Yerden ısıtmalı ya da kaloriferli evlerde, ısıtmadan zarar görmeyen 5 iç mekan bitkisi

Ev bitkileri veya ısıtma sistemleri arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. İşte evinizin sıcaklığından zarar görmeyecek “radyatör bitkileri”:

Ev bitkileri, evinize renk ve canlılık katarak kesin bir şekilde hayatınıza renk katarlar. Ancak genellikle sıcak ve kuru bir ortamda yaşamak isteme arzusuyla çelişebilirler.

Isıtma sistemlerinin etkileri, kapalı bahçenizin gelişimine zarar verebilir, ev bitkilerinizin büyümesini engelleyebilir ve yapraklarının kahverengileşmesine yol açabilir. Sizi kendi konforunuz ile bitkilerinizin konforu arasında bırakabilir.

Ancak Flowerbx’in CEO’su ve kurucusu Whitney Bromberg Hawkings’in belirttiği gibi, bu durum her bitki türü için geçerli değildir: “Sıcak iç mekan sıcaklıklarını diğerlerinden daha iyi tolere edebilen birkaç bitki var. Nemli ortamlara alışkın ancak tropikal olmayan bitkiler daha iyi sonuç verebilir.”

Uzmanlar, evinizi sıcak tutarken aynı zamanda dekore edebilmeniz için en iyi, radyatör dostu bitkileri seçti.

1. PAŞA KILICI (Sansevieria)

Paşa kılıcı veya Sansevieria, az çaba ile maksimum etki arayanlar için ideal bir seçenektir. Bu güzellikler, doğru paşa kılıcı bitkisi bakımıyla çok az müdahale ile gelişebilirler.

Bitkinin uzun ve canlı yaprakları kesinlikle dikkat çekecek ve haftalarca sulanmadan dayanabilecek, bu da onları The Plant Bible’dan Zahid Adnan’ın önerdiği gibi “meşgul insanlar için mükemmel” hale getirir.

Batı Afrika çölünden gelen bu sulu bitkiler, kuru ve sıcak ortamlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Trimmed Roots’un kıdemli editörü Lina Cowley, “Kalın, mumlu yaprakları uzun süre su depolayabilir” diyor. “Sulamalar arasında toprağın tamamen kurumasını bekleyin.”

2. KURDELE ÇİÇEĞİ BİTKİSİ

Kurdele çiçeği (Chlorophytum comosum), uzun ve genişleyen yapraklarıyla en dayanıklı ve çok yönlü ev bitkilerinden biri olarak kabul edilir ve özellikle örümcek bitkisinin bakımını kolaylaştırır.

İç tasarım stüdyosu Arsight’ın kurucusu Artem Kropovinsky, “Doğaları gereği uyarlanabilir oldukları için, Kurdele çiçeği radyatörlerden kaynaklanan ısı dalgalanmalarına dayanabilir, arada bir sulanmayı ve orta düzeyde ışığın iyi performans göstermesini gerektirir” şeklinde açıklıyor.

Kurdele çiçeği, doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymadığından, evinizin karanlık köşelerine biraz canlılık katmak için mükemmel bir seçenektir; özellikle asılı bir saksıda sergilendiğinde etkili görünür.

Detaylar: Kurdele çiçeği bakımı ve çoğaltma detayları: Kurdele çiçek açar mı?

Ayda sadece 1 kez sulamanız gereken 13 iç mekan bitkisi

3. ZAMİA ÇİÇEĞİ (ZEZE ÇİÇEĞİ, ZZ TESİSİ)

Yemyeşil, uzun dalları ve koyu renkli, parlak yapraklarıyla ZZ bitkisi veya Zamioculcas zamiifolia, her eve göz alıcı bir eklemeyi temsil eder.

Lina Cowley, bitkiyi ‘pratik olarak yok edilemez’ olarak tanımlıyor ve ekliyor: “Çok düşük ışıkta hayatta kalabilir ve ara sıra sulamayı unutsanız bile sorun etmez.”

Bitkinin esnek doğası, su depolayan rizomlarla ilişkilidir. Bu kökler, nemi ve besin maddelerini tutma konusunda o kadar etkilidir ki ZZ bitkisi sulanmadan aylarca hayatta kalabilir. Direkt güneş ışığına ihtiyaç duymayan bu güzellik, evinizdeki kuzeye bakan odalar için mükemmel bir ev bitkisidir.

Detaylar: Zamia bitkisi bakımı nasıl yapılır? Zamia (zeze) çiçek açar mı?

Az ışık alan ya da ışık almayan banyolarda yetiştirilebilecek bitkiler

4. ALOE VERA

aloe vera bakımı

Aloe vera, diğer sukulent bitkiler gibi sıcak ve kuru ortamlarda gelişir; bu da bu tür için radyatörün sorun yaratmamasını sağlar.

Aslında, Artem Kropovinsky, bitkinin “radyatörlerin yaydığı ısı sayesinde gelişebileceğini” belirtiyor.

Kalın yaprakları, kuraklık koşullarında hayatta kalmasını sağlayan ve az sulama gerektiren, su depolayan bir jel olan parankim adı verilen bir doku içerir. Uygun koşullar altında ve doğru aloe bitkisi bakımıyla, bu sulu bitkiler birkaç metre yüksekliğe kadar büyüyebilir.

Detaylar: Aloe Vera çiçeği nasıl yetişir? Bakımı ve çoğaltılmasında püf noktalara dikkat!

Aloe vera için bitki besini tarifi ve bakım tüyoları

Aloe vera ile yapılan maskeler, faydaları ve uzmandan tarifler

5. BARIŞ ÇİÇEĞİ

barış-çiçeği-bakımı Spathiphyllum

On yıla kadar hayatta kaldığı bilinen barış zambağı (Spathiphyllum), evinizin her köşesi için güzel ve uzun ömürlü bir süslemedir. Bu bitki sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda çevrenizdeki toksinleri de temizleyen en iyi ev bitkilerinden biri olarak bilinir.

Adnan, “Bu zarif bitki sadece mekanınıza güzellik katmakla kalmaz, aynı zamanda sıcak ve nemli koşullarda da gelişir” diye açıklıyor. “Toksinleri ortadan kaldırarak iç mekan hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.”

İsmine rağmen, barış zambağı zambaklarla hiçbir ilişkisi yoktur ve aslında Orta ve Güney Amerika’ya özgü tropikal bir bitkidir.

Detaylar: Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? Solmuş barış çiçeği nasıl canlandırılır?

Barış çiçeği neden çiçek açmaz? (Çiçek açtırma yöntemleri)

Yaz kış kurumayan saksı çiçekleri – Bu 7 bitki yaz kış çiçek açıyor!