Kauçuk çiçeği bakımı: Sulama, çoğaltma ve tüm püf noktalar

0

kauçuk-çiçeği-bakımı

Kauçuk çiçeği bakımı son günlerin en çok araştırılan konularından biri. Kauçuk bakımı, sulaması, çoğaltma ve toprak seçimine kadar tüm detayları bir araya getirdik.

KAUÇUK ÇİÇEĞİ NEDİR? *

Moraceae (Dutgiller) familyasının Ficus elastica türüdür.Kauçuk bitkisi dayanıklı bir bitki olmasıyla birlikte bol hava ihtiyacı olan bir bitkidir. İç mekanda bakım sağlanacaksa eğer bol hava alabileceği bir konumda bakım sağlayamazsanız, dayanıklı olan bu bitki ne yazık ki zamanla hastalanmaya başlayacak ve yapraklarını dökecektir.

Kauçuk çiçeği bakımı

KAUÇUK AĞACI NEREDE YETİŞİR? *

Kauçuk bitkisinin anavatanı Kuzeydoğu Hindistan, Nepal, Bhutan, Myanmar, Çin’in Yunnan bölgesi, Malezya ve Endonezya’dır. Yaşlı kauçuk ağacının gövdesi görsel bir şölen oluşturur. Ülkemizde Adana Atatürk parkı içerisinde bu görsel şöleni yakından görme şansına sahipsiniz. Yine Ege ve Akdeniz bölgesinde cadde ya da parklarda Kauçuk ağacına denk gelmeniz mümkün.

Hindistan’ın bazı yerlerinde çokca yer alan bir bitkidir. Nehir kıyılarında kauçuk ağacının kökleri koparılmadan nehrin karşısına geçirilir. Yani köprü olarak kullanılır. Kalın bir gövdeye sahip olması nedeniyle sağlamlığı yönünden herhangi bir risk taşımamaktadır. 500 yılı aşkın varlığı devam eden canlı köprüler mevcuttur.

KAUÇUK ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ *

Kalın gövdesi ve uzun boyu ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Ağaç büyüdükçe yaprakları daha küçük gelişim göstermektedir.

KAUÇUK ANLAMI NEDİR? *

Kauçuk kelimesi, Güney Amerikalı bir halk olan Keçuva dilindeki ‘kauchuk’ sözcüğünden geliyor. Anlamı ise, ağlayan ağaçtır. Çünkü gövde yapısı akan bir suyu andırmaktadır.

Kauçuk çiçeği bakımı

KAUÇUK ÇİÇEĞİ BAKIMI KONUSUNDA PÜF NOKTALAR *

Kauçuk çiçeği bakımı konusunda önemli noktalardan biri de toprak seçimidir. Kauçuk çiçeği asitli topraklardan çok hoşlanmaz. İç mekan bitkileri için suyu bünyesinde tutmayan, yumuşak dokulu , torf ya da cocopeatli, pomza ve perlit taşı bol olan iç mekan bitki toprağı kullanılabilir. Çok sıkı toprak sevmez. Fakat gövdenin saksıda dik durabilmesi için toprakla yanlardan hafifçe sıkıştırılması gerekir.

KAUÇUK ÇİÇEĞİ SULAMA *

Nemli ortamlarda gelişim gösterir. Bu nedenle özellikle yaz döneminde yapraklarının altına doğru su püskürtebilirsiniz. Yine yapraklarının nemli bir bezle silinmesini çok sever. Sulamasını toprak nemini kontrol ederek yapabilirsiniz. Sulama yaparken gövdesinden toprağa doğru sulama yapmanız bitkiyi mutlu eder.

KAUÇUK EVDE NASIL BİR ORTAMDA YETİŞTİRİLMELİ? *

Bol hava ihtiyacı olan bir bitkidir. Bu nedenle birebir hava alabileceği bir pencere önünde yer açabilirsiniz. Fakat direk yakıcı bir güneş almayacağı konum seçmeye özen gösterin. Yakıcı güneşe maruz kalmayacağı, gün boyu sabah ya da akşam güneşinden birini alabileceği, aydınlık bir konumda bitki için uygundur. Dengeli güneş alması önemlidir. Yaprak sağlığı için güneşe ihtiyaç duyar. Perde arkası dediğimiz filtrelenmiş gün ışığı almasını sağlayabilirsiniz.

KAUÇUK ÇİÇEĞİ HASTALIKLARI: NEDEN HASTALANIR? *

Esinti, cereyan, rüzgara çok fazla maruz kalmamalıdır. Yine başka cisme temas, klima, soba, kalorifere yakınlık gibi durumlardan da olumsuz etkilenir. Yaprak yüzeyinde kurumalar meydana gelir ve böylelikle yerini sevmediğini bizlere belli eder.

Yine kauçuk çiçeği yapraklarında sararma gibi problemle karşılaştığınızda aklınıza önce yeri uygun mu diye düşünmek gelebilir. Eğer yeri uygunsa diğer ihtimalleri göz önünde bulundurup toprak değişimi, sulama gibi metodlarını düzenleyebilirsiniz.

KAUÇUK ÇİÇEĞİ SAKSI SEÇİMİ NASIL OLMALI? *

Hava almayı çok sevdiği için saksı tercihinizde bu yönde önemlidir. Alt tabanı birden fazla hava deliğine sahip bitkinin rahatça sığabileceği derin saksı tercih edebilirsiniz. Kauçuk bitkisinin yönünü zamanla gün ışığına doğru değiştirmeniz bitki formunun daha dik gelişmesini sağlayacaktır.

KAUÇUK ÇİÇEĞİ DİNLENME DÖNEMİ *

Kauçuk bitkisi yılda birkaç kez dinlenmeye çekilir. Bu sırada aslında sistemi hızla çalışmaya devam eder. Kendini bir sonraki üretime hazırlar. Dinlenme sürecini tepesinde yer alan kırmızı tomucuk ucun gelişmemesinden anlayabilirsiniz.

KAUÇUK ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA *

Dinlenme sürecinde budama yapılıp budanan dallardan çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlkbahar ortaları ya da Eylül ayının ikinci haftasında serinlik ve sıcak dengesinde budama yapılabilir. Düz uçlu, steril bir kesici yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yuka bitkisi bakımı nasıl yapılır? Yuka çiçek açar mı?

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.