5 farklı rustik stil ve stillerin püf noktaları

Geleneksel dekorasyon stilleri de çağa ayak uyduruyor, değişiyor. Klasik detayların, popüler renk, doku ve formlarla birleşiminden farklı ve yepyeni stiller doğuyor.

İSKANDİNAV RUSTİK

Beyaz, yalın ve açık renk kuzeyli stillere rustiğin koyu ahşap ve deri dokularını eklemek zor. Dekorasyonda monokrom renkleri tercih edin. Bunu lacivert, yeşil ve sarıyla hareketlendirin. Rustik stilin vazgeçilmezi ekose desenlerini, yünlü, keçe ve peluş ürünleri de kullanabilirsiniz.

ENDÜSTRİYEL RUSTİK

Yeni şehirli bir stil birleşimi olan endüstriyel rustik oldukça erkeksi çizgide detaylar içeriyor. Modern formları ham ahşaplarla birleştiren stilde mat lake, tuğla ve bürüt beton malzemeler öne çıkıyor. Heykel, mimari detay, eskiyle yeninin birleşimi ve en çok iki veya üç ton kullanmaya dikkat edin. Geniş deri kanepeler, demir sehpa ve sandalyeler, parlak lake ve metal stilin öne çıkanları.

RETRO RUSTİK

70’ler ruhunu yansıtan retroya rustik stili adapte ederken en geleneksel malzeme olan ahşaptan vazgeçmeyin. Siyah, kırmızı ve turuncu gibi pop renkleri rustik stilin tatlı ceviz tonlarıyla kullanabilirsiniz. Ferforje bu yeni stil kombinasyonunda sıkça karşımıza çıkıyor. Desenleriniz ise bolca geometri ve stilize şekiller.

ETNİK RUSTİK

Etnik stillerin detay ve renk zenginliği karmaşa yaratabilir. En klasik haliyle dağ evi tarzı evlerde uygulanan rustik dekorasyonun öne çıkan geniş ve büyük mobilyalarını, neredeyse işlenmemiş malzemelerini Fas’ın zarif ferforje mobilyalarıyla bütünleyin ya da Uzakdoğu’nun motifli sandıkları ile kullanın. Yün kilimler, bambu sehpa ve aksesuarlar, geyik başı, post gibi rustik detaylarla uyumu yakalıyor. Dikkat edeceğiniz en önemli nokta mekanın yeterince geniş ve aydınlık olması.

VİNTAGE RUSTİK

Stili vintage detaylarla birleştirirken iki seçenek var. Etnik, parlak ve bol renkli detaylar ya da Fransız kır evi havasında pastel ve doğal tonlar. Meşenin doğal ya da pembeye çalan tonunu tercih edin. Beyaz, krem, su yeşili gibi renkli yüzeylerde eskitme ve mat lake uygulayın. Tekstil seçimlerinizi pamuklu kumaşlardan yana yapın. Dantelli, nakışlı, işlemeli zarif detaylara yer verin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Vintage rustik stilin şifreleri: İlhamını dağ evlerinden alıyor

Rustik stilin şifreleri – Rustik romantik tarz nedir?

Rustik stilde hasat şıklığı

Rustik country stili özellikleri ve evinize uyarlamanın yolları