Nisan ayında bahçede ne yapmalı? 7 maddede bahçe bakımı

Nisan ayında bahçe bakımı
Nisan ayında bahçede yapılacaklar

Nisan ayında bahçede yapılacaklar nelerdir? Bahçenizde herhangi bir ögeyi yineleyerek kuvvetli bir etki yaratın. İçlerine aynı bitkinin ekili olduğu aynı boydaki saksıları sıralamayı, iki yanı ağaçlarla çevrili bir bulvar oluşturmayı, belli aralıklarla dikilmiş otlardan uzun bir sınır çekmeyi ya da birbirine tutturulmuş kutulardan bir patika hat oluşturmayı deneyin. Bu ayrıntılara dikkat çekmek,düzen ve dinginlik duygusunu pekiştirecektir.

HASSAS YAZ BİTKİLERİNİN SAKSIDAN ÇIKARILIP DİKİLME ZAMANI *

Çiçek açmış kiraz ağaçları, açelyalar, yeni kayın ağacı yaprakları ve düğün çiçeği olan bir bahçe hayal ediyorsanız, muhtemelen bu Nisan ayında olur. Yine de yapılacak büyük işlerin olduğu bir aydır Nisan; her şeyiyle sistemli-düzenli olmanızı, dikkatinizi bir noktaya ve aynı zamanda bir işe yoğunlaştırmanızı haykırır. Hassas yaz bitkilerini saksıdan çıkarıp dikerek emniyete almalısınız. Çünkü genellikle Nisan ayının sonunda sıcaklar bastırabilir.

NİSAN AYINDA BAHÇE BAKIMI *

Nisan ayında havaların ısınmasıyla birlikte bütün bitkiler gelişme dönemine girerler. Kış mevsiminde uyuyan, yaprak döken türler uyanır ve bazı çalı türleri yapraklanmadan önce çiçeklerini açarlar.

ÇALILAR BUDANMALI *

Bahar dalı, altın çanak, kanarya gülü, katır tırnağı gibi baharın müjdecisi bu çalılar, bir sonraki seneye bol çiçek vermeleri için çiçeklerini döktükten hemen sonra form verilip budanmalıdır.

BAHÇE KIŞTAN KALANLARDAN TEMİZLENMELİ *

Bahçeniz bu aylardan itibaren düzenli ilgi ve bakıma ihtiyaç duyar. Yapılacak ilk iş çok iyi bir temizliktir. Bahçede kıştan kalan kuru yaprak ve dalların temizlenmesi ve uzaklaştırılması gerekir. Çit bitkileri hala budanmadıysa artık budanmalıdır.

TOPRAK ÇAPALANMALI *

Kış aylarında toprak soğuk hava ve yağmur nedeniyle sertleşir, hava ve su geçirgenliğini kaybeder. Bu nedenle bütün bitkilerin dipleri çapalanmalı, havalandırılmalıdır. Bu işlem yaz boyu düzenli yapılmalı. Böylece bitkiler topraktan su ve besin ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde alabilir.

GÜBRELEME YAPILMALI *

Bitki çanaklarınıza azot, fosfor, potasyum içeren gübreler vermelisiniz, organik gübreleri tercih etmek bahçede yabani ot mücadelenizi kolaylaştırır. Bu gübreler yavaş salınımlı gübrelerdir. Toprakta uzun vadede çözünürler. Bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri dengeli bir şekilde almalarını sağlayan organik gübreleri fidanlıklardan temin edebilisiniz.

SULAMA İŞLEMİ *

Otomatik sulama sistemini de çalıştırma zamanı geldi.
Yağış olmayan günlerde toprağınızın nemine bakarak ihtiyaç olduğunu tespit ettiğiniz günlerde sulama yapmaya başlamak gerekir.

BAHÇE ZARARLILARI İLAÇLANMALI *

Bahçe zararlılarını da ziyaret zamanı geldi. Bu konukları bitkilerinizden uzaklaştırmak için tespit ettiğiniz bitki zararlısına uygun ilaçlama yapmalısınız.

Bu aylarda güllerinizde gül biti ve külleme hastalığı görülür. Çit bitkilerinizde mantar oluşabilir. İlaçlama, zamanında, uygun miktarda ve gereken aralıklarla tekrarlanarak yapılmalıdır.

Genellikle zararlı veya hastalık tespit edildikten sonra 10 gün ara ile 3 defa tekrarlanması gerekir. Bu konuda fidanlıklardan hizmet alabilirsiniz.
Örneğin Osmanlı Bahçesi Fidanlığı, haftalık veya aylık ya da mevsim başlarında bahçe bakım hizmeti de veriyor. Bahçıvan ve ziraat tekniklerinden oluşan bir ekip her hafta bakımını yaptığı bahçelere giderek çapalama, yabani ot temizliği, budama, ilaçlama, gübreleme ve çim biçme işlerini gerçekleştiriyor.

Küçük bahçeler için 6 güzel fikir ile değişim zamanı

Bahçe stilleri ve 5 klasik bahçe stili örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

duvar dekorasyonu

Kepenkler ile duvar dekorasyonu ve duvar süsleri

internet hızı nasıl arttırılır

İnternet bağlantı hızı nasıl arttırılır? Evden çalışanlara 11 ipucu