Bulaşık makinesi mi, elde yıkamı mı? Hangisinde daha çok su gider?

Bu temizleme yöntemlerinin her ikisinin de artıları ve eksileri olsa da, çeşitli senaryolarda hangi seçeneğin en iyi olduğunu açıklamak için buradayız.

Elde yıkama ve bulaşık makinesi kullanma ile ilgili tartışma söz konusu olduğunda, hangi yöntemin en iyi olduğu konusunda basit bir cevap olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Gerçek şu ki, her iki bulaşık yıkama yönteminin de avantajları ve dezavantajları vardır. 

Birçoğumuz bulaşık makinelerinin neler yapabileceği konusunda modası geçmiş fikirlere sahibiz, ancak bu cihazlar 1970’lerde ev eşyaları haline geldiklerinden bu yana çok yol kat etti.

Bulaşık makinelerinin ve elde yıkamanın artıları ve eksileri ile çeşitli durumlar için hangi yöntemin ideal olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Her zaman bulaşık makinesine atmanız gereken 4 şey

GÜNÜMÜZDEKİ BULAŞIK MAKİNELERİ, ELDE YIKAMAYA GÖRE DAHA AZ SU HARCAR

bulaşık-makinesine yerleştirmeyi unutmamanız gereken şeyler

Geçmişte, bulaşık makineleri döngü başına 10 ila 15 galon (1 galon= 3,78 litre) su tüketebiliyordu. Modern bulaşık makineleri ise su verimliliği düşünülerek tasarlanmıştır. 5 galondan fazla su tüketmemek üzere tasarlanırlar. Enerji verimliliği olan cihazlar, döngü başına 3,5 galondan daha da düşük su kullanımı gerçekleştirir.

Almanya’daki Bonn Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, tam dolu bulaşıkları elle yıkamak, ortalama 26 galondan fazla su harcamanıza neden oluyor. Çalışma ayrıca, el yıkama tekniklerinin büyük ölçüde farklılık gösterdiğini, bazı kişilerin bu iş için sadece 8,7 galon, diğerlerinin ise 116 galon kullandığını keşfetti.

Ortalama bir mutfak musluğunun dakikada 2,2 galonluk bir akış hızı vardır, yani bir bulaşık makinesinin su verimliliğine uyması için bulaşık makinesinin tüm bulaşıklarını yıkamak için yalnızca iki dakikanız olur. Tüm bulaşıkları elde yıkamak için 5 galondan az su kullanmak neredeyse imkansız olurdu.

Modern bulaşık makinelerinin su tasarrufu sağlayan bir başka yönü de, bulaşıklarınızı önceden durulamanıza gerek olmamasıdır. Tüketici Raporlarına göre , bulaşıklarınızı ön durulamak her yıl 6.000 galon su israfına neden olabilir. Günümüzün bulaşık makineleri ön durulama gerektirmese de, yiyecek artıklarını çöp kutusuna veya kompost kutusuna sıyırmak yine de akıllıca olur.

ZAMANDAN, SU TÜKETİMİNDEN VE ENERJİDEN TASARRUF

Bulaşık makinesi kullanmak daha fazla enerji ve su tasarrufu sağlar ve şüphesiz size zaman kazandırır, ancak bu her zaman bir seçenek değildir. Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayan ve elde yıkanması gereken yaygın olarak kullanılan çok sayıda mutfak eşyası vardır. Örneğin; ahşap kesme tahtaları, gümüş sofra takımı, dökme demir tencere, şef bıçakları ve yapışmaz tavalar bunlardan bazıları. Bazı kaliteli çini ve el yapımı seramik servis gereçleri de en iyi şekilde elde yıkanır. Birçok insan, bulaşık makinesinde zarar verme riskini almak istemedikleri manevi değeri olan eşyalara da sahiptir.

BULAŞIK MAKİNELERİ TAM DOLU HALDE ÇALIŞTIRILIRSA DAHA VERİMLİ OLUR

Bulaşık makinesi kullanmak şüphesiz zamandan tasarruf sağlar. Energy Star’a göre, bir yıl boyunca elde yıkamak yerine bulaşık makinesi kullanmak size ortalama 230 saat veya neredeyse on gün olmak üzere el emeğinden tasarruf etmenizi sağlar!

Bulaşık makinenizi yalnızca iki veya üç günde bir çalıştırmanıza neden olacak kadar az bulaşık birikiyorsa, elde yıkamak daha iyi olabilir. Bunun nedeni, bulaşıklar temizlenmeden önce 24 saatten fazla bekletilirse yiyecek parçacıklarının kuruyup sertleşebilmesidir. Bu durumda bulaşık makineniz yapışan kiri çıkaramayabilir.

ZORLU LEKELERİ ELDE YIKAYABİLİRSİNİZ

Bulaşık makinelerinin daha az su kullanma ve zamandan tasarruf etme gibi birçok avantajı olsa da, elde yıkamayla rekabet edemeyecekleri bazı durumlar vardır. En iyi bulaşık makinelerinin bile yapamadığı bir şey, yapışan kiri temizlemektir. Bir tencereyi yakarsanız veya tencerenize bir pirinç tabakası yapışırsa, temizlemek için biraz kol gücüne ihtiyacınız olacaktır.

ELDE YIKAMA CİLDİNİZ İÇİN İYİ DEĞİLDİR

Bakterileri öldürmek için çoğu bulaşık makinesi yaklaşık 60 derecelik yüksek su sıcaklıkları kullanır. Bu yüksek ısılara ellerimiz dayanamaz. Bu nedenle geride bazı bakteri izleri kalmış olabilir. Daha düşük sıcaklıklarda bile bulaşıkları elde yıkamak ellerinize zarar verebilir. 

Su ve bulaşık sabunu kullanmak cildinizi kurutabilir ve düzenli manikür yaptırırsanız, elde bulaşık yıkadığınızda ömrünün önemli ölçüde kısaldığını göreceksiniz. Eldiven giymek bir seçenek olsa da, su ve ellerinizi korumak yerine bulaşıklarınızın çoğunu bulaşık makinesine koymayı da tercih edebilirsiniz.

Program bitince bulaşık makinesi kapağı hemen açılmalı mı beklemeli mi?

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir? Daha temiz bulaşıklar için filtre temizliği