Evin havası nasıl temizlenir

Evin havası nasıl temizlenir? 11 adımda hava tazelensin

Evin havası nasıl temizlenir? sorusuna yanıt arıyorsanız, önerilerimiz var. Evinizin havasını tazelemek, yüzde yüz temizlik yapmak için bu 11 adımı takip edebilirsiniz.

EVİN HAVASI NASIL TEMİZLENİR?

Evin havasını temizlemek için halılardan buzdolabına, temizlik malzemelerinden banyo aksesuarlarına kadar pek çok şeyi elden geçirmeniz gerekir. Ancak sonrasında evin tertemiz havasını içinize çekerek tüm yorgunluğu atabilirsiniz. İşte 11 adımda “evin havası nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtı…

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bahar temizliği nasıl yapılır?

HALILAR NEFES ALSIN

Evin havası nasıl temizlenir

Halı ve kilimlerinizin tozlarını alıp toplayın. Onları balkona çıkarın ve birkaç saat orada bırakarak havalandırın. Havalandırırken balkon korkuluğuna da düşmeyecek şekilde asabilirsiniz.

Detaylar: Halı temizliğinin ipuçları – Halı nasıl temizlenir? Nasıl yıkanır?

BUZDOLABINI TEMİZLEYİN

Buzdolabınızın içindeki kullanım tarihi geçen ürünleri, atılması gerekenleri atın. Atmayacaklarınızı da bir kenara yerleştirin. Rafları çıkarıp ıslak bir bez veya süngerle içini silin. Rafları da yıkayıp kurulayıp tekrar buzdolabının içine yerleştirin. Kapı kolu ve yüzeydeki parmak izlerini temizleyin. Küçük bir kavanozun içine karbonat koyup kapağı açık bir şekilde buzdolabına koyarsanız içerideki kötü kokuları çekecektir.

Detaylar: Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için yapılabilecekler

MASA VE SEHPALARDAKİ DAĞINIKLIKLARI TOPLAYIN

Evin havası nasıl temizlenir

Masa ve sehpa üzerindeki dergileri, uzaktan kumandaları, tabletinizi yerlerine kaldırın. Üzerlerine renkli örtüler serin. Vazo içerisinde çiçekler ya da renkli cam kaselerde meyveler yerleştirin.

TEMİZLİK BEZLERİNİ DEZENFEKTE EDİN

Temizlik bez ve süngerlerinizi bakteri ve mikroplardan arındırın. Yaklaşık 4 litre suyun içine 1 fincana yakın çamaşır suyu koyun, temizlik bezi ve süngerlerinizi bu suyun içinde 5 dakika bekletin.

Detaylar: Temizlik malzemeleri nasıl temizlenmeli?

EVİ KÖŞE BUCAK TEMİZLEYİN

toz-alma ipuçları

Evinizi köşe bucak temizleyin. Özellikle de duvarların birleştiği köşe noktaları. Buralar toz ve kırıntıların birikmesi için ideal yerlerdir. Normal temizlik sırasında atlayabileceğiniz bu alanları bahar temizliği sırasında en küçük noktasına kadar temizlemeyi unutmayın.

Detaylar: Bahar temizliği nasıl yapılır?

FIRINI TEMİZLEYİN

fırın temizliği

Fırınınızın tabanındaki lekeler çalıştırdığınızda koku ve duman yayabilir. Eğer temizlemek için az zamanınız varsa kötü lekelere odaklanın. Metal bir spatula ile gevşek parçaları sökün. Eğer az leke kalıyorsa silin. Eğer temizlenmediyse lekenin üzerine amonyak püskürtün. Sonra üzerine karbonat dökün ve 5 dakika bekletin. Birkaç damla beyaz sirke ekleyin ve sünger ile ovun. Sonra temiz ve ıslak bir başka sünger ile silin.

Detaylar: Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları

TEKSTİLLERİ YIKAYIN

Evin havası nasıl temizlenir

Yorgan, yastık ve alezleri yıkamadan yıkama talimatlarını okuyun. Bu ürünleri birlikte yıkayabilirsiniz. Duş perdesi ve banyo paspasını ise çamaşır makinesinde birlikte yıkarken renkliler için kullanabileceğiniz çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

Detaylar: Karbonat ile yatak temizliği: İlk günkü gibi taze koksun

MİKRODALGANIZ TEMİZ KOKSUN

mikrodalga-nasıl-temizlenir sirke ile temizlik

Taze limon ile mikrodalganız tertemiz koksun. Mikrodalgaya girebilecek bir kabın içine yarım kesilmiş limonu koyun ve üzerini geçecek kadar su ekleyin. İki dakika pişirin, kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Detaylar: Mikrodalga nasıl temizlenir? Sirke ile tertemiz olsun

BANYO AKSESUARLARINI DEĞİŞTİRİN

Banyonuzdaki lif ve diş fırçalarını ayda bir kontrol edin ve 3 ayda bir değiştirin. Tuvalet fırçanızın kılları yıpranmış ise hemen yenisi ile değiştirin. Ecza dolabınızı en son ne zaman kontrol ettiniz. Üç ayda bir tarihi geçen ilaçları atmayı ihmal etmeyin.

Detaylar: Tuvalet fırçası nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?

ÇALIŞMA MASANIZI DEZENFEKTE EDİN

Evin havası nasıl temizlenir

Çalıştığınız masayı temizleyin. Hafif nemlendirilmiş bir mikrofiber bez ile bilgisayarınızın ekranını silin. Mouse’unuzu da temizledikten sonra bilgisayarınızın ekranına eğlenceli veya baharı yansıtan bir duvar kağıdı yükleyin.

Detaylar: Laptop klavyesi nasıl temizlenir? Evde pratik temizlik yöntemi

ÇÖP KUTUSUNDA KÖTÜ KOKULARA SON

Plastik çöp kutusunu hızlıca çamaşır suyu ile yıkayın ve baş aşağı kurumaya bırakın. Kokuları gidermek için dibine karbonat serpin.

Evde ilkbahar dekorasyonu! 12 adımda ilkbahara hazırlanın

Havlu temizliği nasıl yapılmalı? Havlular nasıl kabartılır?

https://www.evimdergisi.com.tr/havlu-temizligi-nasil-yapilmali-havlular-nasil-kabartilir/

Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir

Yatak nasıl düzenlenir? Yatağınızı daha cazibeli kılmanın 15 yolu

Evde kokunun önemi ve kokunun bilinmeyen yönleri