HER-SEY-BOYANABİLİR-Mİ-3
HER-SEY-BOYANABİLİR-Mİ-3

Her şey boyanabilir mi? Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Değişimin en pratik yolu eşyaları, aksesuarları boyamak. Peki, her şey boyanabilir mi ve nasıl? Cevabı yapılması ve yapılmaması gerekenlerde gizli.

BOYAMAK İSTEDİĞİNİZ: LAKELİ AHŞAP MOBİLYALAR

YAPIN

• Lakeyi düzgünce çıkarmaya çalışın. Bunun için önce yüzeyleri zımparalamak gerekiyor. İşe 150’lik kum zımpara ile başlayın, 220’lik ince zımpara ile devam edin. Çatlak ve delikler boyayı zor emer, bu yüzden önce boya/lake sökücü uygulayın ve sonra çok ince (0 numara) su zımparasıyla yeniden zımparalayın.

YAPMAYIN

• Mevcut cilanın üzerini boyamayın. Ahşap yüzeylere uygulanan cilalar yüzeylerde çizilmeye, darbeye karşı emici olmayan koruyucu bir kalkan oluşturur. Bu yüzden eğer yüzeydeki mevcut cilayı/lakeyi sökmeden boyarsanız boya yüzeyde kabarır ve çabucak soyulur.

Seramik derzleri

BOYAMAK İSTEDİĞİNİZ: SERAMİK DERZLERİ

YAPIN:

Derz boyası teknik olarak içine boya katkısı yapılmış epoksi esaslı izolasyon malzemesi. Farklı renk seçenekleri ile hazırlanır ve bu şekilde satışa sunulur.

Seramik yüzeye taşarsa üzülmeyin. Bunları bir sünger ile ovabilirsiniz. Kurumuş boya lekelerini düz uçlu bir jiletle dikkatlice kazıyarak çıkarabilirsiniz.

YAPMAYIN:

 • Küf ve nemi gözardı etmeyin. Derz boyaları küf ve nemli yüzeyler üzerine uygulanmaz. Öncesinde küf, mantar ve nem lekelerini temizleyen spreyle iyice ovun.
 • İnce uçlu bir fırça ile uygulayın ya da ince uçlu boya aplikatörü ile çalışın.

BOYAMAK İSTEDİĞİNİZ: MUTFAK DOLAPLARI

YAPIN:

 • Dolapların malzemesini öğrenin. Ahşap ve MDF boyanabilen malzemeler. Ancak işin zor kısmı üzerinde zamanla oluşmuş lekelerin çıkarılması. PVC dolaplar kimi zaman boyanabilir, ama genellikle pek mümkün olmaz. Boya işlemine başlamadan önce bir uzmandan yardım da alınabilir.
 • Monte ederken zorlanmamak için sökülen parçaları “üst sağ kapak”, “orta modül alt çekmece” gibi dikkatlice etiketleyin.
 • Profesyonel boyacıların tercih ettiği alkid boyalar karma ya da lateks esaslıdır. Darbe ve aşınmaya karşı yüzeylere yüksek dayanıklılık kazandrır. Ayrıca neme ve küfe karşı da dayanıklıdır.

YAPMAYIN:

Temizlemek için acele davranmayın. Çoğunlukla yağ ve yiyecek lekeleri oluşur. Bunları fosfat içermeyen, TSP tipi (boya için evsel yüzey hazırlayan temizleyici ) veya sadece yağ gidericilerle silebilirsiniz.

Boyayla yenileme projenizi aceleye getirmeyin. Tüm hazırlık, temizlik ve boya aşamaları için en az iki haftaya ihtiyacınız olacak. İstediğiniz gibi güzel neticelenmesi için doğru bir planlama yapın ve planın dışına çıkmamaya çalışın.

Cam boyama
Boncuk mavi epoksi boya, Polisan.

BOYAMAK İSTEDİĞİNİZ: CAM

YAPIN:

• Cam yüzeyleri boyarken önce astar boya uygulayın. Bu esas boyanın yüzeyde kalıcı olmasını ve pürüzlenmesini engeller. İyi sonuç almak için kalınca bir kat yerine ince iki kat uygulayın.

YAPMAYIN:

• Cam yüzeyleri boyarken ters çevirmeyin. Bu, boya boşluklarına sebep olur. Ancak şişeya da kavanoz gibi küçük cam yüzeyleri boyarken en iyi sonuç için yüksekçe bir ızgaranın üzerine doğru yan yatırıp çevirerek boyanın heryere değmesini sağlayın. Boyanın değmediği noktalar olursa da endişelenmeyin. Kuruduktan sonra küçük bir fırça ile düzeltebilirsiniz.

BOYAMAK İSTEDİĞİNİZ: AHŞAP ZEMİN

YAPIN:

• Yağlı boya kullanmayı planlıyorsanız iki kere düşünün. Doğa dostu olmayan bu tarz boyaların temizliği de oldukça zahmetli. Ancak buna karşılık zemin için dayanıklılık, örtücülük ve tutuş önemliyse diğer seçeneklerle kıyaslanamaz. Lateks boya seçeneğini tercih edecekseniz zemin için özel üretilenleri inceleyin. Eğer önceliğiniz aşınmaya karşı dayanıklılıksa en ideali poliüretan esaslı olanlar.

YAPMAYIN:

 • • Ahşap zeminleri elle zımparalamayın. Eğer imkanınız varsa ağır ve derine inen lekeleri çıkartmak için iyi bir zımpara makinesi satın alın ya da bazı yapı marketlerin kiralama seçeneklerini değerlendirin. Ancak sistre işlemi oldukça tozlu, ağır bir işlem ve zemini zedeleme olasılığı da var.
 • • Zımparalayıp boyadığınız zemini hemen kullanmayın. Bu işleme maruz kalan zemini en az 3 gün kullanmayın. Daha sonraki 30 gün boyunca nazik davranın ve üzerinde ayakkabıyla yürümeyin.
Her şey boyanabilir mi? Toprak saksılar
4M saksı boyama seti, n11

BOYAMAK İSTEDİĞİNİZ: TOPRAK SAKSILAR

YAPIN:

Saksıları boyamadan önce ılık suyla yıkayın ve naylon bir fırça ile zımparalayın. Bu saksı yüzeyindeki beyaz lekelelere sebep olan mineralleri ve ağır bitki tuzlarını temizler. Daha sonra saksıları iyice kurumaya bırakın.

YAPMAYIN:

• Eğer saksıda renkleri sabitlemek istiyorsanız standart maskeleme bandı kullanmayın. Çünkü çıkarırken boyadığınız kısımları da sökebilir. Bunun yerine hassas yüzeyler için olan hafif yapışkanlı bantlar tercih edin.

Duvarlar boyanabilir mi
Çiçekli stencil

BOYAMAK İSTEDİĞİNİZ: DUVARLAR

BASKI TEKNİĞİ:

YAPIN:

• Küçük silindir sünger fırça kullanırsanız bu yöntem daha kontrollü bir uygulama sağlar. Boya damlatmaz ve yüzeyde daha doygun bir doku verir.

YAPMAYIN:

• Kusursuz ve mükemmel bir görünüm istiyorsanız, çok dikkatli ve eli titremeyen biri bile olsanız baskı tekniği size göre değil. Çünkü baskı tekniğinin güzelliği keskin ve net çizgiler yerine gelişigüzel ve dağınık bir stili yansıtmasıdır.

STENCIL

YAPIN:

 • • Sprey yapıştırıcılar stencil yani desen şablonunu duvara sabitlemek için ideal. Az bir miktar sıkın ve duvara yapıştırdıktan sonra şablon kenarlarından parmak uçlarınızla geçerek sıkıca bastırın. Bu olası boya sızıntısını önler.
 • • Bir stencil fırçası kullanın. Düz, kısa ve sert uçlu bir fırça şablonu mükemmelce uygulamanızı sağlar. Piyasada uygun fiyatlı pek çok seçenek bulacağınız için kendinize bir set hazırlayabilirsiniz.

YAPMAYIN:

 • • Boyayı stencil üzerine boylu boyunca sürmeyin. Çünkü bu şekilde boya şablonun altına sızar ve deseni bozar. Stencil boyamanın en doğru tekniği şu. Fırçanızı boyaya batırdıktan sonra fazla boyayı bir havlu üzerine silin ve daha sonra şablonun içine küçük vuruşlarla uygulayın.
 • • Tüm duvarı stencil deseni ile kaplamak zorunda değilsiniz. Bir kaç belirgin renkte deseni duvarın belli bir bölgesinde uygulamak çok daha göz alıcı bir hava yaratır.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

BOYA İLE BAŞTAN YARATILAN YAZLIK EV

Her şey boyanabilir mi? İşte boya ile baştan yaratılan yazlık ev…

https://www.evimdergisi.com.tr/boya-ile-bastan-yaratilan-yazlik-ev/

BİR KUTU BOYA İLE YAPABİLECEĞİNİZ ÇOK ŞEY VAR

Boya ile neler yapabileceğinizi merak ediyor ve daha fazla pratik fikir araştırıyorsanız “Dekorasyon” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

MUTFAK DOLAPLARINI BOYARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

BOYA İLE SADECE DUVAR MI BOYANIR?

Her şey boyanabilir mi? içeriğimizi beğendiyseniz diğer içeriklerimizi de incelemelisiniz…