laminant-parke döşeme

Laminant nedir? Uygun ve pratik zemin döşemesi hakkında 5 yanıt

Hem uygun fiyatlı hem de pratik bir zemin döşemesi mi istiyorsunuz? Laminat, tüm sorularınızın yanıtı olabilir. Laminatın döşenmesi oldukça kolaydır ve bütçeniz uygunsa size harika tasarımlar sunar.

Son yıllarda laminat parkeler gelişim gösterdi ve masif ahşap ile taş döşemelere karşı güvenilir bir alternatif haline dönüştü. Üstelik fiyat olarak da çok daha uygun.

LAMİNANT NEDEN YAPILMIŞTIR?

Sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıya laminat adı veriliyor. Doğal bir malzeme değildir ve üzerine baskı yapıldığından dolayı farklı desenlere sahiptir. Arasında doğal ağaç yerine MDF ya da HDF kullanılıyor. Bu da maliyetini düşürdüğü ve masif parke gibi vernik istemediği için yaygın bir şekilde kullanımını mümkün kılıyor.

Laminat parkenin avantajları; kolay kolay çizilmesi, sigara ateşi gibi ateşlere karşı dirençli olması ve güneş ışınlarından dolayı renginin solmaması.

laminant

LAMİNANT GÜÇLÜ BİR DÖŞEME MALZEMESİ MİDİR?

Seramik karo ve ham ahşapile karşılaştırıldığında daha dayanıksızbir malzeme. Son yıllarda yapılan değişikliklerle darbeye dayanıklılığıve çizilmeye karşı koruması daha da artırılmış. Böylece kalabalıkaile hayatının getirdiği aşınma ve yıpranmalara da dayanıklı bir malzeme haline gelmiş. Buna rağmen sadece yüzeye dökülen sıvılara karşı dayanıklı üretildiğinden banyo gibi ıslak alanlarda kullanımı pek önerilmiyor.

Laminant parke
Loft serisi, Peli Parke.

LAMİNANT PARKE HAKKINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR ŞEY VAR MI?

Laminat parke döşenmiş bazı zeminler ses çıkarabilir. Döşeme sırasında, altta parke altı şilte kullanmak sesi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca laminat parkelerin ses yalıtım özelliğine sahip çeşitleri de bulunuyor. Laminat ayrıca elektrostatik enerjiyi toplamaya da eğilimli bir malzeme. Çok fazla elektrik çarpması yaşıyorsanız, üzerinde antistatik özelliği bulunan bir malzeme (örneğin halı) kullanın.

LAMİNANT FİYATLARINI NELER BELİRLİYOR?

Ödeyeceğiniz fiyatı aslında kalınlık belirliyor. Laminatın kalınlığı, kalitesinin bir göstergesi. 6, 8 ve 10 mm’lik laminat kalınlıkları bulunuyor. Laminat kalınlaştıkça fiyatı da artıyor. Bütçenize altyapı ve kurulum maliyetini de eklemeyi unutmayın.

LAMİNANT PARKEYİ KİM DÖŞEMELİ?

Laminant döşenmesi en kolay zemin kaplamalarından biridir. Birbirine sıkıca kenetlenen klikli plakalar sayesinde kendiniz de yapabilirsiniz. Ayrıca bazı ürünlerde montaj kılavuzu da bulunuyor. Eğer uzman kurulum istiyorsanız ilk olarak aldığınız tedarikçiye ya da yapı markete danışın.

3 LAMİNANT RENK SEÇENEĞİ

Elegance Large Beton serisi,
Peli Parke.
Elegance Large Beton serisi,
Peli Parke.
Stone serisi,
Kastamonu Entegre.
Stone serisi,
Kastamonu Entegre.
Wood.&Stone serisi,
Yıldız Entegre.
Wood.&Stone serisi,
Yıldız Entegre.

Parke tamiri nasıl yapılır?