karavan-dekorasyon

4 kişilik ailenin yaşadığı 41 metrekarelik şık ve işlevsel karavan

Son güncelleme:

Emily ve Charlie Feely, iki çocukları ve köpekleri ile 41 metrekarelik bir karavanda yaşıyor. Evde mutfak, çok amaçlı oturma odası, iki yatak odası, çamaşır makinesi, kurutucu ve iki ofis alanı bulunuyor. Emily, ev gibi hissetmek için karavanı parlak renklerle dekore etti. Karavanda yaşamak, Feely Ailesi’ne her ay yaklaşık 2.000 dolar kar ettiriyor.

KİRA ÖDEMEYE DEVAM EDEMEYECEKLERİNİ ANLADILAR

Feely Ailesi, 2019’da ikinci kızlarını doğurduğunda, bulundukları ev için kira ödemeye devam edemeyeceklerini fark ettiler. Emily, “Maliyetler çok pahalıydı ve imkanlarımız dahilinde yaşayabilmek için bir değişiklik yapmalıydık” dedi. O sırada yaşadıkları evi satın almayı düşündüler, ancak ipotek ödemesi kira bedeliyle hemen hemen aynı olacaktı. 

İKİ SAAT İÇİNDE HER ŞEYİ SATMAYA BAŞLADIK

Sonunda çözümün bir karavan almak olduğunu düşündüler. Emily fikri Charlie’ye getirdi ve bunun onlar için doğru karar olduğuna hemen karar verildi. Emily, “İki saat içinde her şeyi satmaya ve karavana taşınmaya karar verdik” dedi.

KARAVAN SATIN ALIP YENİLEMEYE BAŞLADILAR

Kira sözleşmelerinin sona ermesine sadece altı hafta kala, Nisan 2019’da bir Montana High Country 370br karavan satın aldılar. Karavanın yenilenmesi yaklaşık dört hafta sürdü.

Temmuz 2019’da kızları ve köpekleriyle karavana taşındılar ve o zamandan beri oradalar. 

MİNİK, RENKLİ VE İŞLEVSEL BİR EV OLDU

Küçük evlerde yaşayan birçok insanın aksine, Feely karavanı için nötr bir renk paleti seçmedi. Bunun yerine, minik evi renkli ve işlevsel mobilyalarla doldurarak, mekanın ailesinin işine yaramasını sağladı. 

Karavanını dekore ederken Danimarka’nın hygge konseptinden ilham aldı, çünkü bir evi rahatlığa ve gerçekten ihtiyacınız olan şeylerle dekore etmeye odaklandı. 

Feely, evini dekore etme yaklaşımı hakkında “Evime girince onun kim olduğumu temsil etmesini istiyorum,” dedi. “Sizi ağırlamak ve kendinizi rahat hissettirmek istiyorum.”

MUTFAK DEKORASYONU

Emily Feely Instagram

Örneğin, mutfak, açık deniz mavisi dolaplara ve tam boyutlu cihazlara sahip. Emily, mutfağın evin en çok değişiklik yaptıkları alanlardan biri olduğunu söyledi. Parlak dolaplar hemen dikkatinizi çekiyor ve tezgah, mutfağı yaşam alanının geri kalanından ayırarak onu ayrı bir oda haline getiriyor.

DEPOLAMA ALANI

Renkli dolaplar karavan boyunca devam ederek Feely Ailesi’ne daha fazla yerleşik saklama alanı sağlıyor.

Ailenin karavanı, birçok karavanda olduğu gibi bir çatı alanına sahip değil. Bu da ev boyunca çok fazla yer kaplamayacak şekilde kabin inşa etmelerine izin verdi. 

Tüm orijinal mobilyaları oturma odasından çıkarıp yerine beyaz bir kanepe, renkli bir halı ve bitkiler koydular. Beyaz koltuk bir çekyat, bu nedenle Feely Ailesi’nin karavanında ziyaretçiler için de yer var. 

İŞLEVSEL BİR MASA

Oturma odasında ayrıca Charlie ve Emily için çok işlevli bir masa var. Emily, “Bu alan birkaç kez değişti. Bu bir yemek odasıydı, bir giriş yoluydu, bir masaydı ve bu üç ayrı şey hiçbir zaman ihtiyacımız olan şey değildi.” diyor.

Tüm bu ihtiyaçları karşılayabilecek bir alan haline getirmeye, masa ve yemek alanı olarak kullanılabilecek işlevsel bir masa bulmaya karar verdiler ve ayrıca ayakkabıların altında kalan kısımda saklama kutuları var. 

KIZLARIN DA ÇALIŞMA ALANI VAR

Emily minik masa için “Orada yiyorlar, boya yapıyor ve orada kitap okuyorlar” dedi. Ebeveynlerinin çok işlevli alanının minyatür bir versiyonu gibi.

ÇOCUKLARIN YATAK ODALARI

Çocukların ayrıca özel bir yatak odası var. Her biri için bir yatak var ve oyuncakları da odada yaşıyor. Bu alanda ekstra saklama için duvar dolapları bulunuyor.

Emily, kızları hakkında “Orada oynamayı seviyorlar ve genellikle saatlerce orada kalıyorlar,” dedi. “Bu inanılmaz bir şey.”

EBEVEYN YATAK ODASI DEPOLAMA ALANLARIYLA DOLU

Feely, “Kocam özel bir dolap yaptı, çünkü yüksek kaliteli özel dolaplarda tecrübesi var,” dedi. “Hayalimdeki dolabımı yaptı.” Dolapta çekmeceler ve askılı dolapların yanı sıra çamaşır makinesi ve kurutucu var. Emily dolap için “Her zaman gülüyorum çünkü bir karavana taşındığımda büyük bir terfi aldım” dedi.

BÜYÜK BİR YATAK VE ÇALIŞMA MASASI DA VAR

Odada, katlanabilen bir açılır-kapanır masa var. Charlie’nin bilgisayar monitörü ayrıca yatak odası için bir TV görevi de görüyor. 

BANYO KÜÇÜK VE RENKLİ

Yaşam tarzları onlara her ay yaklaşık 2.000 dolar kazandırıyor. Feely Ailesi karavanda yaşadığından seyahat masrafları yok. Karavanın Feely Ailesi’ne verdiği finansal özgürlük, bu değişime değer kıldı, ancak Emily küçültme sürecinin hala zor olduğunu söyledi. 

 “Gerçek küçültme süreci zorlu bir iştir” dedi. “Her şeyimizden kurtulmanın ilk dalgası şok ediciydi. Ama zaman geçtikçe, ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz pek çok şeyden kurtulduk, ve şimdi onlara gerçekten ihtiyacımız olmadığının farkındayız.”

12 nakliye konteynerinden yapılan bu evin içi de dışı da muhteşem