Doğa dostu ekolojik zemin çeşitleri nelerdir?

Yüzde 100 doğa dostu, ekolojik zemin malzemeleri yaşam alanlarına dingin bir zarafet kazandırdığı gibi sürdürülebilir bir konseptin de kapılarını aralıyor.

SERTİFİKALI AHŞAP

Zemin kaplamalarında ahşap malzeme tercihler arasında her zaman ilk sırada geliyor. Ancak her ahşap zemin doğa dostu demek anlamına gelmiyor. Özellikle nadir bulunan ağaç türleri az sürdürülebilir olduğundan meşe ve çam gibi daha yaygın bulunan ekolojik alternatiflere yönelmek daha doğru. Bu yüzden FSC logosunu taşıyan, üretim sürecinde % 0 atık politikası uygulayan ve doğayı koruma altına alarak kereste sağlayan bir tedarikçi tercih edin.

digsdigs.com

KIR EVİNDE BRÜT BETON

Kolay temizlenen cilalı brüt beton son yıllarda yükselişe geçen endüstriyel kır evi stilinin de popüler zemin malzemelerinden. Sürdürülebilir döşeme seçenekleri arasında sayılan brüt beton, modern dekorasyondan rustik stillere kadar farklı tarzlarla yakaladığı uyum ile sıkça tercih ediliyor. Malzeme özellikle mutfak ve banyo gibi ıslak hacimler için oldukça pratik bir seçenek. Dokulu yüzeyi doğal tonlar, ahşap mobilya ve aksesuarlar ile buluştuğunda ise sıcak ve rahat bir atmosfer yaratıyor.

Bauhaus.

YÜZDE 100 DOĞAL: LİNOLYUM

İçeriğinde doğal keten tohumu yağı ve odun unu karışımı bulunan linolyum zemin kaplamaları, son yıllarda popülaritesi artan seçeneklerden biri. Ekolojik özelliklerinin yanı sıra, yürürken verdiği yumuşaklık hissi ve kolayca temizlenebilmesi yüzünden geniş yaşam alanları için pratik bir malzeme. Antiallerjik, leke tutmayan ve hijyen özelliklerinden dolayı okul ve hastane gibi genel kullanım alanlarında da tercih edilen linolyumun, her stile uygun çok geniş desen, renk ve doku skalası bulunuyor.

bestparke.com

FARKLILIK ARAYANLARA: RENGARENK KAUÇUK

Parlak ve çarpıcı tonları da bulunan kauçuk döşeme, suya dayanıklı ve kaydırmaz olduğundan özellikle çok çocuklu kabalık ailelere tavsiye ediliyor. Ancak doğada çok zor yok olan sentetik içerikli versiyonlarından kaçının. Eko sertifikalı ve yüzde 100 doğal içerikli olanları tercih edin.

prodizayn.com.tr.

ORGANİK DOKUMA HALILAR

En ekolojik zemin örtüsü doğal liflerden dokuma halıların farklı kalınlık ve sertlik dereceleri bulunuyor. Bazıları oldukça yumuşakken bazıları çok sert olabiliyor. Hasır, sisal, jüt ve seagrass gibi organik ip örme halı ve kilimleri seçerken kullanacağınız zeminin tipine göre hareket edin. Mesela ıslak, nemli ortamlar bu tip kaplamalar için pek elverişli olmazken, kalabalık ve trafikli ortamlar daha idealdir. Yün seçeneklerse her ortama uyum sağlar.

Ikea.

MANTAR ZEMİN KAPLAMASI

Ses geçirmez ve yumuşak bir doku veren mantar zemin kaplamaları, ekstra dayanıklı ve oldukça zor aşındığından yoğun trafikli alanlar ve kalabalık evler için mükemmel bir ekolojik seçenek. Doğada biyolojik olarak yok olan geri dönüşümlü ve sürdürülebilir bu malzeme yaşam alanlarında sıcak bir hava yaratıyor. Pratik döşenmesi ve kolay bakımı ile her evde, ama özellikle de çocuk odalarında güvenle tercih edilebilir seçeneklerden.

bloomingville.com
organik zemin boyası, naturaboya.com

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
Evim Dergisi 2019

Laminant nedir? Uygun ve pratik zemin döşemesi hakkında 5 yanıt

Banyo zemininde renk ve desen harekatı