Evin zemini boyanabilir mi? Beton zemin ve ahşap zemin boyama detayları

Yıpranmış bir ahşap veya beton zemini boya ile yenileyebilirsiniz. Üstelik bu uygulama duvar boyasıyla hemen hemen aynı maliyete sahiptir. Ancak fazla trafikli bölgeler için dayanıklı ve darbelere karşı güçlü bir boya seçeneği tercih edin. Zemin boyamak, linolyum veya vinil görünümü elde etmenin ucuz ve pratik bir yolu. Renkli kareler şeklinde boyayabilir veya şık desenler için şablon kullanabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Banyo zemininde renk ve desen harekatı

EVİN ZEMİNİNİ BOYARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

 • Yüzeydeki çıkıntı ve girintileri yok ederek pürüzsüz bir yüzey elde etmek için döşeme tahtalarınızı orta kalınlıkta zımpara kâğıdı ile zımparalayın. Bu, boyanın da iyi tutunmasını sağlar.
 • Zemininizi elektrikli süpürge ile iyice temizleyin ve ılık, sabunlu su ile paspaslayın.
 • Kaliteli, sentetik kıllı bir fırça kullanın. Döşeme tahtalarının genişliği ile hemen aynı genişlikte bir fırça ve özel zemin cilası tercih edin.
 • Fazla boya atmadığınızdan emin olmak için tek seferde ikiden fazla döşeme tahtası boyamayın.
 • Döşemenizi uzunlamasına boyayın ve katlar arasında en az üç saat bekleyin.
 • Boya bittikten sonra en az 48 saat bekleyin.

AHŞAP ZEMİN BOYAMA VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Yağlı boya kullanmayı planlıyorsanız iki kere düşünün. Doğa dostu olmayan bu tarz boyaların temizliği de oldukça zahmetli. Ancak buna karşılık zemin için dayanıklılık, örtücülük ve tutuş önemliyse diğer seçeneklerle kıyaslanamaz. 
 • Lateks boya seçeneğini tercih edecekseniz zemin için özel üretilenleri inceleyin. Eğer önceliğiniz aşınmaya karşı dayanıklılıksa en ideali poliüretan esaslı olanlar.
 • Ahşap zeminleri elle zımparalamayın. Eğer imkanınız varsa ağır ve derine inen lekeleri çıkartmak için iyi bir zımpara makinesi satın alın ya da bazı yapı marketlerin kiralama seçeneklerini değerlendirin. Ancak sistre işlemi oldukça tozlu, ağır bir işlem ve zemini zedeleme olasılığı da var.
 • Zımparalayıp boyadığınız zemini hemen kullanmayın. Bu işleme maruz kalan zemini en az 3 gün kullanmayın. Daha sonraki 30 gün boyunca nazik davranın ve üzerinde ayakkabıyla yürümeyin.

BETON ZEMİN BOYAMA VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Zemin hazırlığı üç aşamadan oluşur: yüzeyin temizlenmesi, sağlamlaştırılması ve astarlanması.
 • Beton zemin akrilik boya, epoksi boya, poliüretan emaye ve kauçuk boya ile boyanabilir.
 • Akrilik neme ve aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Su ile seyreltilerek kullanılır ve  zemin iki gün içinde kullanıma hazır hale gelir.
 • Epoksi boyayı bir kat kurutup iki kat halinde uygulayabilirsiniz. Zemin ancak yedi gün sonra kullanıma hazır hale gelir. Daha çok dış mekan için kullanılır.
 • İç ve dış mekanlarda kullanılabilecek boya türü olarak poliüretan emaye tercih edilebilir. Güçlü ve kapatıcı özelliği olan bir boyadır.
 • Kauçuk boya, havuzda bir beton zemin boyamak için iyi bir seçenektir.

CİLALI BRÜT BETON

Kolay temizlenen cilalı brüt beton son yıllarda yükselişe geçen endüstriyel kır evi stilinin de popüler zemin malzemelerinden. Sürdürülebilir döşeme seçenekleri arasında sayılan brüt beton, modern dekorasyondan rustik stillere kadar farklı tarzlarla yakaladığı uyum ile sıkça tercih ediliyor. Malzeme özellikle mutfak ve banyo gibi ıslak hacimler için oldukça pratik bir seçenek. Dokulu yüzeyi doğal tonlar, ahşap mobilya ve aksesuarlar ile buluştuğunda ise sıcak ve rahat bir atmosfer yaratıyor.

AHŞAP ZEMİNLERDE CİLA VE MALZEME SEÇİMİ

Endüstriyel stil için eskitme veya ham ahşap gibi geleneksel seçimler yapın. Parlak ve cilalı yüzeye sahip parkeler modern tarza daha çok yakışır. Koyu ceviz, maun cila klasik tarzda bir dekorasyonla müthiş uyumludur. Açık tonlarsa kuzeyli stilindeki yaşam alanları için düşünülebilir.

UYGULA, TEMİZLE, KULLAN

Parke döşemek işin uzmanı kişilerce yapılması gereken bir uygulama olsa da yapı marketlerde kenar klipsli ya da geçmeli diye tabir edilen hazır parkeleri siz de döşeyebilirsiniz. Parke temizliğinin en kolay yolu vakumlamak ve hafif nemli bir bezle silmek. Derinlemesine temizlik için özel ahşap deterjanı kullanın. Ayrıca her on yılda bir yeniden cilalayarak ilk günkü görünümünü kazandırabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Parke tamiri nasıl yapılır?

DİĞER SEÇENEKLER

Parke efektli laminant da bir seçenek. Sentetik katmanlardan oluşan parkenin yüzeyine ahşap dokulu kağıt preslenerek doğala yakın görünümler yakalanıyor. Çizilmeye ve darbeye karşı dayanıklı ve kolay uygulanıyor. Ahşap görünümlü seramikler de uzun ömürlü ve dayanıklı kullanım sunuyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Laminant nedir? Uygun ve pratik zemin döşemesi hakkında 5 yanıt

Bunları biliyor musunuz?

 • Kolay temizlenen, suya dayanıklı ve kaydırmaz özellikte vinil zemin kaplamaları parke ve seramiğe iyi bir alternatif.
 • Küçük metrekareli bir alan için parke markalarının outlet ve depolarında seri sonu, üretimden kalkan ve çok hesaplı seçenekler bulabilirsiniz.
 • Eğer zeminden ısıtma düşünüyorsanız, ahşap dokulu porselen zemin tercih edin. Çünkü doğal ahşap zaman içinde kuruyarak çatlama yapar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Ahşap görünümlü zemin kaplamaları

Laminant nedir? Uygun ve pratik zemin döşemesi hakkında 5 yanıt

Evde hesaplı doğal ahşap yüzey temizleyici tarifi

Her şey boyanabilir mi? Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Evinizi boya ile değiştirin! Her şey boyanabilir

Doğa dostu ekolojik zemin çeşitleri nelerdir?