İLKBAHAR-DEKORASYONU

Evde ilkbahar dekorasyonu! 12 adımda ilkbahara hazırlanın

Evde ilkbahar dekorasyonu için hazırlıklara başladınız mı? Soğuk ve kasvetli günlerin ardından doğanın canlandığı mevsim kapımızda. Sahip olduğunuz mobilya ve aksesuarlarla evinizi 12 adımda bahara hazırlayabilirsiniz.

İşte evde ilkbahar dekorasyonu için 12 öneri…

YER DEĞİŞİMİ YAPIN

Evde ilkbahar dekorasyonu
Tekstil ve duvar kağıtları, Sandberg

Evde ilkbahar dekorasyonu için ilk adım evi yeniden düzenleme. Birkaç eşyanın yerini değiştirerek daha samimi ve sohbete imkan tanıyan bir düzenleme yapabilir misiniz? Unutmayın eşyaların yerlerinde yapacağınız değişiklerle daha akıcı bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Böylece daha ferah bir görünüm yaratabilir ya da odanızı sohbet, televizyon, kitap okuma gibi çeşitli ihtiyaçlarınıza göre bölümlere ayırarak farklı düzenlemelere imza atabilirsiniz.

SON KARARINIZI VERİN

Duvar rengi, Filli Boya

Bir mobilyanız artık zevkinize hitap etmiyor ya da genel dekorasyon içerisinde uyumsuzluk mu yaratıyor? Sizi mutlu edecek bir düzenleme istiyorsanız sevmediğiniz eşyalara dekorasyonda yer vermeyin. Öncelikle bu tip eşyalara yeni bir görünüm kazandırmayı deneyin. Beyaza boyamak bile bir eşyayı yeniden hayata döndürebilir. Bir arkadaşınıza ya da ihtiyacı olanlara yardımda bulunabilirsiniz. Duygusal olarak bağlı olduğunuz her türlü eşyayı tekrar değerlendirin ve biraz merhametsiz olmayı deneyin!

KOLEKSİYONLARINIZI SERGİLEYİN

Sevdiğiniz eşyaları biriktirmek gibi bir alışkanlığınız varsa evin çeşitli odalarında kullandığınız parçaları bir araya getirerek, gruplar halinde sergileyebilirsiniz. Parçalar grup halinde çok daha etkileyici bir görünüm yaratabilir. Ancak koleksiyonunuzun kendini gösterebileceğini uygun bir alan seçmeye özen gösterin.

BİR TABLO GİBİ DÜŞÜNÜN

Evde ilkbahar dekorasyonu

Dekorasyonunuzu oluştururken resim yapıyormuş gibi kendi tablonuzu oluşturun. Tablonuzda ilginç, dinamik ve sizi anlatan düzenlemeler deneyin. Eşya ve objeleri dengede tutan, bakışları odanın yukarısından aşağıya doğru hareketlendiren düzenlemeler iyi sonuç verecektir. Arka planda uzun, ön tarafta daha küçük eşya ve objeleri kullanabilirsiniz. Duvara asacağınız büyük bir tablonun önüne küçük aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Renkli ciltleri olan kitaplarla sadece sehpalarda değil evin her köşesinde güzel düzenlemeler yapabilirsiniz.

KIŞLIKLARI GÖZDEN GEÇİRİN

cipcici.com

Kalın yorganlar ve yatak örtüleri, koltuk kenarlarına iliştirilen battaniye ve throwlar, pelüş kilim ve halılar artık eskisi kadar kullanılmayacağı için çoğunu gelecek yıl kullanılmak üzere kaldırabilirsiniz. Yerlerine ince ev tekstillerini çıkararak odalarınıza daha hafif bir doku kazandırabilir, koyu renk ev tekstillerini canlı, çiçekli desenlilerle değiştirebilirsiniz. Evinizdeki enerjinin artığını hissedeceksiniz.

EŞYALARI GÜNCELLEYİN

Hangi eşyalarınızın tamire ya da yenilenmeye ihtiyacı olduğunu tespit edin. Boyasını yenilemeniz gereken eşyaları ya da duvarları boyayın. Duvar kağıtları kullanmak isterseniz işiniz bittiğinde artan kağıt parçalarını da değerlendirin. Yıpranmış şifoniyerinize renk katmak için çekmece kısımlarını artan duvar kağıtları ile kaplayın. Masa ya da sandalyelerinizin ayaklarını farklı bir renge boyayarak da modern bir güncelleme yapabilirsiniz.

DEKORASYONA BİRAZ YEŞİL KATIN

Evde ilkbahar dekorasyonu

Eğer fazla bitkiniz varsa farklı yaprak tiplerini bir arada kullanarak gruplar oluşturabilirsiniz. Örneğin küçük yapraklı bir bitkiyi büyük yapraklı bir bitkiyle yan yana sergileyerek tezat ancak hoş bir kombin oluşturabilirsiniz. Eğer bitkiler için çok fazla yeriniz yoksa bitkileri tavana asmayı, duvar saksılarında sergilemeyi ya da bir palet içerisinde yetiştirmeyi düşünebilirsiniz. Mutfağınıza lezzet katacak bitkileri renkli teneke kutulara yetiştirerek de elinizin altında tutabilirsiniz.

DAĞINIKLIĞA PAYDOS

Evinizi kaotik bir ortam olmaktan çıkarmak için ufak eşyalarınızı derli toplu tutacak büfe ya da dolap gibi çözümlere başvurabilirsiniz. Mutfaktaki dağınıklığı önlemek için renklendireceğiniz bir şifoniyer kullanabilir, tabak-çanak benzeri çeşitli mutfak eşyalarını buraya yerleştirebilirsiniz. Eski bir bavul ya da sandığı yatak sonunda kullanacağınız mini bir puf haline getirebilir, içerisine de fazla eşyalarınızı koyabilirsiniz.

ODALAR ARASI DEĞİŞ TOKUŞ YAPIN

Yatağınızda kullandığınız örtüyü kanepenizde kullanmaya ne dersiniz? Ya da yatak başındaki komodinlerinizi yemek odasında ya da oturma odasında sehpa olarak kullanabilir misiniz? Büyük bir saksı yatak odanızda başucu sehpasına dönüşebilir mi? Kullandığınız tüm eşya ve aksesuarları evin içerisinde hareket ettirebilir, enteresan düzenlemeler yapabilirsiniz. Hiç tahmin etmeyeceğiniz eşyaların yerleri değiştirildiğinde çok hoş sonuçlar vereceğini göreceksiniz.

PENCERELERİNİZİ HAFİFLETİN

Evde ilkbahar dekorasyonu

Kışın sıcak bir atmosfer yaratan, dışarıdan gelen soğuğu kesen kalın perdelerinizden kurtulun. Gelecek yıl tekrar kullanmak üzere yıkayıp, bir kutuya yerleştirdikten sonra çıplak kalan pencerelerinizi temizleyin. Temiz pencerelerinize bahar güneşinin içeri daha çok girmesini sağlayacak açık renk ve hafif stor perdeler ya da ince tül perdeler asabilirsiniz.

TEPSİ KULLANIN

Anında şık bir görünüm istiyorsanız ufak eşyaları tepsilere yerleştirin. Örneğin her gün kullandığınız takılarınızı hoş bir tepside toplayın ve tepsiyi komodine koyun. Salondaki sehpanızın üzerinde mumlarınızı, banyodaki krem ve losyonlarınızı da bir tepsiye koyabilirsiniz.

DEKORASYONDA DENGEYİ BULUN

Evinizi tıka basa doldurmayın, eşyalarınıza da nefes alacak alanlar bırakın. Her köşeyi bir eşyayla doldurmak dinlendirici bir atmosfer oluşmasını engellerken, çok sade bir düzenleme de soğuk ve samimiyetten uzak bir görünüm yaratabilir. Fazlalıklardan kurtulurken de dikkatli olun.

Bahara renklerle merhaba: 3 farklı renk 3 farklı dekorasyon

Salonda bahar harekatı! İşte öncesi ve sonrası

Bahar seven saksı çiçekleri: Yetiştirme ve bakım bilgileri

Balkonda ilkbahar dekorasyonu fikirleri