Mutfağınız banyonuzundan daha pis olabilir: Görünmeyen bakterilerden nasıl kurtulursunuz?

Kesme tahtanızın üstünde klozet kapağınızdan daha fazla bakteri olabileceğini biliyor muydunuz? İşte mutfağınızı temizlerken ihtiyacınız olan tavsiyeler…

Hangisi daha temiz – mutfak mı yoksa banyo mu? Çoğu zaman, banyonuz daha temizdir.

“Clean Mama” olarak bilinen temizlik uzmanı Becky Rapinchuk, “Mutfak lavabosunda tipik olarak tuvaletten daha fazla mikrop bulunur” diyor. Çoğu insan buzdolabına yiyecek koyarken ve tezgâhları gönülsüzce silerken, Rapinchuk karşılaştığı mutfakların çoğunun “tamamen temizlenmediğini” söyledi .

Evinizin en mikroplu, en kirli kısımlarından bazılarıyla baş etmenin en akıllı yolları hakkında uzmanlarla konuştuk. Bize neyi ne sıklıkta temizlemeniz gerektiğini ve işi halletmenin en iyi yolunu söylediler. İyi haber şu ki, çok uzun sürmeyecek!

Rapinchuk, “Sadece ilgi ve günlük bakım gerektiriyor” dedi. Ve faydaları düşündüğünüzden çok daha derine işleyecektir.

Persil ProClean’de leke uzmanı olan Wendy Saladyga, “Temiz bir mutfak genellikle evin kalbi olduğu için ruh halinizi anında yükseltir” dedi .

Yine de, bu “kalp” çok çabuk kırılabilir. Yakın tarihli bir Persil araştırması, yetişkinlerin çoğunun, dökülen baharatlar veya soslar (%66), yere atılan/düşen yiyecekler (%63) ve dökülen içecekler (%62) dahil olmak üzere bir dizi özensiz mutfak davranışını barındırdığını gösterdi. Evinizde düzenli olarak böyle bir şey oluyorsa, bu yazı sizin için. Öyleyse başlayalım.

BİR STRATEJİ BELİRLEYİN

Kapsamlı bir mutfak temizliği yapmak ne kadar önemliyse, işleri kolay hale de bir o kadar kritik. Her şeyi aynı anda halletmek zorunda değilsiniz, bu yüzden derinlemesine temizlemek için bu öğelerden bir veya ikisini seçin, ardından gelecek hafta yeni maddelere geçin.

Her işlem arasında, yiyecek hazırladığınız yüzeyleri temiz tutmaya odaklanın.

HousewifeHowTos.com’dan temizlik uzmanı Katie Berry, “Her kullanımdan önce ve sonra silinmeleri ve haftada bir de iyice temizlenmeleri gerekiyor” dedi. “Bu, zararlı patojenleri kontrol altında tutar ve gıda kaynaklı hastalıkları önler. Ayrıca kolları ve düğmeleri haftada en az bir kez silmeli ve zemine dökülenleri temizlemelisiniz. Bu adımlar kirin birikmesini ve haşereleri engelliyor.”

Berry, “Kir birikse bile, derinlemesine temizlik yapmak yine de zaman alan bir iştir,” dedi. “Pek çok pahalı ürüne ihtiyacınız yok çünkü ılık, sabunlu su, kabartma tozu ve sirke gibi basit malzemelerin hepsi çok etkili olabilir.”

BUZDOLABI

  • Buzdolabı: Uzmanlar, büyük bir cihazı temizlerken zamanlamanın önemli olduğunu söylüyor. Buzdolabı söz konusu olduğunda, boşken temizlenmesi daha kolaydır.

Rapinchuk, “Büyük bir alışverişe çıkmadan önce, en boş olduğu zaman içini silin,” diye önerdi.

“Today” programında ev ve yaşam tarzı yazarı Jill Bauer’e göre bu, temel bakım için şart, ve buzdolabının yılda iki kez derinlemesine temizliğe ihtiyacı var.

Bauer, “Ben bu işi genellikle sonbaharda, tatillerden önce ve ardından tekrar ilkbaharda yaparım” dedi. “Her şeyi buzdolabından çıkarıyorum ve tüm kavanozları ve şişeleri mikrofiber bir bezle siliyorum. Bunun gibi büyük bir iş için kağıt havlular oldukça israfa yol açar”.

“Ardından buzdolabının içini temizliyorum, yukarıdan başlayıp aşağıya doğru ilerliyorum. Yağı eritmek için yanıma bir kova ılık su ve bulaşık deterjanı koyduğum bir kase alıyorum. Kabartma tozunu doğrudan sert ve zor lekelerin üzerine serpmek, bunların kalkmasına yardımcı olur. Tamamen sildikten sonra geri dönüp yeni bir mikrofiber bezle kurutuyorum.”

Dış kısmı da iyice silmeyi unutmayın. Paslanmaz çelik bir yüzeyse, Bauer şu ipucunu verdi: “Yüzeyde hem yatay hem dikey çizgiler olduğunu hayal edin ve bu yönde silin”.

Berry, altı aylık derin temizliklerinizden biri sırasında, buzdolabı serpantinlerini de temizlemeniz gerektiğini ekledi.

“Zamanla orada toz ve birikintiler birikerek buzdolabınızın daha fazla çalışmasına ve daha fazla enerji kullanmasına neden olabilir. Yılda en az bir kez, buzdolabının fişini çekin, genellikle ünitenin arkasında veya altında bulunan bobinleri bulun ve kir ve kalıntıları temizlemek için elektrik süpürgesi veya bobin fırçası kullanın. Bu, buzdolabınızın verimliliğini artırmanıza ve uzun vadede enerji faturanızdan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek basit bir adım.”

Artık buzdolabınız temiz olduğuna göre, bu şekilde kalmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

“Temizlik işlemleri arasında, ürün ve et çekmecelerinizi damlamaları önlemek adına kağıt havlularla kaplayarak buzdolabınızı daha düzenli tutun. Onları haftalık olarak değiştirmek idealdir”dedi Berry. “Ve buzdolabınıza koymadan önce kapların altını daima silin.”

İlginizi çekebilir: Buzdolabı nasıl temizlenir, neyle silinir? Gıda zehirlenmesine dikkat

MİKRODALGA

  • Mikrodalga: Bauer’in haftada bir uygulamayı önerdiği bu ipucu, genellikle mutfaktaki en pis yerlerden biri olan yerlerde büyük bir fark yaratabilir.

“İki fincanlık bir ölçüm kabını suyla doldurup yarım limonun suyunu sıkıyorum” dedi. “Sonra onu mikrodalgaya koyuyorum ve beş dakika çalıştırıyorum. Su şiddetli bir şekilde kaynayacak, ancak kapağı açmayın. Bunun yerine, beş dakika daha bekleyin. Buhar birikecek ve böylece tüm pislik gevşeyecek, bu yüzden tek yapmam gereken onu silmek. Sadece temiz değil, aynı zamanda daha taze kokuyor.”

İlginizi çekebilir: Mikrodalga nasıl temizlenir? Sirke ile tertemiz olsun

FIRIN

Fırın camı nasıl temizlenir
  • Fırın: Berry, fırın için, kabartma tozu ve sudan yapılan kalın bir macunu fırının duvarlarına sürmeyi önerdi.

“Kurumasını bekleyin, ardından bir sprey şişesini beyaz sirke ile doldurun ve fırının içine püskürtün” dedi. “Deli gibi köpürecek, bu da kiri yerinden çıkarıyor. Köpüklenme durduktan sonra ılık, sabunlu bir bezle silin, ardından temiz, nemli bir bezle üzerinden geçin.”

İlginizi çekebilir: Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları

BULAŞIK MAKİNESİ

  • Bulaşık Makinesi: Bazen temizlemek için kullandığımız şeylerin kendilerinin de temizlenmesi gerektiğini unutuyoruz. Bulaşık makinesinde de durum kesinlikle böyledir.

Bauer, genellikle ünitenin altında bulunan filtrenin aylık olarak kontrol edilmesini önerdi.

“Filtreyi çıkarın ve ılık su altında durulayın” dedi. İçini temizlemek için şu ipucunu verdi: “Bir ölçü kabı alın ve üst rafa koyun. Sonra bir bardak su ve bir bardak sirke ekleyin sadece o bardakla bir döngü çalıştırın.”

İlginizi çekebilir: Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? 5 adımda tertemiz olsun

EKMEK KIZARTMA MAKİNESİ

  • Ekmek kızartma makinesi: “Şaşırtıcı miktarda kırıntı ve döküntü toplayabilirler,” dedi Berry. “İşe tost makinesinin fişini çekerek ve lavabonun üzerinde ters çevirerek başlayın. Yuvalarda birikmiş olabilecek kırıntıları çıkarmak için ise alt kısma hafifçe vurun. Ardından, tekrar sağ tarafı yukarı çevirin ve yuvaların içine sıkışmış olabilecek inatçı parçaları çıkarmak için bir diş fırçası kullanın.

Ardından, kırıntı tepsisini çıkarın ve üreticinin talimatlarına göre lavaboda veya bulaşık makinesinde yıkayın. Son olarak ise yeniden birleştirip fişe takmadan önce her şeyin tamamen kuru olduğundan emin olun.”

İlginizi çekebilir: Evdeki kızartma kokusu nasıl çıkar? Bu yöntemler çok pratik!

HAVLULAR VE PASPASLAR

  • Havlular ve paspaslar: “Mutfak havluları mutfağınız için harika bir temizlik aracıdır, ancak bunların da temizlenmesi gerektiğini unutmayın,” dedi Saladyga. “Mutfak havlularını her üç ila beş günde bir yıkamanızı tavsiye ederim, böylece tezgahları silmek için kullandığınızda temiz olduklarından emin olabilirsiniz.”

“Paspasınızın çıkarılabilir bir başlığı varsa, her kullanımdan sonra sıcak su ayarında yıkamanızı tavsiye ederim” diye ekledi. “Daha sonra, paspas sapına yeniden takmadan önce paspas kafasının tamamen kurumasını bekleyin.”

İlginizi çekebilir: Havlular nasıl temizlenmeli ve kabartılmalı? Evdeki bakteri yuvalarından biri

Mutfak havluları-bezleri kıyafetlerle beraber mi yıkanmalı ayrı mı?

MUTFAK ÇÖP KUTUSU

çöp-kovası temizliği
  • Mutfak çöp kutusu: “Çöp temizlemek pek de havalı bir şey değil, ancak kirden uzak tutmak, mutfağınızı koku ve haşerelerden uzak tutmanın önemli bir parçası,” dedi Berry. “Mümkünse çöp kutunuzu dışarı çıkarın ve biraz ılık suyla doldurun, ardından biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Bunu birkaç dakika bekletin, ardından yalnızca bu iş için ayrılmış uzun saplı bir fırça alın ve içini fırçalayın. Boşaltın ve durulayın, ardından daha fazla dezenfeksiyon için güneş ışığında kurumaya bırakın.

Berry, “Altına eski gazeteler serin, üstüne biraz kabartma tozu serpin ve ardından çöp torbanızı geçirin” dedi. “Kağıt ve kabartma tozu, torbadaki deliklerden damlayan pislikleri toplayacak, çöpü her çıkardığınızda bunları yenileyebilirsiniz”.

İlginizi çekebilir: Çöp kovası kokusu nasıl giderilir? İşte pratik çöp kovası temizliği

KÜÇÜK MUTFAK GEREÇLERİ

  • Küçük mutfak gereçleri: “Her kullanımdan sonra dışlarını nemli bir mikrofiber bezle silin,” dedi Rapinchuk. “Ek parçanın çoğu bulaşık makinesinde yıkanabilir. Kordonu da temizlemeyi unutma.”

Hazır tencerenizdeki silikon contadan gelen bir koku fark ederseniz, Bauer’in şu ipucunu deneyin: “Kabartma tozu ile bir hamur yapın, üzerine sürün ve biraz bekleyin”, dedi. “Harika bir emici oluyor ve sonrasında durulamanız yeterli.”

KAHVE MAKİNESİ

  • Kahve makinesi: “Yarısı sirke ve yarısı su olacak şekilde onu çalıştırmak, kahve makinenizin kirecini temizlemenin kolay bir yoludur,” dedi Berry. “Ardından bir tur da tek başına su ile çalıştırın, ardından makinenin fişini çekin ve soğumaya bırakın. Çıkarılamayan parçaları ılık, sabunlu bir bezle silin ve temiz, nemli bir bezle üzerlerinden tekrar geçin. Oynayan parçaları lavaboda veya bulaşık makinesinde yıkayınız. İçine kalın bir tuz tabakası serperek ve ardından yarım limonun kesik tarafıyla ovarak cezvenizdeki kabuklu oluşumlardan kurtulun. Bu kombinasyon yanmış kahveyi gevşetecek ve o garip kokuyu da giderecek.

İlginizi çekebilir: Kahve makinesi nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?