Evde en çok yapılan hatalar

0

Renk, desen, metrekare, stil gibi pek çok konuda evde yapılan bazı hatalar mekanı olduğundan daha küçük, daha karışık hatta bazen sıkıcı bile gösterebilir. Bu hatalardan kaçınarak yaşam alanlarınızı doğru dekore edebilirsiniz.

DÜZEN KONUSUNDA SIK YAPILAN HATALAR

Yaşam alanlarınızı düzenli tutabilmek için yapmanız gereken yüzlerce şey var. Peki ya yapmamanız gerekenler neler, biliyor musunuz?

1 Karşılaştırma yapmak Düzen ve temizlik konusundaki ilk hata: Kendi evinizi başkalarının evi ile kıyaslamanız. Sizin zamanınız ve temponuz ya da düzen alışkanlıklarınız asla başkalarınınki ile aynı değildir. Bu sebeple karşılaştırma yapmayın.

2 Aynı anda pek çok şey yapmak Düzen ve temizlik işlerinizin yığılmasına izin vermeyin. Aynı anda çok fazla şeyi yapmaya kalkmak bezginlik yaratabilir. Bu sebeple evinizi düzenlerken oda oda bölmenizde; hatta odaların içinde de kendinize bölümler belirlemenizde fayda var.

3 Düşünmeden satın almak Hepimizin en sık yaptığı hatalardan biri de evimizdeki eşyaları düşünmeden satın alma kararı vermemiz. Gerçekten o parçaya ihtiyacınız var mı? Çekmecelerinizde onun muadili olabilecek unuttuğunuz bir parça olabilir mi? Ya da mevcuttaki aksesuarlarınızın stili ile alacağınız parça uyumlu mu? Sorularını kendinize sorabilirsiniz. Ayrıca aldığınız eşyayı uzun süre kullanıp kullanamayacağınız da kendinize sorarsanız, belki evdeki dağınıklığın bir nebze olsa önüne geçebilirsiniz.

4 Dağınıklığın artmasına izin vermek Her şey gözünüzde yavaş yavaş büyümeye başlar. İşte o noktada dağınıklık da günden güne artar. Hiçbir şeyin gözünüzde büyümesine izin vermemek için her gün sadece 15 dakikanızı ayırarak bile evde daimi düzen sağlayabilirsiniz.

5 Dağınıklığa alışmak Herhalde en kötülerinden biri de bu: Artık dağınık yaşamaya alışmanız. Alışkanlıklar zamanla davranışlara dönüşür. Bu sebeple işe ilk olarak günlük rutin temponuzu gözden geçirmekle başlayabilirsiniz.

6 Her yeri kapasitesinden fazla doldurmak Çekmece ve dolapları çok fazla doldurmak düzen konusunda caydırıcı bir sebep olabilir. Çünkü ne her yeri tam anlamıyla düzenli tutabilirsiniz, ne de çekmece ve dolap içlerini yeterince organize edebilirsiniz. Bu sebeple işe fazlalıklardan kurtulmakla da başlayabilirsiniz.

 

Ikea.

AYDINLATMA İLE İLGİLİ YAPILAN HATALAR

Konu aydınlatma olduğunda hepimizin ortak noktalarından biri de herhalde sıklıkla yaptığımız aynı tür hatalar oluyor. Yaşam alanlarını daha işlevsel kılmak ve aynı zamanda güzelleştirmek için bu hatalardan kaçının.

1 Tek bir aydınlatma kullanmak Her bir odanın kendine özgü işlevleri vardır. Örneğin bir giyinme odasında öncelikli olarak ayna aydınlatması ve dolap içi aydınlatmalar düşünülmesi gerekirken, antrede aplikler işlevsel olacaktır. Tek bir avize kullanmak doğru aydınlatma için yetersizdir. Mutlaka yardımcı aydınlatmalarla desteklenmesi gerekir.

2 Aşırı parlak ışık kullanmak Doğal olarak bir aydınlatmadan tüm odayı yeterli düzeyde aydınlatmasını bekliyoruz. Özellikle tavandan aydınlatma dediğimiz avize ya da sarkıtlarla ilgili sık yapılan yanlışlardan biri aşırı parlak ışık miktarları tercih etmek. Avizeler ambiyans aydınlatması sağlar. Odanın farklı bölümlerini yeterli aydınlatma düzeyine getirmek için farklı aydınlatmalar tercih etmeye özen gösterin.

3 Enerji tüketimini düşünmemek Estetik kaygıların dışında, aydınlatma seçimi yaparken enerji sarfiyatlarını da göz önünde bulundurun. LED aydınlatmalar ilk etapta pahalı gibi görünebilir ama 10 yıla kadar uzun kullanım ömürleri ve tüketimi neredeyse minimuma indiren enerji seviyeleriyle akılcı bir seçim olur.

4 Gizli aydınlatmalar kullanmamak Mutfakta tezgah arasında, dolapların içinde, çekmecelerde… Gizli ve gömme aydınlatmalar hem sıcak bir iç mekan görünümü oluşturur, hem de işlevsel bir kullanım sağlar.

5 Dimmer’li aydınlatmalara yer vermemek Dimmer’lı elektrik anahtarları tercih etmeniz halinde dilediğiniz ışık seviyesini ihtiyacınız doğrultusunda sağlayabilir aynı zamanda enerjiden de tasarruf edebilirsiniz.

6 Elektrik anahtarlarını yanlış konumlandırmak Eve adımınızı attığınızda ya da bir odanın kapısından içeri girdiğinizde anahtarlara hemen ulaşımınızın olması güvenlik açısından çok önemli. Ayrıca elektrik anahtarlarının mobilyaların arkasında olması da pratik bir kullanım yaratmaz. Anahtarlar yerleşim dolayısıyla mobilya arkasında ise elektrik anahtarlarını başka bir yere taşımanız gerekir.

 

Jab Anstoetz.

DEKORE EDERKEN YAPILAN HATALAR

Evde dekorasyonla ilgili dönemsel değişiklikler yapmanın ya da bir evi sıfırdan dekore etmenin bazı incelikleri vardır. Eğer aşağıdaki hatalardan birkaçını yapıyorsanız sık yapılan hatalar tuzağına siz de düşüyorsunuz demektir

1 Koyu tonlar tercih etmek İç mekanları dekore etmenin anahtar noktalarından biri doğal ışık kullanmaktan geçiyor. Ancak siz bu doğal ışığı yutan koyu renkleri tercih ederseniz depresif, basık bir atmosfer yaratırsınız. Bu sebeple olabildiğince pencerelerden gelen ışığı kesmeyecek perde ve tüller, mobilyalarda ise daha açık tonlar tercih etmeye özen gösterin.

2 Yanlış mobilya yerleşimi Mobilya yerleşimi konusunda izlenmesi gereken bazı altın kurallar vardır. Mekanın şekli, mekanın ölçüsü, mobilyaların şekil ve ölçülerinin orantılı olması gerekir. Bunun dışında mobilyalar arası yeterli mesafelerin bırakılmış olması, trafiğin olduğu geçiş noktalarının rahat hareket alanı yaratılacak şekilde planlanması gerekir.

3 Yetersiz aydınlatma Yatak odası, antre, mutfak… Evin hangi bölümü olursa olsun o mekanın işlevine, iç mimari özelliklerine göre doğru aydınlatma şekli büyük önem taşıyor. Aydınlatma konusunda yapılan doğru tercihler bir mekanın estetik yönlerini vurgulamanızı da sağlar.

4 Tutarsız malzeme ve obje seçimi Dekorasyona ilgi çekici bir görünüm eklemek ya da mekandaki yaşanmışlık hissini vurgulamak için aksesuar kullanımı önemli. Ancak kullandığınız aksesuarlarda çok fazla farklı malzeme ve stil tercih etmeniz karışık ve dağınık bir görünüme sebep olur.

5 Düzensiz bir antre Trafiğin en yoğun olduğu bu alanda çok fazla mobilya ve eşya kullanmaktan kaçınmanızda fayda var. Olabildiğince ferah, aydınlık ve düzenli olmasına dikkat edin. Ayağınıza dolaşan her şey, bu o ürünün antre için uygun olmadığını gösterir. Örneğin işlevsiz bir tabure, kayan bir kilim gibi.

6 Farklı renkte ahşaplar Ahşabın organik bir malzeme olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak ahşabın tüm tiplerini ya da farklı renklerini aynı anda bir odada kullanmak ahenksiz bir görünüm yaratır.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.