Xiaomi Robot Süpürge telefona nasıl bağlanır? Haritalama adımları

Son güncelleme:

Xiaomi Robot Süpürge telefona nasıl bağlanır? Telefona bağlarken nelere dikkat edilmeli? Xiaomi Robot Süpürge ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını ve Xiaomi Robot Süpürge haritalama adımlarını anlattık.

Xiaomi Robot Süpürge Telefona Nasıl Bağlanır?

 • Xiaomi robot süpürgenizi cep telefonunuza bağlamak için ilk olarak ‘’Mi Home’’ uygulamasını indirmeniz gerekir. Android ve iPhone kullanıcıları App Store ya da Play Store uygulaması üzerinden Mi Home uygulamasını ücretsiz bir şekilde indirebilir. 
 • Mi Home uygulamasını indirdikten sonra robot süpürgenizi uygun bir şekilde konumlandırmanız gerekir. Xiaomi robot süpürgenizi ve şarj istasyonunu kablosuz modeminize yaklaşık olarak 50 cm’den daha yakın bir mesafeye konumlandırmalısınız. Eğer evinizde modem yoksa cep telefonunuzdan Wi-Fi paylaşımı yaparak aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra robot süpürgenizi açmalı ve şarj istasyonuna takmalısınız. Xiaomi robot süpürgenizi telefonunuza bağlarken süpürgenin şarj ünitesine bağlı olması gerekir. 
 • Xiaomi robot süpürgenin ışığının beyaz renkte olması şarj miktarının yeterli olduğu anlamına gelir. Sarı renkli ışık şarj miktarının orta, kırmızı renkli ışık ise şarj miktarının düşük olduğu anlamına gelir.
 • Xiaomi robot süpürgenizin şarjı yeterli miktara gelene kadar süpürgeyi şarj ünitesinde bekletmeye özen göstermelisiniz. 
 • Kurulum işlemine başlayabilmek için Mi Home uygulamasından Wi-Fi şifresini girmeniz gereklidir. 
 • Ardından Mi Home uygulamasının yönlendirmelerini takip etmeli ve gerekli ayarları eksiksiz bir şekilde yapmalısınız. 
 • Gerekli adımları takip ettiğiniz takdirde Xiaomi robot süpürgeniz cep telefonunuza senkronize edilecektir. 
 • Xiaomi robot süpürgenizin çalışması için süpürgenin Wi-Fi ağınızı tanıması gerekir. Ardından haritalandırma işlemlerini gerçekleştirebilir, Xiaomi robot süpürgenizi telefonunuzdan yönlendirmeye başlayabilirsiniz. 

Xiaomi Robot Süpürgeyi Telefona Bağlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Xiaomi robot süpürgenizi telefonunuza bağlamadan önce ilk olarak mevcut Wi-Fi ağının kaç GHz ile yayın yaptığını öğrenmeniz gerekir. Xiaomi robot süpürgelerin işlevini yerine getirebilmesi için 2.4 GHz yayın ağı gereklidir. Örneğin; mevcut internet ağınız 4 GHz ile yayın yapıyor ise Xiaomi robot süpürge Wi-Fi’ye bağlanmayabilir. Bu noktada modem ayarlarınıza giderek 2.4 GHz kanalında bir kablosuz ağ seçebilir, Xiaomi robot süpürgenizin Wi-Fi’ye bağlanmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Xiaomi robot süpürgenizi nereden satın aldığınız da bu noktada dikkat etmeniz gereken hususlar arasındadır. Türkiye’den satın alınan Xiaomi robot süpürge için Mi Home uygulamasından konum olarak ‘’Türkiye’’ seçilebilir. Eğer Xiaomi robot süpürgeyi Türkiye’den satın almadıysanız konumu olarak ‘’Çin’’i seçebilirsiniz.  Eğer Xiaomi robot süpürgeyi Türkiye’den aldığınız halde Türkiye konumu desteklenmiyorsa yine konum olarak ‘’Çin’’i seçebilirsiniz. 
 • İnternet ağınızın şifresine yer alan Türkçe karakterler de Xiaomi robot süpürgenizin Wi-Fi ile bağlantı kurmasını önleyebilir. Bu noktada şifre ayarlarına giderek internet ağınızın şifresinden Türkçe karakterleri kaldırmalısınız. 
 • İnternet ağınıza bağlı olan Akıllı TV ya da herhangi başka bir cihaz, Xiaomi robot süpürgenin Wi-Fi’ye bağlanmasını engelleyebilir. Bu durumda diğer cihazları belirli bir süreliğine uzaklaştırmanız ya da internet bağlantılarını kesmeniz tavsiye edilir. 
 • Eğer kurulum sırasında sinyal karışıklığı ile karşılaşırsanız modeminizi ‘’Ethernet’’ kablosu vasıtası ile bilgisayarınıza bağlayabilir ve ardından cihaz yönetim paneline girebilirsiniz. Cihazınızdaki kimlik doğrulama seçeneğini ‘’WPA/WPA2 PSK’’ yaparak sinyal karışıklığı problemini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Xiaomi Robot Süpürge Haritalama Nasıl Yapılır?

Xiaomi Robot Süpürge Haritalama Nasıl Yapılır?
 • İlk olarak telefonunuzdan Xiaomi Mi uygulamasını indirmeli ve giriş yapmalısınız. Ardından cihazlar kısmından kendi süpürgenizi bulmalısınız. 
 • Sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayarak ‘’Deneysel Özellikler’’ sekmesine giriş yapmalısınız. 
 • Ardından ‘’Harita Kayıt Modu’’ özelliğini aktif edebilirsiniz. Harita kayıt modunu aktif ettiğiniz takdirde robot süpürgeniz evinizin haritasını çıkarmaya başlar. Evinizin haritasını çıkarma işlemi tek seferde tamamlanmaz. Xiaomi robot süpürge yaklaşık olarak 3-4 temizliğin ardından evinizi tamamen tanıyacak ve haritayı tamamlayacaktır. Haritalama yüzdesini Xiaomi Mi uygulamasından takip edebilirsiniz. 

Viomi V5 Pro Akıllı Robot Süpürge nasıl kurulur ve kullanılır?

Robot süpürge nasıl temizlenir? Adım adım robot süpürge temizliği

Elektrikli süpürge çekmiyorsa ne yapılır?