Kuzeyli misin güneyli mi? Dekorasyon stilini seç
Kuzeyli misin güneyli mi? Dekorasyon stilini seç

Kuzeyli misin güneyli mi? Dekorasyon stilini seç

Son güncelleme:

Kuzeyin soğuk havasını ısıtan sıcak renkler ve dokular mı, yoksa güneyin sıcağını hafifleten açık renkliler mi? Dekorasyon stilinizi belirlerken iki zıt yön arasında kalmayın!

RAHAT, DOĞAL VE GÜNEYLİ DEKORASYON STİLİ

Güneyli

İşte tipik bir güneyli evi mutfağı. Günlerini daha çok uzun masalar etrafında, kalabalık aile bireyleri ve bolca yemekle geçiren güneyliler mutfağı çok daha fazla yaşam alanı olarak kullanıyor. Akdeniz sahil evlerinin açık mutfaklı yerleşimi, yemek alanı ile mutfağı akışkan biçimde birleştiriyor. Masif hatta ham denecek malzemeleri yine eski tarz mobilya ve aksesuarlar tamamlıyor. Eskinin tel dolapları, emaye kapları, antika porselenleri hepsi birer dekorasyon unsuru…

DOĞAL MALZEMELER

Ahşaptan sonra en sık kullanılan malzeme ferforje… İnce metal ayaklar, zarif kıvrımlar stili destekliyor. Açık renkler, toprak tonları beyazla birlikte kullanılıyor. Koyu renklerden mor, petrol mavi, hardal sarı ve bordo en çok tercih edilenlerden.

KIVRIMLI AMA YUMUŞAK FORMLAR

Yumuşak formlu her şey dekorasyonun ana parçalarından. Buna romantik desenler de eklenince güneyli stiller kuzeye göre oldukça feminen bir hava yansıtıyor.

YALIN, DİNAMİK VE KUZEYLİ DEKORASYON STİLİ

Kuzey şehirlerinin iklim koşulları yüzünden kendini çalışmaya ve harekete adamış insanları evlerinde de bunu yaşamaya devam ediyor. Pratiklik düsturuyla dekore edilen evlerde az ama öz mobilya seçimleri bolca renkle hareketleniyor.

FERAHLIK VE PRATİKLİK

İklimden dolayı kuzeyliler yatak odasında da ışık görerek rahatlamak istiyor. Bu yüzden tercihlerini beyaz gibi açık renklerden ve ahşaptan yana kullanıyor.

RENKLERLE OYNAMAK

Güneyin aksine renk geçişlerini daha vurgulu olarak kullanan kuzeyliler güneşe hasret olduklarından olsa gerek sarının hemen her tonunu gri gökyüzü renkleriyle birleştirmeyi ihmal etmiyor.

HIZLI TEMPOYA BİR MOLA

Kuzeyliler yoğun tempodan sonra rahatlamak için salonun bir köşesine konforlu bir uzanma koltuğu yerleştirmeyi ihmal etmiyor.

İsveç’te doğa ile kucaklaşan modern kuzeyli evi

Fransa’dan esen 3 stil: Parizyen, Cote D’azur, Provans