Dışarıda yaşama sanatı: Alfresco

Son güncelleme:

Dış mekanlar yaz aylarında her daim liste başı olsa da aslında onlar bundan biraz daha fazlasını hakkediyor. Dört mevsim açık havada yaşamak mümkün. Bunun tüm dünyada en yaygın bilinen adı ise “Alfresco” sanatı…

KALABALIK VE HIZ

Günümüzde her şeyin baş döndüren bir hızla aktığı bir yaşam tarzı ile karşı karşıyayız dersek, pek de abartmamış oluruz. Şehir merkezlerinde artan nüfus ve kalabalık dinamik, herkesi biraz da olsa yaşam alanlarında kendi sığınaklarına, dost ve aileleriyle geçirebilecekleri kozalar yaratmaya yönlendirdi.

BAHÇELER VE BALKONLAR YAŞAM ALANINA DÖNÜŞÜYOR

İşte tam da bu sebeple, bahçeler ya da balkonlar artık barbekü yapmanın, çiçek ekmenin ya da çamaşır kurutulan alanlar olmanın çok ötesine geçerek bir yaşam alanına dönüşüyor.

DIŞ MEKANLAR

Dış mekanlar dinlendiğimiz, konforlu köşeler yarattığımız, keyifli akşam yemeklerinde dostlarımızı ağırladığımız mekanların başında. Dünyada, ileri gelen mobilya şirketlerinin yaptığı bazı araştırmalar bu konuda aslında yanılgıya düşülmediğini kanıtlar nitelikte.

Artık daha fazla insan koltuk takımı aldığı kadar dış mekan mobilyası satın almaya başlamış. Açık atmosferin keyfi, pek az şeyle değişebileceğimiz kadar bizi deşarj eden, doğa ile bağ kurabildiğimiz bir dünyanın kapılarını aralıyor. Bu sebeple de tüm dünyada popüler bir yaşam stili haline geliyor.

DIŞARIDA YAŞAMA SANATI (ALFRESCO)

Bu trendin bu kadar ivme kazanmasının altında yaşam maliyetlerinin de günden güne yükseliyor olmasını gösterebiliriz. Bu haliyle “Alfresco” bütçe dostu bir dışarıda yaşam sanatı olarak da düşünülebilir.

Dostlarınızla ya da ailenizle kaliteli vakit geçirirken bir taraftan da tasarruf edebiliyorsunuz. Kış aylarında tanıştığımız “hygee” yaz aylarında daha çok barbekü ya da sofra etrafında toparlanan “Alfresco” sanatına dönüşüyor.

İSKANDİNAVLAR BU YAŞAM TARZINI BENİMSİYOR

Ikea.

İskandinavlar, kışın dış hava koşullarına aldırmadan bunu hayata geçirme konusunda epey gözü pek diyebiliriz. Şehir dışında çiftlik tarzı evler, hobi bahçeleri de bu akımın bir parçası sayılabilir.

TINY HAUSE AKIMI

Az çok herkesin kulak aşinası olduğu “tiny house” akımı; yani çoğunlukla tek gözlü küçük odalar, kulübeler, açık hava mutfakları da “Alfresco” sanatının örneklerinden.

Kolaylıkla mevsime uyarlanabilecek açık/kapalı balkon sistemleri açılır kış bahçeleri, katlanır mobilyalarla siz de dört mevsim dışarıda yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz.

4 kişilik ailenin yaşadığı 41 metrekarelik şık ve işlevsel karavan

Konteyner ev nasıl yaptırılır? Konteyner evde mutlaka olması gerekenler