yatak temizliği

Karbonat ile yatak temizliği: İlk günkü gibi taze koksun

Karbonat ile yatak temizliği pek çok kişinin bilmediği pratik temizlik ipuçlarından biri. Her gün uyuduğunuz yatağınızın hijyeni oldukça önemli bir konu. Anlık leke ve kirleri çıkarmanın yanı sıra belli aralıklar ile onu temizlemeniz gerektiğini de unutmayın.

ELEKTRİK SÜPÜRGESİ

Yatağınızı ayda bir elektrik süpürgesiyle süpürmeniz zamanla oluşan tozu, ölü derileri ve kalıntıları temizlemenize yardımcı olur. Temiz bir süpürge başlığı kullanmak önemli, yoksa sadece kiri yatağınıza geri taşımış olursunuz. Eğer şilteniz elektrik süpürgesiyle yapılan temizliğe uygun değilse, temiz ve nemli ıslak bir bez yardımıyla da toz kalıntılarını temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz.

KARBONAT İLE YATAK TEMİZLİĞİ

Öncelikle yatağı elektrik süpürgesinin koltuk temizleme aparatıyla iyice çektirdikten sonra bir paket karbonatı elekle yatağın tüm yüzeyine serpin ve tüm yüzeyi karbonatla kaplayın. Bu işlemi sabah yapıp geceye kadar yatağı bu şekilde bekletin ve yine elektrik süpürgesinin koltuk temizleme aparatıyla tümünü çekin. Artık karbonat ile yatak temizliği işlemini tamamlamış olacaksınız.

YATAKTAKİ KOKUYU GİDERMEK

Yatağınızda biriken tozlar, ter izleri gibi kirler zamanla yatağınızda kokmaya başlarlar. Yatağınızın yeniden temiz ve taze kokması için, üzerine karbonat döküp yarım saat boyunca bekletin ve daha sonra elektrik süpürgesiyle süpürün.

Karbonat, doğal bir koku giderici olduğundan, yatağınızdaki kötü kokuları da giderecektir. Yatağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, karbonatın içerisine beş damla lavanta yağı ekledikten sonra yatağınıza dökebilirsiniz. Mis gibi kokan yağ, yatağınızda gece de rahat uyumanızı sağlayacaktır.

TEMİZLİK VE LEKE ÇIKARMAK

Yatak temizliği işleminde, zamanla biriken lekeleri temizlemek önemlidir. Yataklar, kusmuk, kan, ter ve idrar gibi sıvılara maruz kalabilir. Temizlemesi hoş olmayan bu unsurları, yatağa iyice yerleşmeden temizlemek en doğrusudur.

Yatağı temizlemek için, fazla olan sıvıyı ıslak bir temizlik bezi yardımıyla alın. Temizlik sırasında protein bazlı bu sıvıların yerleşmesini engellemek için sadece soğuk su kullanın. Temizlik bezini kullanırken, lekenin üzerine bastırarak temizleyin. Bezi sürterek temizlemek, lekenin daha fazla yerleşmesine sebep olacaktır. İsteğe göre, bezin üzerine az miktarda leke çıkarmada etkili bir deterjan ekleyebilirsiniz. Yatağı temizlerken fazla ıslatmamaya özen gösterin çünkü kuruması zaman alacaktır.

YATAK TEMİZLİĞİ İÇİN 3 KOLAY İPUCU

1. Üzerini kaplayın: Şilte koruyucusu kullanmak, yatağınızı temiz tutma konusunda yapacağınız en iyi yatırımdır. Yatak koruyucuları, lekelerin şiltenin üzerine yerleşmesini engeller ve çamaşır makinesinde yıkanabildiği için de temizliği kolaydır. Su geçirmeyen ve alerji karşıtı özellikli yatak koruyucu çeşitleri de bulmanız mümkün.

2. Çevirin: Şiltenizi mevsimsel olarak çevirin. Böylece her iki tarafının da eşit kalmasını sağlayabilirsiniz. Yatak, tek başınıza kaldırabileceğiniz bir şey değildir ve fazla ağırdır, bu yüzden bunun bir ekip çalışması olmasına özen gösterin.

3. Havalandırın: Yatağınızın kuruma süresini vantilatör kullanarak hızlandırabilirsiniz. Yatağınız tamamen kuruyana kadar üzerine çarşaf sermeyin ve uyumayın. Böylece, oluşabilecek küf riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Fotoğraf: Yatsan.

Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir

9 farklı mükemmel yatak odası stili ve özellikleri