Parke tamiri nasıl yapılır?

Son güncelleme:

Parke tamiri artık neredeyse her evde görmeye alıştığımız parkeler için sıklıkla gerekiyor. Parkelerin bakımının ve onlarda oluşan hasarların nasıl düzeltileceğini biliyor musunuz? Parkeler için onarım ve bakım hakkında pratik çözümleri, püf noktaları anlatıyoruz.

PARKE TAMİRİ / ONARIMI NASIL YAPILIR?

Parkelerin tamiri (onarımı), mevcut hasarlara göre değişebilir. Onarımı üç adımda planlayabilirsiniz.

HASAR TESPİTİ

Parke üzerine yapışan yabancı nesneleri çıkarın ve üzerine serdiğiniz halıları kaldırın. Ardından parke döşemelerinizdeki hasarlı ve çizik bölgeleri tespit edin.

PARKE TAMİRİ VE ZIMPARA

Parkelerinizdeki ufak tefek sorunları zımpara yardımıyla giderebilirsiniz. Çizikler için bu bölgeleri zımparaladıktan sonra, cila uygulayın ve parkenizi kullanmaya devam edin. Eğer hasarın tamir edilmesi gerekiyorsa, üçüncü aşamaya geçin. Parke üzerindeki çıkmayan lekeler için de zımpara yapılabilir.

PARKEDEKİ YANIK İZLERİ NASIL TAMİR EDİLİR?

Parkenizde küçük yanık izleri oluştuysa, yanık bölgeyi zımparalayarak ince bir oyuk oluşturun. Bu bölgeyi tutkal ve gazete parçaları ile doldurun. Daha sonra donan tutkal ve gazete karışımınızı parke ile aynı seviyeye gelene kadar zımparalayın. Daha sonra parkeyle birlikte cilalayın.

Parke tamiri

AHŞAP VE LAMİNANT PARKELER

Parke tamiri için parkenin türü de önemli. Ahşap ve laminat parkelerinizin yüzeyinde zamanla meydana gelen hasarları tamir etmek için, profesyonellerden ve firmalardan yardım alabilirsiniz. Parke onarımı bittikten sonra, yeni bir koruyucu üst kat uygulanması gerekebilir.

Parkelerinizin üzerine sürülen koruyucu cilanın tamamen kurumasını bekleyin. Bakım: Ahşap parkelerin iki büyük düşmanı vardır. Birincisi çeşitli nedenlerle yüzeyinde oluşan ve ahşabı korunmasız bırakan çizikler, ikincisi ise su. Su ile temizliği çok sık yaparsanız özellikle masif ahşap parkeler zamanla bel verir.

PARKE TEMİZLİĞİNİN PÜF NOKTALARI

Parke temizliği periyodik olarak yapılması gereken bir işlemdir. En az haftada bir kez parkeleri çizmeyecek yumuşak aparat taktığınız elektrikli süpürge ile toz almalısınız. Elektrikli süpürgenin ucunun halı ayarında kalmamasına dikkat edin çünkü parke tozu almak için süpürge ucunun biraz yüksekte olması gerekmektedir.

Tozunu aldıktan sonra iyice sıkılmış ıslak bir bez ya da mop ile silebilirsiniz. Sildiğiniz suya parke temizlemek için üretilen ahşap temizleyici eklemeyi unutmayın. Taş alanların temizlenmesi için kullanılan yüzey temizleyicileri kullanmayın, onlar parke cilasına zarar verir.

Her şey boyanabilir mi? Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Ev turu: 50 metrekarelik bu evde işlevsel ve şık çözümler var!