Beyaz sirke ile temizlik

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

Beyaz sirke ile temizlik son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Peki sanıldığı gibi sirke dezenfekte eder mi? Evet, sirke mikropları ve virüsleri öldürmekte etkilidir ancak bir ev dezenfektanı kadar değil…

Sirke ile temizlik özellikle Corona Virüsü salgınının ortaya çıkmasından beri sıklıkla önerilse de, bir dezenfektan değildir. Alkol veya seyreltilmiş çamaşır suyu yerine kullanılmamalıdır.

Beyaz sirke ya da diğer tüm sirkeler, asetik asit bazı içerir. Asit bazı bazı dezenfektan özelliklere sahiptir ve bazı mikrop türleri için etkili olabilir. Eğer tek seçeneğiniz sirke ise kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Beyaz sirke, lekeleri doğal yolla temizleyen ve kokuları arındıran bir temizleyicidir. Bir sprey kabı satın alın, yarısını su diğer yarısını beyaz sirke ile doldurarak evinizin tüm alanlarında temizlik solüsyonu olarak kullanın. Kullanmadan önce küçük bir alanda test edebilirsiniz.

SİRKE DEZENFEKTAN DEĞİLDİR

Elma sirkesi nasıl yapılır

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nden dahiliye ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Tania Elliott’un doğruladığı bilgilere göre, sirkenin bakteri ve virüsleri öldürdüğü test edilmiş ve klinik olarak kanıtlanmıştır. Ancak sirke tescilli bir dezenfektan değildir. 

Amerikan Bilim ve Sağlık Konseyi Bilimsel İletişim Başkan Yardımcısı Alex Berezow, “Piyasada halihazırda oldukça etkili olan bir sürü temizlik ürünü varken neden insanların sirke kullanmak istediğini gerçekten bilmiyorum.” diyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre sirke, yüzeyleri etkili bir şekilde dezenfekte etmek için yeterince güçlü değildir. Bunun yerine izopropil alkol veya çamaşır suyu içeren dezenfektanlar tercih edilmelidir.

CORONA VİRÜSÜNE KARŞI SİRKE İLE TEMİZLİK DOĞRU MU?

Berezow, düzenli sabun ve su ile yıkamanın bile yüzeyleri sirkeden daha etkili dezenfekte edebileceğini ifade ediyor. 

CDC, Corona Virüsünün yayılmasını önlemek için, kirli yüzeylerin sabun ve su ile temizlenmesini ve daha sonra seyreltilmiş çamaşır suyu, alkol çözeltileri veya güvenilir ev dezenfektanı ile dezenfekte edilmesini öneriyor.

SİRKE İLE TEMİZLİK

mikrodalga-nasıl-temizlenir sirke ile temizlik

Evinizde dezenfektan yoksa sirke ile temizlik yapabilirsiniz. Peki sirke temizlikte nasıl kullanılır?

Bir kabın içerisine eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırın. Bu karışım ile lavabo, mutfak tezgahı, duvar, dolap ve pencereleri silebilirsiniz.

Sirke içerisinde bulunan asit bazı nedeniyle bazı yüzeylere zarar verebilir. Bu nedenle alüminyum, dökme demir, doğal taş ya da mumlu ahşap üzerinde kullanılması önerilmiyor.

SİRKENİN ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ YOK

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz de konu ile ilgili açıklama yaptı.

Dr. Kocagöz “Koronavirüse Karşı Ev Temizliğinde Çamaşır Suyu ya da Sirke Kullanmak Etkili Midir?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Sirkenin, koronavirüs ya da diğer virüslere yönelik öldürücü etkisi yoktur. Çamaşır suyu ise alkali bir ürün olup temizlikte kullanıldığında, koronavirüs başta olmak üzere virüslerin ölümüne yardımcı olacaktır. Virüslerin alandan temizlenmesini sağlayacaktır. Sirkenin böyle bir etkisi yoktur.”

ÇAMAŞIR SUYU İLE SİRKEYİ KARIŞTIRMAYIN

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) Başkanı ve Ege Üniversitesi (EÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Erensoy ise bu konuda bir uyarıda bulunuyor: Sirke ile çamaşır suyunu karıştırmayın:

Sirkeyle çamaşır suyunu karıştırmak çok sakıncalı. Çünkü iki dezenfektanın karıştırılması sonucu içeriğindeki maddelerin reaksiyona girmesiyle yanıcı yakıcı etki oluşturabilir. Ayrıca solunum yolu rahatsızlığı, astımı, alerjisi olanların bunlara maruz kalmaması da önemli.

Prof. Dr. Erensoy, “Temizlik yapılırken en uygunu çamaşır suyunun sulandırılarak kullanılması. Bu aşamada dezenfektanların uygun şekilde sulandırılması çok önemli. Doğrudan dökmek hem çevre kirliliği açısından hem de solunması açısından zararlı, o yüzden de nasıl öneriliyorsa o şekilde kullanmak gerekiyor.

Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

Alkol virüsleri öldürür mü?

Sabun mu dezenfektan mı daha etkili? Farkları nedir?

Virüsler yüzeylerde ne kadar süre kalır? Plastik, çelik, kumaş ve diğerleri

Corona Virüsü önlemek için evde yapılabilecekler

Evdeki mikroplar nasıl temizlenir? En fazla mikrop barındıran yerler

Organik sabun yapımı – El yapımı sabun nasıl yapılır?