Radyatör havası nasıl alınır?

radyatör
radyatör

Radyatörünüz (kalorifer) yeterince ısıtmıyorsa içerisinde hava birikmiş olabilir. Peki radyatör havası nasıl alınır? Radyatörde hava olduğu nasıl anlaşılır? Neler yapılmalıdır? İşte adım adım kalorifer bakımı

KALORİFERDE HAVA OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR? *

Isı kontrolü: Kombinizi tam randımanlı açın. Tüm vanaları da sonuna kadar açık konumda çevirin. Bu haliyle tüm peteklere aynı miktarda ısı gidiyor mu diye tek tek dolaşarak kontrol edin. Eğer radyatörlerin üzeri soğuksa ya da tuhaf tuhaf sesler geliyorsa bu durumda içinde hava birikmiş demektir.

Radyatör kalorifer bakımı

RADYATÖR HAVASI NASIL ALINIR? *

Radyatörleri kapatın ve soğumaya bırakın. Radyatörlerin altında ve üstünde iki adet vana bulunur. Bu vanaların bir düğmesi olur. Eğer yoksa radyatör anahtarları ile açabilirsiniz. Vanaları açmadan önce altlarına kova ve bez yerleştirin.

Hava ile beraber radyatörün içinde devir daim olmadan kalan su da olacaktır. Bu kısım önemli. Çünkü eğer zemin döşemeleriniz ahşapsa yüzeyi bozabilirsiniz. Vanaları çevirirken de kontrollü bir biçimde yavaş yavaş çevirin.

RADYATÖRÜN HAVASININ BOŞALDIĞI NASIL ANLAŞILIR? *

Kaloriferin havasını boşalttığınızı nasıl mı anlarsınız?

Vanadan tıslama sesi gibi bir ses sürekli olarak gelir. Bu ses kesildiğinde
radyatör içindeki hava tamamen boşalmış demektir.

Radyatör tasarrufu

ENERJİDEN TASARRUF EDİN *

Radyatörlerinizin dışarı ile doğrudan teması olan bir duvara monte edilmişse ısı kaydını engellemek için bir izolasyon malzemesi kullanmanız gerekir.

Alüminyum folyo ile kaplanmış ince bir plaka kullanmak gibi… Kaloriferin arkasına ince bir plakayı monte ederek duvardan ısı kaybı olmasını engelleyebilirsiniz. Perdelerin radyatörlerin üstünü kesinlikle kapatmaması gerekiyor. Bu ısının perdelerin arkasında hapsolup duvarlardan dışarıya kaçmasına sebep olur.

Perdeleri kaloriferin arkasına doğru sallandırabilirsiniz. Mobilyaları radyatörlerin dibine yerleştirmeyin. Isı dolaşımını engellerler. Radyatörlerin üzerine ahşap plaka, kitap gibi objeler yerleştirerek ısıyı engellemeyin. Radyatörlerin üzerinde ısı ölçer kullanmaya özen gösterin.

Kalorifer bakımı nasıl yapılır? Evde petek temizliği nasıl yapılır? (pratik ve kolay yöntem)

https://www.evimdergisi.com.tr/kalorifer-bakimi-nasil-yapilir-tesisatci-cagirmadan-radyator-bakimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alısveris-cantası

Alışveriş çantası nasıl boyanır? Kolay bez çanta boyama

çatı-katı-pencere-modelleri

Çatı katı pencere modelleri – Çatı penceresi nedir? Özellikleri