Hiç mi dezavantajları yok diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet, elbette var. Biraz bütçenizi zorlayabilirler; ancak hemen endişelenmeyin; çünkü bu sorunun üstesinden gelmek için de pek çok opsiyonumuz var. Örneğin ahşap görünümlü porselen duvar kaplamaları, benzer şekilde ahşap dokusunu birebir zeminlere taşıyan seramikler, laminant parkeler…

Duvar kağıdı ve perdelik kumaş, Persan.
  • Natürel bir etkinin ilk yolu mutfakta daha fazla yeşil bitkiye yer açmaktan geçiyor.
  • Açık raflarda doğal dokulu aksesuarlar sergileyebilirsiniz.
  • Natürel tonlara sahip mutfak tekstilleriyle etkiyi pekiştirebilirsiniz.

MALZEME KOMBİNASYONLARI

Doğal ahşap zeminler hemen hemen tüm stillere ayak uyduran muhteşem bir seçenek. Mutfakta da olabilir mi diye endişelenmenize gerek yok. Çünkü yeni nesil parkeler farklı katmanlı yapılarıyla oldukça dayanıklı bir profil sergiliyor. Doğal ahşap zeminleri metal detaylarla kombinlediğinizde endüstriyel vurgular elde edebilirsiniz. Beyaz mutfak mobilyalarıyla aydınlık ve modern bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Altın, roze gibi ışıltılı yüzeylerle daha klasik bir tema elde etmeniz mümkün olur.

MOBİLYADA AHŞAP YÜZEYLER

Luna mutfak, Lineadecor.

Ahşap mutfak mobilyaları natüralist dokuları mutfaklara taşımak için ideal. Ferah bir etki için açık meşe gibi tonlar tercih edebilirsiniz.

DOĞAL DOKU+MALZEMELER

Asimetrik formlar, wabi-sabi gibi kusurlarda kusursuzluğu arayan stiller, işlenmemiş malzemeler tam da bu mutfakların ruhunu taşıyor.

Ahşap zeminli mutfak örnekleri: 10 muhteşem mutfak

Ahşap evlerde mutfak dolapları nasıl olmalı?