Karavanda tatil!

Yazlıklarda yerini alanlar, otellerde rezervasyon yaptıranlar ya da halen kararsız kalıp tatil planlarını yapamayanlar! Yazın en sıcak günlerini geçirdiğimiz şu günlerde, tüm bir yılın vermiş olduğu yoğun çalışma temposundan sonra stresimizi atmak için en güzel, en unutulmaz tatili yapmak hepimizin hakkı!

Tatile çıktığında aklı evde kalanlar, yatağından başka bir yerde yatamayanlar… İşte bu güzel tatil fikri tüm planlarınızı değiştirebilir. Şöyle güzel bir karavan alıp uzun bir yolculuğa çıkmak eminim herkesin hayali olmuştur. Bambaşka bir tatil macerası yaşamak, daha önce keşfedilmemiş yerleri keşfetmek, maviyle yeşilin buluştuğu koylarda konaklamak, akşam olduğunda kendi evin gibi kendi yatağında uyumak…Neden olmasın? İlla sıfır bir karavan almak zorunda değilsiniz. İkinci el karavanlarda gerekli bakımdan sonra tatilinize eşlik edebilir.

Uzun bir süre yaşam alanımızı oluşturacağı için karavanda nelere dikkat etmeliyiz, günlük kullanıma uygun dekorasyonu nasıl olmalı?

– Karavanlarda ilk dikkat edilecek nokta alanı daraltmadan kullanılabilir ferah bir yaşam alanı sağlamaktır.
– İhtiyacınız olan eşyalar için gizli depolama alanları kullanarak dağınık bir görünümün önüne geçmelisiniz.
Karavan içerisinde kullanacağınız tüm mobilyalar monte edilerek sabitlenmiş bir şekilde kullanılmalıdır, zira araç hareket halindeyken istenmeyen kazalara neden olabilir.
– Karavanın iç yerleşimi yapılmadan önce mutlaka lavabo, elektrik gibi tesisatların önceden yapılmış olması gerekir. Ya da daha önceden iç ve dış yüzeyinde yıpranmalar var ise önceden gerekli tamirat yapılmalıdır.
– Mobilyalarda, döşemelerde, yatakta, mutfakta kullanacağınız tekstil ürünlerini seçerken mutlaka leke tutmayan ve kolay temizlenebilir ürünler olmasına dikkatedin.
– Alt zeminin temizlenebilir olması açısından sudan etkilenmeyen laminant parkeler tercih edebilirsiniz.
– Tüm günün yorgunluğunu atacağınız yatağı karavanın ölçülerine göre bir ustaya yaptırmak daha doğru olacaktır.
– 
Karavan içerisinde oturma bölümünde kullanacağınız koltuklar çok yer kaplamayan, rahat koltuklar olmalıdır.
– Pencereler küçük olacağı için öyle ayrıntılı perdeler kullanmaya gerek yok! Evde kendiniz yapabileceğiniz küçük şirin örtüden bozma ya da basit dikilmiş perdeler kullanabilirsiz.
Mola verdiğinizde biraz dinlenmek ya da yemeğinizi dışarıda yemek isterseniz karavanın pencere bölümüne yaptıracağınız şemsiyelikler sizi güneşten koruyacaktır.
– Mutfak dolabı, lavabo ve banyo için gerekli ölçüler alındıktan sonra ikinci el çıkma dolaplar da işinizi görebilir.

Karavan dekorasyonunda ipuçları
Karavanınızın dekorasyonu nasıl olsun istersiniz? 

Vintage, pastel, retro, salaş… Evet, yanlış duymadınız. Burası da sizin küçük bir eviniz olacağı için isterseniz kendi evinizin dekorasyon tarzına yakın dilerseniz bambaşka dekorasyon tarzını oluşturmak için işte size fırsat!

– Kafa dinlemek, stres atmak için rahatlatıcı etkiye sahip açık renkler tercih etmelisiniz.
– Hayal gücünüzü kullanarak size ilham verecek nesnelerden yola çıkın. (Birkaç çiçek, deniz kabuğu, hoşunuza giden bir desen…)
– Alanı daha geniş göstermek için aynalar ipucunuz olsun!
– Yazın rengi olan mavi-beyaz uyumunu unutmayın!
Tatile çıktığınızda geride bıraktıklarınızı özlediğinizde hep gözünüzün önünde dursunlar diye çerçeveler asın.
– Koltukların üzerine atacağınız rengarenk kırlentler ortamı hareketlendirecektir.
– Yedek katlanabilir masa vesandalyeleri unutmamak gerek! Ayrıca büyük minderler rahatına düşkün olanlar için olmazsa olmaz!
– Yaz gecelerinin vazgeçilmezi fenerler gecelerinizi aydınlatacaktır.
Son olarak müziksiz bir tatil olmaz diyoruz ve karavan içerisine yerleştireceğiniz ses sistemiyle tatil boyunca keyifli anlar sizi bekleyecektir.

Muhteşem bir tatil için her şey hazır! Geriye nereye gideceğinize karar vermek kalıyor? Herkese iyi tatiller…

Hazırlayan: Ayşenur Sayhan Tekin, whitecountryhousee.blogspot.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Denizden gelen tasarımlar

Gardırop tüyoları