Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir

Son güncelleme:

Yatak böcekleri, üzerinde uzun zaman geçirdiğimiz yataklarımızı bir kabusa çevirebiliyor. Bu böcekler küçük oldukları için, tespit etmek de oldukça zor oluyor.

YATAK BÖCEKLERİ HAKKINDA BİLGİ

Yatak böcekleri (Tahta kurusu), hayvanların ya da insanların kanı ile beslenen küçük oval böceklerdir. Duvar ya da tavanda uçmaz, hızlıca hareket etmez.

Yetişkin bir yatak böceği, bir elma tohumu büyüklüğünde olabilir ve gövdesi düzdür. Beslendikten sonra vücutları şişer ve kırmızı olur. Ayrıca belirgin bir koku yayarlar.

Bu böcekler hastalığa sebep olmasa da kırmızı, kaşıntılı döküntülere sebep oldukları için uykunuzu bozabilirler. Yatak dışında minderlerde, raflarda, tezgah çekmecelerinde ya da kapı çatlaklarında bulunabilirler.

YATAK BÖCEĞİ KOKUSU NASILDIR?

Yatak odanızın yatak böceği istilasında olduğunu anlamanın pek çok yolu vardır. Bunlardan biri belirgin olan kokusudur.

Yatak böcekleri genellikle kişniş konusuna benzer, küf gibi bir koku yayar. Koku hoş bir koku değildir. Yatak odanızda yeni, garip bir koku hissediyorsanız, bu yatak böcekleri istilası olabilir.

Eğer yatak böceği istilası varsa, evinizin küflü giysiler, küflü ayakkabılar gibi koktuğunu hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, birçok böcek türü gibi yatak böceklerinin de alarm feromonları denilen kokuları üretmesi.

Bu kokuyu yatağınızı silkelediğinizde de alabilirsiniz. Pek çok kişi bu kokunun kişniş kokusu ile çok benzer olduğunu ifade ediyor.

YATAK BÖCEĞİ NASIL ANLAŞILIR? DİĞER İŞARETLER

Olası bir istilanın koku dışında diğer belirtileri, çarşaf ya da yastık kılıflarındaki kan lekeleri, çarşaf ya da şiltelerdeki koyu ya da paslı görünen yatak böceği dışkıları, yumurta kabukları ya da döküntülerdir.

Yatağınızın dikiş alanlarını kontrol edin. Yatağın ahşap çerçevesinde de yatak böceğinin izlerini görebilirsiniz.

YATAK BÖCEKLERİ NASIL TEMİZLENİR?

  1. yol: Nevresimlerinizi sıcak su ile yıkadıktan sonra evinizi detaylı olarak elektrik süpürgesi ile süpürün. Daha sonra diyatomlu toprağı böceklerin bulunduğu bölgelere sepin. Birkaç gün sonra bu alanları süpürge ile çekin. Bu işlemi iki haftada bir uygulayın.

2. yol: Eğer diyatomlu toprağa sahip değilseniz, yine çarşafları ve nevresimleri mümkün olan en sıcak su ile yıkayın. Daha sonra tüm sandalyeleri, halıları, şilteleri, şiltelerin kılıflarını ve hatta perdeleri bile süpürün.

3. yol: Yüksek sıcaklıklarda yıkanamayan alanları, buharlı elektrikli süpürge ile süpürebilirsiniz. Bunlar rahatsız edici canlıları da yok etmenize yardımcı olacaktır.

4. yol: Karbonat, onlardan nem emer ve sonuçta onları öldürür, temelde yatak böceklerini kurutur. Evdeki tüm etkilenen odalarda hafif bir tabaka yayın. Karbonatın bir hafta boyunca kalmasını sağlayın. Bir hafta geçtikten sonra, elektrik süpürgesiyle karbonatı emin.

Bahar temizliği nasıl yapılır?

Yatağınızı temiz tutmanın yolları: 3 pratik ipucu