French press nasıl temizlenir? Lekesiz bir french press için barista yöntemi

Son güncelleme:

French press nasıl temizlenir? Baristalar sirke, bulaşık deterjanı, kabartma tozu veya tuz kullanarak french press’in nasıl temizleneceği konusunda uzman tavsiyesi verdi.

French press’inizi düzgün bir şekilde temizlemek, kahvenizi daha uzun süre kafe kalitesinde tutacaktır. French press, bir kahve makinesinden daha fazla dikkat gerektirse de, özellikle nereden başlayacağınızı bildiğinizde, temizlik yine de kolaydır.

FRENCH PRESS NASIL TEMİZLENİR?

Bu oldukça basit bir işlem, ancak bilmediğiniz pek çok püf nokta var. İşte detaylar…

Tıpkı kahve fincanınızı, tencerenizi ve tabağınızı yaptığınız gibi French pressinizi de her kullanımdan sonra temizleyin. Zahmetli temizlik işi kahvenizin tadını çıkarmanıza engel olmasın diye, demlemeden önce biraz temizlik hazırlığı yapmalısınız.

Pistonu kabın içinden çıkarın ve kaba biraz soğuk su doldurun. Bu, filtrenizin ve pistonunuzun ıslak kahve telvesi üzerinde durmasını engeller, bu da telvede oturdukça demlenecek, lekelenecek ve temizlenmesi zorlaşacaktır. Bunu düzenli olarak uygularsanız, haftada bir kez derin French press temizliği yapmanız yeterlidir. 

Bunun uzun bir süreç olması gerekmez, ancak kapsamlı bir temizlik seansına sahip olmak, başıboş kahve parçalarını, su kalıntılarını ve fazla kahve yağını gidermeye yardımcı olur. Bu kalıntılar birikmeye bırakılırsa, kahvenizi acı bir demlemeye dönüştürebilir.

FRENCH PRESS TEMİZLİĞİ

Kahvenizin tadını çıkardıktan sonra, kabın dibinde telve kalacaktır. Bu kalıntıları lavaboya dökmemelisiniz. Çünkü öğütülmüş kahve çekirdekleri lavabonuzda tıkanıklıklara neden olabilir. Bu nedenle bunları kompost, yemek atığı kutusu veya çöp kutusuna atın. 

Zemine ulaşmak ve kalıntıları gevşetmek için tahta veya plastik bir spatula kullanın. Daha sonra kahve kalıntılarını silkeleyebilirsiniz.

french press nasıl temizlenir
Fotoğraf: Future: Laura Honey

Ardından, sıcak su ve bulaşık deterjanı kullanarak, kahve kalıntılarını temizlemek için yumuşak bir bez veya sünger kullanın.

Kabı ılık suyla doldurup kahve yapıyormuş gibi daldırın. Bu, normalde ulaşılması zor alanlardaki kalıntıları gevşetir. Kabı boşaltın ve iyice durulayın. Ayrılan tüm parçaları kurumaya bırakın veya camı veya metali çizmemeye dikkat ederek mikrofiber bir bez kullanın ve French pressi kurutun.

french press nasıl temizlenir
Fotoğraf: Future: Laura Honey

FRENCH PRESS BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKANABİLİR Mİ?

Kullanım klavuzunu kontrol edin, ancak pek çok French press kahve makinesi bulaşık makinesinde yıkanabilir. Elle yıkamada yaptığınız gibi, kahve kalıntılarını French Press’inizden boşaltın. Ardından parçaları ayırın ve bulaşık makinenizin üst rafına yerleştirin. Alt raftalarsa çizebilirler, ancak French press’iniz üst raf için çok uzunsa sorun olmaz. Bulaşık makinesini normal şekilde çalıştırabilirsiniz. 

FRENCH PRESS’İ NASIL DERİNLEMESİNE TEMİZLERİM?

french press nasıl temizlenir
Fotoğraf: Future: Laura Honey

Kalıntılar ve kalan kahve yağlarına ulaşmak için her hafta derin bir temizlik yapmanız tavsiye edilir. Tüm parçaları sökün. Bu, çapraz plakanın (pistonun alt kısmı), ağ filtrenin ve spiral plakanın (üst kısım) çıkarılması anlamına gelir. Hatta bazı çubuklar kapaktan sökülebilir. Bunları filtreye dikkat ederek ılık sabunlu suyla köpürtün. Bu işlem sonrası yıpranabilir ve keskinleşebilir. 

Mümkünse, filtrenizi ve piston parçalarınızı su ve beyaz sirke (4’te bir) seyreltilmiş suda birkaç saat veya gece boyunca ıslatın. Islattıktan sonra, ılık sabunlu suda durulayın ve yeniden monte etmeden önce kurumasını bekleyin. 

İNATÇI LEKELER İÇİN ÖNERİLERİNİZ VAR MI?

Roasty Coffee’den Kelsey Waddel, “inatçı kahve lekelerini ve birikintilerini çıkarmaya yardımcı olabileceği” için sıcak suya kaba tuz eklemeyi ve bunu French press’in içini ovmak için kullanmayı öneriyor. French press’inizde derin çizikler oluşturmadan aşındırıcı görevi görür.

Filtre kahve nasıl yapılır? İşte mükemmel kahvenin püf noktası

Kahve makinesi nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?