para-çiçeği-bakımı crassula
para-çiçeği-bakımı crassula

Para Çiçeği (Crassula) bakım ve sulaması nasıl yapılır? Çiçek açar mı?

Para çiçeği bakımı ve sulaması nasıl yapılmalı?? Çiçeğin özellikleri nelerdir? Crassula Ovata ya da dilimizdeki adlarıyla Yeşim ağacı / Para çiçeği bitkisinin bakımı, sulaması ve çoğaltılması için dikkat edilmesi gereken püf noktalarını derledik.

İşte Para Çiçeği yani Crassula hakkında tüm detaylar ve püf noktalar…

PARA ÇİÇEĞİNİN BAKIMI VE SULAMASI

para-çiçeği-bakımı

Para çiçeği (Crassula Ovata) bakımındaki bazı noktalara dikkat ederseniz kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Çok soğukları sevmeyen bu bitkinin ideal yaşama sıcaklığı 15 ila 35 derecedir.

Eğer dış mekanda bakıyorsanız hava soğumaya başlamadan ekim sonu, kasım başı gibi iç mekana yavaş yavaş alıştırmaya çalışın. Hızlı bir şekilde bu değişimi yaparsanız bitkiniz yine olumsuz etkilenecektir.

SAKSININ DERİNLİĞİ ÖNEMLİ

Bodur bir ağaç görünümünde olan para çiçeğinin gelişimi için saksının derinliğide önemli yer tutmaktadır. Bitkimiz hava akımlarından çok çabuk etkilendiği için esinti ya da cereyana maruz kalmayacağı bir konumda bakılmalıdır.

Sulamasını haftada bir gün yapabilirsiniz. Yaz aylarında yaşadığınız yerin iklimi çok sıcaksa sulama miktarını toprak nemini kontrol ederek arttırabilirsiniz.

PARA ÇİÇEĞİNİN ÇOĞALTILMASI

Sağlıklı ve diri bir yaprak sağa sola hareketler yaparak nazikçe bitkiden ayrılır. Kopartılan yaprağın ucu suda köklendirmeye bırakılır. Bu şekilde hızlı bir köklenme elde edilir ve bitki yeni saksısına dikilir.

PARA AĞACI ÇİÇEK AÇAR MI?

Para ağacının (Crassula Ovata) çiçek açması için aydınlık bir ortamda bulunması şarttır. Öte yandan bu bitkinin çiçek açması için en az 4 yaşında olması gerekir. Baharın ilk aylarında açan çiçekler yıldız şeklinde beyaz ya da pembe reklerindedir.

Para çiçeğinin çiçek açmasını desteklemek için kuru mayalı bitki besini tarifimizi deneyebilirsiniz: Mucize etki! Kuru maya ile bitki besini yapımı ve kuru mayanın bitkilere faydaları (Yöntemi öğrenmek için tıklayın.)

Para ağacı çiçek açar mı

PARA ÇİÇEĞİ SAKSI DEĞİŞİMİ NE ZAMAN YAPILIR?

Para çiçeği saksısının yılda iki kez değiştirilmesi öneriliyor. Saksı değişimini nisan-mayıs ve eylül-ekim ayları arasında yapabilirsiniz.

PARA ÇİÇEĞİ BAKIMI VİDEO

Pachira para ağacı bakımı püf noktaları! Budama, sulama, çoğaltma

Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

Evde Benjamin Bitkisi bakımı, sulaması nasıl yapılır? İşte püf noktaları

Bonsai bakımı, sulaması, çoğaltılması nasıl yapılır?