Siz tatildeyken çiçekleriniz kendini sulasın! Ölmemeleri için bunları yapın

Son güncelleme:

Tatile gittiğiniz zaman evdeki bitkilerinize bakacak birileri yoksa hem susuz hem de bakımsız kalırlar. Bunun için siz yokken bitkilerinizi sağlıklı yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çözüm bulmalısınız.

Tatile ya da yazlığa giderken, döndüğünüzde evinizdeki bitkileri mutlu ve sağlıklı bulmak için neler yapacağınızı biliyor musunuz? Biz sizin için kısaca derledik.

ÇİÇEKLERİN SUSUZLUKTAN ÖLMEMESİ İÇİN AKILLI SAKSI

Tatile giderken çiçeklerin ölmemesi için akıllı saksı tercih edebilirsiniz.

SERAMİK MANTARLAR TATİLE GİDERKEN ÇİÇEKLERİ KORUYACAK

Seramik mantarlar da son derece etkili olabilirler. Su, geçirgen hazneden
aktıkça basınç düşer ve hazneden daha fazla su emilir. Hazne yeterince büyükse, bitkilerinizi bir hafta ya da daha fazla süre yalnız bırakabilirsiniz.

EV YAPIMI FİTİLLER İLE BİTKİLERİNİZİ SUSUZ BIRAKMAYIN

Dilerseniz ev yapımı fitiller ile de bu sorunuzu çözebilirsiniz. Kendi geçirgen fitillerinizi şeritler halinde keserek kendiniz hazırlayabilirsiniz. Gitmeden önce fitilin ıslak olduğundan ve fitilin kompost içine iyice girdiğinden emin olun.

coastlinesurfsystem.com

BANYODA MAT ÜZERİNDE NEMLİ TUTABİLİRSİNİZ

Bu yöntemlerin dışında en bilineni de hiç kuşkusuz banyoyu kullanmaktır. Bitkileri mat üzerinde nemli tutmak için banyo iyi bir alandır. Bitkileri mat olmadan geçirgen tuğlalar üzerine de yerleştirebilirsiniz. Bir deneme yapıp küvetteki tıkacın su kaçırmadığından emin olun.

Siz tatildeyken çiçekleriniz kendini sulasın

TATİLDEYKEN BİTKİLERİN ÖLMEMESİ İÇİN YÜKLERİNİ HAFİFLETİN

Tatile çıkmadan önce bitkilerinizin ölü, ölmekte olan ya da kötü durumda olan yeşilliklerini budayın. Ayrıca daha çok sulama gerektirecek çiçek ve tomurcukları da alın.

ONLARI BESLEMEYİN

İç mekan bitkilerinizde gübre kullanıyorsanız tatile çıkmadan önceki haftalarda kullanmayın. Gübrenizi tatilden geri dönünce ekleyin. Çünkü gübre bitkinin büyüme hızını artırır, ancak siz tatilde olduğunuz sürece bitkinizin mümkün olduğunca yavaş büyümesi gerekir. Böylece enerji ve suya daha az ihtiyacı olur ve bitkiniz solup kurumaz.

SUYU ATLAMAYIN

Bir hafta ya da daha kısa bir süre tatile çıkacaksanız bitkilerinizi gitmeden önce iyice sulamanız bu süre boyunca yeterli olacaktır. Normal zamanda çok su vermeniz bitkileriniz için zararlı olur, ancak tatile giderken bir istisna yapın. Ancak bitkinizin saksısının tabağında biriken fazla suyu dökün, çünkü bu bitkinizin çürümesine sebep olabilir.

YAŞAM ALANI YARATIN

Bitkinizi iyice sulayın, üzerini saksıya kadar şeffaf bir plastik torba ile örtün. Bu geçici bir sera oluşturup nemi içeride tutar. Hava sirkülasyonuna
izin vermek için poşete birkaç delik açtığınızdan emin olun. Unutmayın bitkilerin de nefes alması gerekir. Poşeti yapraklardan uzakta tutmak için ahşap çubuklar kullanın.

IŞIĞI AZALTIN

Bitkileri pencerelerden uzaklaştırın, böylece hızlı bir şekilde fotosentez yapmazlar ve daha az neme ihtiyaç duyarlar. Onları karanlık köşeye taşımanızı önermiyoruz, ancak pencereden birkaç metre uzağa kaydırmak ışık alımını önemli ölçüde azaltabilir. Eve geri döndüğünüzde, onları her zamanki yerlerine taşıyın.

Su istemeyen dış mekan bitkileri: Susuzluğa dayanıklı 19 çiçek