Tepedeki küçük beyaz ev

Ayvalık’ta, eski yerleşim bölgesinde yer alan üç katlı ev tahminen 1800’lerin sonlarında inşa edilmiş. Orijinal hali ‘eğri duvarlarıyla’ birlikte muhafaza edilen bu ev, sadeliği, abartısız dekorasyonu ve kullanışlı yaşam alanlarıyla dikkat çekiyor.

ZEYTİN AĞAÇLARININ gölgesindeki kanepe ve şezlonglar Ayvalık’taki eskicilerden satın alınmış. Üst bölümdeki masada ise aile fertleri ve arkadaşlarla keyifli yemekler yeniyor.

Arzu-Aydın Böke çiftinin kızları Yasemin ile birlikte yılın altı ayında oturdukları ev Ayvalık’ta; Kentsel Sit Alanı’nda, Arnavut kaldırımlı daracık bir sokağın içinde yer alıyor. Bahçesiyle birlikte yaklaşık 195 m2’ye oturan ve tipik bir Rum evi olan yapının 1800’lerin sonlarında inşa edildiği tahmin ediliyor. Yeni ev sahiplerini cezbeden en büyük neden de bu olmuş: “Bu kadar yaşanmışlık ve tarih insana çok değişik duygular yaşatıyor.”

Ev yöreye özgü bir taş olan; kolay işlenebilirliği, dayanıklılığı ve rengi nedeniyle çok tercih edilen sarımsak taşı ve ahşapla inşa edilmiş. Giriş katıyla birlikte üç katlı olan yapının iki katının duvarları sarımsak taşıyla, üçüncü kat ise ateş tuğlasıyla örülmüş. Yeni ev sahipleri evi hiç değiştirmeden tamir ettirmiş. Hatta yapıldığı dönemdeki özelliğini kaybetmesin düşüncesiyle bazı duvarlardaki eğrilikler olduğu gibi bırakılmış.

Giriş katı ve birinci katta yer alan taşıyıcı ahşap kolonlar orijinal. Evde ilk olarak katlar arasında yer alan bozulmuş tavan ve zemin ahşapları değiştirilmiş. Tavan ve yer döşemelerinde andız çamı-Kazdağı göknarı, kullanılmış. Çatıya izolasyon yapılmış. Orijinal halinde alt kat-hayat altı da deniliyor, kiler ve yağ deposu, üst katları ise yaşama mekânı olarak kullanılan evin giriş katına mutfak yapılmış. Merdiven altı banyo olarak değerlendirilmiş. Buradan orijinal ahşap merdivenlerle birinci kata çıkılıyor. Bir duvarında ocak bulunan bu kat salon olarak kullanılıyor. Buradan yine ahşap merdivenlerle en üst kata çıkılıyor. Bu kat içinde banyosu olan ebeveyn yatak odası olarak düşünülmüş. Cumba-balkondan ise muhteşem bir Ayvalık manzarası seyrediliyor. Son derece sade bir dekorasyon anlayışıyla döşenen evde, “evin ruhuna uygun olur” düşüncesi ile daha çok Yunan Adaları’ndan toplanmış objeler kullanılmış. “Sabah kahvaltıları, dostlarla akşam sohbetleri derken günün neredeyse üçte ikisi bahçede geçiyor” denilen bahçede nar ağacı ve zeytin ağaçları yer alıyor.

Bir köşeye küçük bir havuz yapılmış. Bahçedeki orijinal sarnıç temizlenmiş, eskiden bahçede olan tuvalet iptal edilmiş.

Ev sahipleri her yıl zeytinlerini toplayıp komşu teyzelerden öğrendikleri şekilde Ayvalık kırması yapıyor. Nar ise baharda açan turuncu çiçekleriyle bahçeyi şenlendiriyor. Küçük köpekleri Toffee ise genellikle bahçeye izinsiz giren ve Ayvalık’ta çokça bulunan kedileri kovalamakla meşgul oluyor. Sadece banyo ve mutfağı günümüz yaşam koşullarına uyularak aşırıya kaçmadan modernize edilen; Sarımsak taşından duvarları, ahşap zeminleri, orijinal kolon, ocak, niş vb. detaylarıyla dikkat çeken bu evin, ev sahipleri ve arkadaşları arasındaki lakabı ise “tepedeki küçük beyaz ev”.


OCAK Birinci katta yer alan ocağın çevresi sarımsak taşı ve ateş tuğlasıyla örülmüş; orijinal. Burhaniye’den satın alınan döküm odun sobası ocağın içine yerleştirilmiş. Yağlıboya resim Midilli Adası’ndaki bir antikacıdan, tek koltuk İstanbul’dan bir eskiciden seçilmiş; koltuğun yüzü değiştirilmiş.

YATAK ODASI Eskiden yaşama alanı olarak kullanılan en üst kat, ebeveyn yatak odası olarak düzenlenmiş. Zemine Andız çamı döşenmiş. Yatak ve dolaplar Ikea. Tamamen el yapımı deniz temalı ayna ve duvar çinileri, çini ve seramik sanatçısı Güngör Aslan’ın işleri.

CUMBA İkinci kattaki cumba-balkondanmuhteşem bir deniz manzarası seyrediliyor. Yatak odasında küçükte olsaişlevsel olan ve sonradan ilave edilen bir banyo yer alıyor.

Merdiven altı boşluğu banyo olarak değerlendirilmiş. Duvar ve zeminine seramik döşenmiş. Taşıyıcı ahşap kolon orijinal haliyle korunmuş.

Eskiden kiler ve depo olarak kullanılan giriş katına mutfak yapılmış. Mutfak yekpare kaya üzerinde olduğu için dolapların bulunduğu duvarlar nizami değil, bu yüzden dolaplar set üstünde serbest olarak kullanılıyor. Evin geneli ile uyum sağlaması için tezgah altı dolap yerine örtü tercih edilmiş. Dolaplar ve ahşap tabaklık Ikea.


SALON Birinci kat salon olarak kullanılıyor. Ahşap zemin beyaza boyanmış. Kanape açılır özelliği ile yatak da olabiliyor, Ikea. Sandık Kadıköy Antikacılar Çarşısı’ndan, lambalar Çukurcuma’daki antikacılardan, kırlentler ise pazarlardan seçilmiş. Arzu Hanım’ın anneannesinden kalan eski bakır sini sehpa olarak kullanılıyor.

BAHÇEDE Bahçenin zeminine siyah Kozak kayrak taşı döşenmiş. Bir tarafa aynı taştan havuz yapılmış. Bahçe kapısından girilen bölüme ise bir oturma gurubu yerleştirilmiş. Duvarlar kireçle boyanmış, üst kısımlar hasırla kapatılmış.

HAZIRLAYAN AYŞE FUNDA ARAS FOTOĞRAFLAR GÜLBİN ERİŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Papatya gibi incelik dolu lezzetler

Yuva kurmanın kuralları