karbonat-ile-temizlik

Karbonat ile temizlik nasıl yapılır? Karbonatla yapılabilecek 17 çözüm

Son güncelleme:

Karbonat ile temizlik nasıl yapılır? Hemen her mutfakta bulunan karbonatın yemeklerde kullanılmak dışında pek çok marifeti bulunduğunu biliyor muydunuz? İşte sizler için karbonat ile temizlik ipuçları ve farklı kullanım alanları…

İlginizi çekebilir: Asla karbonatla temizlememeniz gereken 4 şey

KARBONAT KÖTÜ KOKULARI YOK EDER

karbonat ile koku temizliği

Spor ayakkabıların ya da çöp kutularının içine karbonat serpip yaklaşık 1 gece bekletirseniz kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

KARBONAT İLE ÇELİK PARLATMA

karbonat ile temizlik çelik

Nemli bezin üzerine biraz karbonat serpip çelik yüzeyleri ovun. Sonra ılık suyla durulayın. Nasıl parladıklarına inanamayacaksınız?

KARBONAT İLE DİŞ BEYAZLATMA

karbonat diş beyazlatma

Ovma özelliği olan bir madde olduğu için karbonat dişin yüzeyinde biriken lekeleri de temizleyebilir.

KARBONAT İLE YATAK TEMİZLİĞİ

karbonat ile yatak temizliği

Karbonat ile yataklarınız da tertemiz olabilir. Tarif için bu yazımızı incelemelisiniz: Karbonat ile yatak temizliği: İlk günkü gibi taze koksun

SİNEK ISIRIKLARINA KARBONAT ÇÖZÜMÜ

karbonat sinek ısırığı

Karbonat ile temizlik dışında farklı çözümler de üretebilirsiniz. Örneğin biraz karbonatı su ile karıştırıp sinek ısırıklarının üzerine sürerseniz ciltteki hassasiyeti giderir, kaşıntı ve kızarıklığı hafifletir.

KARBONAT OMLETE DE YAKIŞIR

Karbonatın kabartma özelliğini yemeklerinizde test ediyorsunuzdur mutlaka. Bir yumurtaya bir çimdik karbonat atın ve bakın omletiniz nasıl da kabarıyor!

ÇİÇEKLERİNİZİN ÖMRÜ KARBONAT İLE UZASIN

En sevdiğiniz çiçeklerin ömrünü uzatmak için karbonat kullanabilirsiniz.  Arada bir, sık olmamak kaydıyla karbonatlı su verebilirsiniz. Su ile karbonatı karıştırın ve toprağa dökün. 

MEYVE VE SEBZELERİ DERİNLEMESİNE YIKAYIN

Pestisitleri ve diğer kimyasalları yemeğinizden uygun şekilde çıkarmak istiyorsanız, karbonat en büyük yardımcınız olacaktır. Tek yapmanız gereken suya bir kaşık karbonat eklemek ve sebzeleri yaklaşık 15 dakika bekletmek ve durulamak.

ÇÖP KOVALARINDAKİ KÖTÜ KOKULARI KARBONATLA YOK EDİN

Çöp kovanız temizleseniz bile kötü kokuyorsa, kokuların emilmesine yardımcı olmak için çöp kovasına biraz karbonat koyun. Tek yapmanız gereken, çöp tenekesinin alt kısmına bol miktarda karbonat serpmek.

Detaylar: Çöp kovası kokusu nasıl giderilir? İşte pratik çöp kovası temizliği

DIŞ MEKAN MOBİLYALARINIZI TEMİZLEYİN

Dış mekandaki mobilyalar sürekli kirlenir ve yıpranır. Biraz karbonat ve su ile özellikle sıcak yaz aylarına kadar temiz kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için dış mekan mobilyalarınızı kışın sakladığınız deponun farklı yerlerine de biraz karbonat koyun.

FİNCANLARDAKİ KAHVE LEKELERİNİ TEMİZLEYİN

Biraz karbonat alın ve lekeli kahve fincanlarını temizleyin. Tek yapmanız gereken, fincana az miktarda karbonat serpmek ve birkaç dakika bekletmek. Daha sonra, bir bezi soğuk suya daldırın ve bardağın içini ovalayın.

BUZDOLABINDAKİ KÖTÜ KOKULARI KARBONAT İLE GİDERİN

Bazen kötü kokular buzdolabımızı işgal edebiliyorlar. Böyle durumlarda bir çay bardağı içine karbonat, kahve telvesi veya kullanılmış filtre koyup, buzdolabınıza yerleştirin.

Detaylar: Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için yapılabilecekler

OYUNCAKLARI KARBONATLA TEMİZLEYİN

Tüylü oyuncakları tozlardan arındırmak için, içinde biraz karbonat bulunan plastik bir torba alın ve içine oyuncağınızı koyun. Sonra dikkatlice sallamaya başlayın, bu da karbonatın her bir kir ve toz parçacığını çekmesine yardımcı olur. Ardından, oyuncağı elektrik süpürgesi ile temizleyin.

DUŞAKABİN PERDESİ TERTEMİZ OLSUN

Nemli bir fırçaya biraz karbonat ekleyin ve perdenizin kirli yerlerini fırçalayın. Tertemiz olacaktır.

İlginizi çekebilir: Banyo temizliği için pratik bilgiler! Klozet, duşakabin, zemin nasıl temizlenir?

HALIDAKİ LEKELER YOK OLSUN

Sirke ve kabartma tozu içeren bir karışım hazırlayın. Karışım köpürerek, lekelerin daha kolay çıkarılmasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Halı temizliğinin ipuçları – Halı nasıl temizlenir? Nasıl yıkanır?

DUVARDAKİ KALEM İZLERİNİ YOK EDİN

Küçük çocuğunuz varsa duvarları kalemle çizmesi sıklıkla karşınıza çıkacak durumlardan biridir. Biraz suyu kabartma tozu ile karıştırın ve duvarları nemli bir süngerle temizlemeye başlayın. İzler yok olacaktır.

İlginizi çekebilir: Hangi leke nasıl çıkar? Yağ, kahve, tutkal nasıl temizlenir?

GÜMÜŞLERİ KARBONATLA PARLATIN

Biraz su kaynatın ve alüminyum bir tavaya dökün, bir veya iki çay kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Birkaç saniye bekleyin ve temizlemek istediğiniz gümüş eşyaları tavaya koyun. Bulaşıkların bir süre oturmasına izin verin ve ardından maşa ile çıkarın. Kurutmadan önce biraz soğumasını bekleyin.

İlginizi çekebilir: Gümüş temizliği: Gümüş parlatıcı kullanmadan gümüşleri nasıl parlatırım?

Tuz ile temizlenebilen lekeler! Evinizin pratik temizlik kurtarıcısı

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

Limon ile temizlik yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte kullanım alanları

Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? Sirke ve karbonat