haworthia bakımı

Haworthia bakımı nasıl yapılır?

Haworthia bakımı nasıl yapılır?” sorusu sukulent çeşitlerinin giderek daha fazla ilgi çektiği son zamanlarda sıklıkla merak ediliyor. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim Dergisi için Haworthia bakımının püf noktalarını anlattı.

Filtrelenmiş gün ışığına bol miktarda doymak isteyen Haworthia, bu durumu bizlere yaprakları aracılığıyla belli eder. Yapraklar rozet gibi dik şekilde gelişir. Eğer güneşe maruz kalıyorsa kendini kapatır, renk değiştirir ve yaprakları incelir. Adeta “yerimi değiştirin burada mutlu değilim” der gibi.

HAWORTHIA SULAMASI NASIL OLMALI?

Çok sulanmak istemez. İlk dikimden sonra sulamamaya çalışın. Toprak kurudukça sulanmayı sever. Sürekli sulanmamalıdır. Sulamadan önce toprağının nemini kontrol etmelisiniz. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra sulamayı bitkinin üzerine gelmeyecek şekilde yapın. Bitkinin üzerine gelen sular içinde birikerek çürümeye neden olur.

TOPRAKTA FAZLA BESİN TAKVİYESİNİ SEVMEZ

Besin bakımından yoksun topraklarda yetiştiği için fazla gübreleme ya da besin takviyelerine karşı duyarlıdır. Her bitkide olduğu gibi gübreleme ve besinin fazlası bitkiye zarar verir.

HAWORTHIA KURUMASI NEDİR?

Yaprak uçlarındaki minik kurumalar normaldir. Bu durum sizleri korkutmasın. Neredeyse her haworthia bitkisinin yapraklarının ucunda kurumalar olur. Ancak bitkinin yapraklarında bütün olarak bir kuruma görüyorsanız, bu bitkiyi az suladığınız anlamına da gelebilir. Yukarıdaki sulama önerilerini yeniden inceleyin.

HAWORTHIA NEDEN YAVRU VERMİYOR?

Haworthia, ilkbaharda bir anda gelişim gösterir. Eğer uygun büyüklükte ve hava delikleri olan bir saksıdaysa ve yerini de seviyorsa size birçok yavru hediye eder. Eğer haworthia bitkiniz yavru vermiyorsa, bu yerini sevmediği anlamına gelebilir. Yerini değiştirin ve bekleyin.

HAWORTHIA NASIL ÇOĞALTILIR?

Haworthia kökten yavru ayırarak çoğaltılır. Genelde dipten yılda en az iki yavru üretir. Eğer yavru ayırmak isterseniz en az 5 cm boyunda olmalıdır. Bitki filiz halinden biraz daha forma girmeye başladığında nazikçe ayırıp küçük bir saksıya ve az nemli toprağa dikebilirsiniz.

NASIL BİR ORTAMDA YETİŞTİRİLMELİ?

Bitkiniz yerini severse bol yavru elde edersiniz. Hava delikli bir saksıda bakımı yapılmalıdır. Dış mekanda gölgede bakıldığında gelişimi daha sağlıklı gelişir. İç mekanda ise aydınlık, kısmen güneş alan bir alanda yetiştirebilirsiniz. Güneş almayan alanlarda haworthia yapraklarını içe doğru kapatır.

Sukulent sunumları ve örnekler – Sardunyaların yerini sukulentler alıyor!

Sukulent nedir ve nasıl bakılır? Sukulent bitkisi ile renklenin