Kalorifer bakımı nasıl yapılır? Evde petek temizliği nasıl yapılır? (pratik ve kolay yöntem)

0

Karofer radyatör

Radyatör (Kalorifer) bakımı evde nasıl yapılır? sorusuna yanıt arıyorsanız sizler için basit çözüm önerilerimiz var. İster kombi ister merkezi ısıtma sistemi olsun, eğer radyatörlerinizin havasını almadıysanız asla iyi bir verim alamazsınız. Üstelik ısınma giderleriniz de artar.

RADYATÖR (KALORİFER) ISITMIYORSA ÇÖZÜM BU ADIMLARDA *

Eğer radyatörleriniz bir türlü ısınmıyorsa muhtemelen içlerinde hava kabarcıkları vardır. Radyatörlerin içinde hava olduğunu aynı zamanda şöyle anlayabilirsiniz.

Örneğin radyatörünüzün üst kısmı alt kısmından daha soğuksa bu da içinde hava olduğuna dair ipucu verir. Benzer şekilde eğer evinizin bir bölgesindeki radyatörler diğerlerine göre daha soğuksa bu radyatörler arasında dengeli bir ısı dağılımı olmadığını gösterir ve içlerinde hava olabileceğine dair bilgi vermiş olur.

Radyatörün havasını almak ise, 10 dakikada kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlem:

RADYATÖR HAVASI NASIL ALINIR? *

  • 1. Radyatör vanalarını sonuna kadar açın. Banyodaki havlupanlarınız da buna dahil. Kombinizi 10 dakika boyunca çalıştırıp sonrasında kapatın.
  • 2. Anahtarı vanaya takıp saat yönünün tersinde çevirin. Vanayı gevşetirken altına bir bez koymaya dikkat edin çünkü eğer zemin kaplamalarınız ahşap ise su döküleceği için kabarma yapabilir. Suyun miktarı gittikçe artacağı için yanınızda bir tanede derin kap bulundurmayı ihmal etmeyin.
  • 3. Eğer radyatörde kesin olarak hava varsa mutlaka bir “tıs” sesi çıkar. Bu esnada su akmaya devam eder. Suyun akmasının tamamen bitmesini bekleyin. Ses de kesildikten sonra tekrar vananızı sıkabilirsiniz. Bu işlemi evdeki diğer tüm radyatörler için uyguladıktan sonra tekrar ısıtma sisteminizi çalıştırabilirsiniz.

RADYATÖR ANAHTARINIZ VAR MI? *

Radyatörün (Kalorifer) havasını almak için bir anahtara ihtiyacınız var. Bu anahtar, radyatörler monte edilirken size verilir. Bazen de kalorifere entegre edilir. Her ikisi de değilse yapı marketlerden temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra işlem esnasında bir kova ve bir beze ihtiyacınız olacak.

NE SIKLIKLA RADYATÖRLERİN HAVASINI ALMALI? *

Radyatörlerinizin yılda bir kez havasını aldığınız taktirde ısınma sorunu yaşamazsınız. Üstelik bu faturalarınızın da kabarmasını önler.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ

EVİ SICAK TUTMANIN PÜF NOKTALARI

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.