limon

Limon ile temizlik yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte kullanım alanları

Limon ile temizlik işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Limonun temizlikte pek çok kullanım alanı var. Sizler için hangi alanlarda limon kullanabileceğinizi anlattık.

LİMON İLE TENCERE TEMİZLİĞİ

Tencere temizleyici: Tencere ve tavalarınız paslanmaz çelikse, limon suyu yanmış parçaları iz bırakmadan temizlemenize yardımcı olur. Tencereye yarım limon suyu koyun, suyla doldurun ve yanık lekeleri yumuşayana kadar kaynatın. (Çıkarmak için bir sünger kullanabilirsiniz.)

ESKİ MUTFAK EŞYALARINI LİMONLA PARLATIN

Eski mutfak eşyalarının parlatılması: Mutfak eşyalarındaki renk değişiminden limon suyuna batırılmış bir bezle silerek kurtulun. Daha sonra ılık suyla durulayın.

ÇÖP KUTUSUNDAKİ KÖTÜ KOKULARDAN KURTULUN

Çöp kutusundaki kötü kokular: Çöp öğütücünüz varsa çöp kutusunun temiz kokmasını sağlamak için limon kalıntılarını çöp öğütücünüze koyun. Ya da limon kabuklarını çöp kutusunun altına serin ve düzenli olarak değiştirin.

KIYAFETLERE ÇAMAŞIR SUYU ETKİSİ

Çamaşır suyu etkisi: Beyaz çorapları veya diğer küçük giysileri limon dilimleriyle kaynatarak temizleyebilirsiniz.

MOBİLYADAKİ ÇİZİKLERİ LİMON İLE GİDERİN

Mobilya çiziklerini giderme: Bir ölçek limon suyu ve iki ölçek zeytinyağından kendi temizleyicinizi hazırlayın. Mobilyalardaki çizilmiş bölgelere sürmek için bir bez kullanın. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

BUZDOLABINDAKİ KÖTÜ KOKULARI GİDERİN

Buzdolabı kokusu giderici: Limonla ıslatılmış bir süngeri buzdolabında birkaç saat bırakırsanız, kötü kokular yok olacaktır. Ancak önce son kullanma tarihi geçmiş herhangi bir şeyin buzdolabında kalmadığından emin olun.

ISLANAN GİYSİLERDEKİ KÖTÜ KOKU

Koku nötrleştirici: Islak giysilerin odada beklemesinin ardından ortaya çıkan iğrenç kokuyu biliyor musunuz? Odaya biraz kesilmiş limon bırakın, koku anında emilecektir. 

BÖCEKLERİ LİMONLA UZAKLAŞTIRIN

Böcekleri uzaklaştırın: Böcekleri uzak tutmak için naftalinin alternatifi var. Karanfil ile delinmiş olgun limonları kullanın. Limonlar kurudukça, harika bir koku gardıroplarınıza da nüfuz edecek.

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?