Tül perde nasıl temizlenir?

Tül perde nasıl temizlenir? Çamaşır makinesinde yıkanabilir mi?

Tül perde nasıl temizlenir? Tül perdeler, evdeki yemek kokusu, duman ya da dışarıdaki tozlar nedeniyle sararabilir. Bu nedenle tül perdeleri temizlemek gerekiyor ancak temizlerken birkaç püf noktaya dikkat edilmeli. Hassas olan tül perdeleri aşağıdaki püf noktalara dikkat ederek temizleyebilirsiniz. İşte “Tül perde nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtı ve detaylar…

TÜL PERDE NASIL TEMİZLENİR?

Tül perde nasıl temizlenir

Toz ve kirden çok etkilenen tül perdelerin temizliğini her mevsim geçişinde yapılmalı. Tüller çamaşır makinesinde yıkanabilir ancak sıcak su, çok kırışmasına ve daha çabuk yıpranmasına sebep olduğu için kesinlikle düşük sıcaklıkta yıkanmalı.

Narin yıkama seçeneğinde, tercihen 30 derecede yıkanması öneriliyor. Kırışmasını engellemek için kornişten çıkarır çıkarmaz bekletmeden yıkanmalı ve yine makineden çıkar çıkmaz da asılmalı.

Tül perdeler ütüye ihtiyaç duymaz. Üzerinde nakış ve işlemeler varsa, onlar içte kalacak şekilde katlayarak makineye konulmalı.

TÜL PERDE ÇEŞİTLERİ

Modern veya klasik tüm mekanların vazgeçilmezi olan tül perdeler; organze, vual, tergal, ipek, keten, polyester gibi ince dokulu kumaşlar ile tasarlanıyor. Tülleri pencerelerinizde tek olarak kullanabileceğiniz gibi, farklı sistem ve farklı kumaştan kalın perdeler ile birlikte de kullanmanız mümkün.

Pencerenizin durumuna göre düz tülleri, fon ve kumaş perdeler ile birlikte ya da çubuklu katlamalı olarak kullanarak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Seçeceğiniz tülün cinsi ve dokusuna göre, farklı pili ve ekstrafor uygulamalarını da tercih edebilirsiniz.

Perde kumaşı, tül seçiminizde size yol gösterici bir noktadır. Eğer modern bir perde yaptırıp doğal dokuma, keten ya da doğal ipek gibi bir kumaşı seçecekseniz mat tül kullanarak görüntü bütünlüğünü sağlayabilirsiniz. Tülün boyu da önemli. Boyunu yere kadar tutarsanız güzel bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Tül perde nasıl temizlenir

Kadife, şönil gibi kumaşların kullanıldığı klasik perdeler ile birlikte organze, ipek veya klasik desenli kesme tül kullanabilirsiniz. Tül perdelerin enleri genellikle 300 cm’dir. İthal tüllerin yaygınlaşmasıyla, 140-150 cm enindeki tülleri de piyasada bulmanız mümkün. Bu endeki tülleri katlamalı perdelerde daha rahat kullanabilirsiniz.

Tülleri, perde rayı ve perde borularına tül cinsine göre farklı pililerde diktirerek uygulatabilirsiniz. Amerikan, ekstrafor büzgülü, kırma ve kanun pili bu seçeneklerden birkaçı. Ağırlıklı olarak beyaz ve ekru olan tüllere artık renkliler de eklendi.

TÜL PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR?

Tül ölçüsü eni korniş genişliği ile aynı olmalı. Boy ise tavan ile yer arasındaki yükseklikten 2-3 cm kısa olmalı. Kornişlerde tül kullanımı ortalama 1’e 2.5 veya 3 yapılmalı. İsteğe bağlı olarak bu oranların altında veya üzerinde olabilir.

Örneğin 200 cm eninde 260 cm yüksekliğinde bir pencerede korniş genişliğinin de 200 cm olduğunu varsayarsak ortalama 500 cm tül kullanılmalı. Tül boyu ölçüsü ise 257 cm olmalı. Kullanıcı tülün tek veya iki parça olup olmayacağına kullanım kolaylığına göre karar vermeli. Tüller de en, boy olarak kullanılır, desen veya baskılar da bu mantığa göre işlenmiştir.

Perde ölçüsü nasıl alınır? Tül, stor, fon, pileli perde ölçümü