karbonat-temizlik

Asla karbonatla temizlememeniz gereken 4 şey

Son güncelleme:

Asla karbonatla temizlememeniz gereken şeyleri biliyor musunuz? Karbonat o kadar harika bir temizlik maddesidir ki, onu her şeyde kullanmak isteyebilirsiniz. Karbonatı birçok şey için kullanabilirsiniz ancak her şey için değil.

Karbonat aşındırıcıdır, bu nedenle aşınabilecek bir cilaya ya da kaplamaya sahip yüzeylere dikkat etmeniz gerekir (sert bir süngeri kullanırken dikkat ettiğiniz gibi).

Örneğin bazı metaller diğerlerinden daha reaktiftir, bu nedenle karbonat, renk değişikliğine neden olabilir. Metal ürünü tamamen mahvetmez ama kesinlikle çirkin hale getirir.

karbonat-ile-temizlik

Karbonat kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer bir şey de onu sirke veya limon suyu gibi asitli bir şeyle birleştirmektir. Kimyasallar karbonatla birleşince bir gaz oluştururlar. Hatta bunları bir soda şişesi gibi kapalı bir kapta birleştirirseniz, potansiyel olarak patlayabilir ve size zarar verebilir.

Öte yandan karbonatla asla temizlememeniz gereken şeyler vardır. Bunlardan 4’ü şu şekilde:

ALÜMİNYUM TENCERE

Pek çok metal yüzeye karbonatla ovabilirsiniz, ancak alüminyum tencere temizliyorsanız dikkatli olun. Çabuk kullanırsanız ve durularsanız iyi olabilir, ancak karbonatın yüzeyde çok uzun süre kalmasına izin vermek oksitlenmesine neden olabilir, bu da yüzeyin renk değiştirmesi anlamına gelir.

DEĞERLİ GÜMÜŞLER

Karbonat ve alüminyum folyo kullanmak , gümüş eşyalardaki kararmayı çabucak çıkarabilse de, bazı uzmanlar çok aşındırıcı olabileceği ve cilayı bozabileceği için antika gümüş üzerinde kullanılmamasına dikkat edin diyor. Ve kesinlikle turkuaz veya inci gibi dekoratif mücevherleri olan herhangi bir aksesuarda kullanmayın. Aksesuarınız gerçekten değerliyse, onu bir profesyonele götürün.

ALTIN KAPLAMALI ÜRÜNLER

Büyük çatal kaşık servis parçalarınızın birçoğunun aslında 24 ayar altınla kaplanması pek olası değil. Pirinç veya altın alaşımı olabilir. Ancak altın kenarlı bir çini veya gerçek altın detayları olan servis parçalarınız varsa, karbonat kullanırken dikkatli olun. Altın yumuşak bir metal olduğu için karbonat gibi hafif bir aşındırıcıyla bile kolayca çizilebilir.

MERMER YÜZEYLER

Mermer yüzeyleri temizlemek için karbonat kullanın önerileri okumuş olabilirsiniz. Ancak taş üreticileri bunu önermiyor. Karbonat hafif derecede aşındırıcı olsa da, tekrarlanan uygulamalar dolguyu aşındırabilir. Belirlenmiş mermer temizleyicilerle temizlemek en iyi seçenektir.

Karbonat ile temizlik nasıl yapılır? İşte karbonatla yapılabilecekler

https://www.evimdergisi.com.tr/karbonat-ile-temizlik-nasil-yapilir-iste-karbonatla-yapilabilecekler/