laptop-klavyesi-nasıl-temizlenir

Laptop klavyesi nasıl temizlenir? Evde pratik temizlik yöntemi

Bilişim Teknolojileri şirketi CBT Nuggets tarafından yapılan araştırmaya göre, dizüstü bilgisayarınızın klavyesi, klozetten 20.000 kat daha fazla bakteri taşıyabilir. İşe, okula, sosyalleşmeye ve eğlenceye ayırdığınız vaktin çoğu artık çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Dolayısıyla, muhtemelen dizüstü bilgisayarınızı her zamankinden daha fazla kullanıyorsunuz. Cep telefonu da her zaman en fazla kullandığımız elektronik aletlerden biri.

Kırıntılarla, tozla, parmak izleriyle, evcil hayvan tüyü ile veya yapışkan kalıntılarla mücadele ediyor olsanız da, klavyenizi evde zaten var olan malzemelerle detaylı olarak temizleyebilirsiniz.

Bu temizlik yöntemi gününüzden sadece birkaç dakikanızı alacak ve klavyeniz yepyeni görünecek.

Cep telefonu temizliği ile ilgili izlemeniz gereken adımları da anlattık.

LAPTOP KLAVYESİ NASIL TEMİZLENİR?

Dizüstü bilgisayar klavyesi temizliğini 4 kolay adımda tamamlayabilirsiniz. Bilgisayarı kapatın, kalıntılardan kurtulun, tuşları sökün ve klavyenin yüzeyini silin. İşte adım adım laptop klavyesi nasıl temizlenir sorusunun yanıtı…

BİLGİSAYARI KAPATIN

Başlamadan önce bilgisayarınızı kapatın. Kazayla felakete yol açan bir kısayol tuş kombinasyonuna basmak istemezsiniz. Temizlik sırasında laptopun içine nem girerse kısa devre yapma riskini azaltmak için fişini de çekin. Olası bir tersliğe karşı da önemli olan her şeyin yedeklendiğinden emin olun. (Bu, klavyenizi temizleseniz de temizlemeseniz de elbette iyi bir uygulamadır.)

KALINTILARDAN KURTULUN

Tuşların altında kalan büyük kırıntıları, tozu ya da diğer tüm kalıntıları temizlemek için dizüstü bilgisayarınızı ters çevirin ve düşmelerine izin verin. İnatçı parçacıkları çıkarabilmek için kasanın altına hafifçe vurabilirsiniz. Ayrıca temizlik için kullandığınız slime gibi bir ürününüz varsa tuşların arasına bununla bastırabilirsiniz. Böylelikle boşluklardaki kirler de slime’a yapışır ve kalıntılar toplanır.

Eğer hala klavyenizde kalıntı görüyorsanız, klavyeyi süpürge ile en düşük ayarda çektirebilirsiniz. Ayarın en düşükte olduğuna dikkat edin. Tuşlardan birini vakumlamak hoşunuza gitmeyecektir.

İsterseniz basınçlı hava ya da hava üfleyen fön makinesi gibi bir alet de kullanabilirsiniz. Havayı zikzak olarak püskürtün. Köşeleri ya da çatlakları kaçırmayın. Dikkat: Doğrudan tuşların üzerine hava üflenmesi hassas elektroniklere zarar verebilir.

TUŞLARI SÖKÜN

Dizüstü bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir? sorusunun yanıtını şimdiye kadar başarıyla uyguladıysanız ve hala tuşların altına biraz kalıntı görüyorsanız, tuşları çıkarmanız gerekebilir. Bunu yapıp yapamayacağınız laptopunuzun modeline bağlıdır. Bazı laptoplarda tuşların takılı olduğu anahtarları kırmadan sökmek mümkün olmaz. Böyle durumlarda bir profesyonelle görüşebilirsiniz. Tuşları sökebiliyorsanız dizüstü bilgisayarınızın modeline bakın ve üreticinin talimatlarını takip edin.

KLAVYENİN YÜZEYİNİ SİLİN

Mikropları ve lekeleri ortadan kaldırmak için klavyenin yüzeyini temizleyin. İlk önce her şeyi dezenfektan bir bezle silin. Çamaşır suyu içeren mendiller kullanmayın. Biraz alkol içeren yumuşak bir bez işinizi görecektir. Her noktayı sildiğinizden emin olmak için tuş başlıklarını ve aralarını tek tek silin.

Tuşların altına herhangi bir sıvının girmesini önlemek için ıslak bir bez kullanmadığınızdan emin olun. Doğrudan su ya da temizlik spreyi kullanımı klavyeye zarar verir.

Daha sonra nemli bir bezle her şeyin üzerinden tekrar geçin. Mikrofiber bez bu tarz temizlikler için idealdir. Kağıt havlu gibi tuşları çizebilecek aşındırıcı ürünler kullanmayın.

Son olarak, alanı başka bir yumuşak bezle kurulayın. İşte laptop klavyesi tertemiz oldu!

CEP TELEFONU NASIL TEMİZLENİR?

Koronavirüs pandemisinde klavye temizliği kadar cep telefonu temizliği de çok önemli. Peki cep telefonu nasıl temizlenir?

Cep telefonunuzu temizlemeden önce şarjda ise prizden çıkarın. Telefon temizliğinde kimyasal sıvılar, aşındırıcılar, jeller ya da ıslak bezler kullanılmamalıdır.

Telefonunuzu temizlemek için mikrofiber bez kullanmalısınız. Su ve sabunla ıslattığınız mikrofiber bezi nemli kalacak şekilde sıktıktan sonra nazikçe telefonun yüzeyini silin. Telefonun giriş çıkışlarından su kaçmamasına dikkat edin. Son olarak ise temiz bir mikrofiber bez ile telefonu kurulayın.

Evinizi koronavirüsten temizlemenin 5 yolu ve temizlenecek eşyalar