echeveria bakımı
echeveria bakımı

Echeveria (Eçeverya) bakımı nasıl yapılır? Neden çürür?

Echeveria (Eçeverya, saksı güzeli) sukulent bir bitkidir, fazla suya ihtiyacı yoktur. Echeveria bitkisi, sukulent modası başladığından beri pek çok kafede, evde dekor olarak kullanılan bir bitki. Peki echeveria bakımı nasıl olmalı? Neden çürür? Doğru sulama nasıl yapılır?

İşte echeveria sukulent bakımı hakkında merak edilen soruların yanıtları…

Eçeverya bakımı

ECHEVERIA NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Echeveria sukulent Haziran ile Ağustos aylarında çiçek açar.

Yaklaşık 150 türe sahiptir. Çiçekleri yaprak sapında karşılıklı olarak sıralanır. En alttan başlayan çiçeklenme, sapın en üst kısmına kadar uzanır.

Rozet biçiminde mavi-gri yaprakları dikkat çekicidir. Yapraklar, ince bir sap üzerine sıralanan portakal rengi ve sarı çiçeklere sahiptir.

Eçeverya

ECHEVERIA SUKULENT NEDEN ÇÜRÜR?

Güneş altında sulama yapmak echeveria (Eçeverya, saksı güzeli) sukulentin yapraklarının çürümesine neden olur. Bunun dışında fazla sulama da çürümeye neden olur.

ECHEVERIA SUKULENT BAKIMI

Dekoratif görünüşe sahip olan bu bitkiyi kaya bahçelerinde ve saksılarda kullanabilirsiniz. Bakımı oldukça kolaydır. Aynı zamanda sıcağa dayanıklıdır.

Yarı gölge alanlarda maviye çalan yaprakları daha sağlıklı olur. Çiçeklenme bittiği zaman kuruyan saplar dibinden kesilmelidir. Bu da aynı sezon içinde ikinci bir çiçeklenmeyi sağlar.

ECHEVERIA (SAKSI GÜZELİ) TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Kumlu ve verimsiz toprakları sever. Kum ve bahçe toprağının eşit karışımı sağlıklı gelişimi için en ideal topraktır.

Güneş altında sulama yapmayın. Yaprakları çürüyebilir. Akşam saatlerinde sulama yapabilirsiniz. Yaz aylarında toprağı kurudukça sulayın. Kış döneminde su ihtiyacı fazla değildir.

ECHEVERIA SUKULENT NASIL ÇOĞALTILIR?

Bitkinin gövdesinde minik yavrular ürer. Bunlar sonbaharda sökülür ve kum-torf karışımına dikilir. İki ay içinde köklenme başlar. Üretim için ikinci bir yöntem de yaprak çeliğidir.

Sağlıklı bir bitkinin yaprağı kesilir, birkaç gün gölgede tutulduktan sonra dip kısmından yine aynı karışıma dik olarak yerleştirilir.

Sukulent nedir ve nasıl bakılır? Sukulent bitkisi ile renklenin

Kaktüs bakımı nasıl olur? Çoğaltılması ve püf noktaları