Porselen karolar

Uzun ömürlü, kullanışlı ve ekonomik. Son zamanların en çok tercih edilen zemin ve duvar kaplama malzemesi olan porselen karolar estetik görünümleriyle mekanları baştan yaratıyor.

Ahşap görünümlü porselen karo serisi Pera, (20×120 cm) Vitra.

Daha çok endüstriyel alanlarda zemin ve dış yüzey kaplaması olarak kullanılan porselen karolar, artık yaşam alanlarında da giderek artan bir ilginin odak noktası oluyor. Doğal dokuları nedeniyle evlerde hem zemin hem de duvar kaplaması olarak tercih edilebiliyor. Porselen seramiğe göre çok daha yüksek sıcaklıklarda pişiyor olma özelliği, ona kırılma, aşınma, eğilme ve kimyasallara karşı daha dirençli olma niteliği kazandırıyor. Porselen kolay su emmiyor ve çok soğuk ya da sıcağa karşı oldukça dayanıklı yapıda. Üstelik güneş ışığından da kolay etkilenmediğinden renk, doku ya da deseninde değişmeler meydana gelmiyor. Hijyenik ve antibakteriyel oluşları sebebiyle ıslak zeminlerde de rahatlıkla tercih edilebilir.


Opal porselen karo, (122×244 cm) NG Kütahya Seramik.

Neden porselen karo tercih etmeli?
“Üretiminde kullanılan killerin, özellikle de seramik yer ve duvar karolarına oranla çok daha saf olması ve tane boyutlarının da çok daha ince olması, bu ürünleri oldukça dayanıklı kılıyor. Porselen karolar bünyelerine neredeyse hiç su emmezler. Doğru standartlarda üretilen bir porselen karonun su emme değeri % 0,05’in altındadır. Mat, parlak ve doğal taş yüzeylerde üretilen porselen karolar, havuz kenarları gibi kayganlığın giderilmesi gereken yerler için antislip (kaydırmazlık) özelliğiyle üretiliyor. Porselen karoları üstün kılan niteliklerden bir diğeri de kolay döşenebilir olması. Büyük ebatlarda zengin çeşitliliğe sahip olan porselen karolar, yüzey zenginlikleri ile şehir hayatının hızlı temposunda mekanlara estetik, işlev, dinamizm ve kalite katıyor.”
Ahmet Tahsin Yamaner / Türkiye Seramik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rock ruhu geri dönüyor

Kutuların içli-dışlı kullanımı