yıldız-çiçeği bakımı

Yıldız çiçeği bakımı nasıl yapılır? Sulamada nelere dikkat edilmeli?

Yıldız çiçeği bakımı nasıl olur? Sulamada hangi detaylara dikkat edilmeli? Çiçeklenmesi nasıl sağlanır? Çoğaltma ne zaman yapılmalı? Tüm bu merak edilen soruların yanıtlarını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf Evim’e anlattı.

Heyecanlı, coşkulu, neşeli şu sıralar yaz çiçekleri… Hepsi renklere boyamak istiyor bahçeleri. Bu tatlı rekabetin başrol oyuncularından biri de yıldız çiçeği, dahlia spp. O kadar çok rengi ve türü var ki, biri mutlaka sizin bahçeniz için de uygun. İster çiçek tarhlarında kullanın onu, ister bordürlerde. Ya da saksılara davet edin balkonunuzda. Her şekilde mutlu olacak ve sizi mutlu edecektir, emin olun.

Yıldız çiçeği özellikleri

YILDIZ ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

Yıldız çiçeği, Asteraceae (Papatyagiller) familyasının Dahlia cinsi bitkileridir.

Yıldız çiçeğinin anavatanı Amerika kıtasıdır. Boyları bir karıştan iki metreye kadar değişiklik gösterebilir. Çiçeklerinin şekilleri sade, nilüfer, anemon, ponpon, top, yarı kaktüs, kaktüs, dekoratif, şakayık, orkide olarak değişiklik gösterir. Neredeyse her renkte yıldız çiçeğiyle karşılaşabilirsiniz.

YILDIZ ÇİÇEĞİ BAKIMI

Yıldız çiçeği güneşi çok seven bir bitkidir. Güneşi çok sevdiği için bolca güneşi bünyesinde toplar ve sonbaharda çiçeklerini açar. Ne kadar bol güneş alırsa o kadar çok çiçek verir.

yıldız-çiçeği bakımı

YILDIZ ÇİÇEĞİ FAZLA SULANMAMALIDIR

Çok sıcakta ve bol havadar bir ortamda çimlenmeye başlar. Fazla sulanmayı sevmez. Susuzluğa dayanıklı bir bitkidir.

Çok fazla türü olduğu için toprak olarak değişkenlik göstermektedir. Önemli olan drenajı iyi ve verimli bir toprak olmasıdır. Suyu çok sevmediği için suyu bünyesinde tutmayan, geçirgen bir toprak olması da önemlidir.

YILDIZ ÇİÇEĞİ NASIL ÇİÇEKLENİR?

Yıldız çiçeği yumru köklüdür. Her yıl yumruları koruyarak kısa sürede çiçeklenmelerini sağlayabilirsiniz.

YILDIZ ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

İlkbahar ya da sonbaharda yumru ayırıp çoğaltabilirsiniz. Ya da bitkiyi tohumdan da çoğaltıp elde edebilirsiniz.

Kışın yumruları toprakta tutmamaya çalışın. Yoksa soğuktan etkilenip yeniden çiçek vermeyebilir. Yumruları çok hafif nemli ve ılık bir zeminde muhafaza edip uygun mevsimde yeniden dikebilirsiniz.

YILDIZ ÇİÇEĞİ NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

 Yıldız çiçeği bakımı doğru yapıldığında sonbahar mevsiminde çiçek açar.

DEKORASYONA RENK KATIYOR

Dahlia yani yıldız çiçeği, güneşin bulutlar ardına saklandığı günlerde sıcak renkleriyle dekorasyona ilham veriyor, mekanları süslüyor. Gerçek çiçeklerle yapayları birlikte kullanarak hazırlanan büyük ve hacimli bir aranjman salon köşesi ya da antrede şık bir odak noktası yaratır.

Küçük çanaklı ve taç yapraklı canlı yıldız çiçekleriyle zarif bir masa süsü hazırlayın ve araya birkaç dal sarı aynı sefa, horoz ibiği çiçeği ve yeşil yapraklar ekleyerek hacim kazandırın.

Küçük çanaklı ve taç yapraklı canlı yıldız çiçekleriyle zarif bir masa süsü hazırlayın ve araya birkaç dal sarı aynı sefa, horoz ibiği çiçeği ve yeşil yapraklar ekleyerek hacim kazandırın.

Kağıttan yıldız çiçeklerinin farklı tiplerini bir arada bağlayarak genişçe bir buket hazırlayın ve bunu tek başına yüksekçe bir sehpaya yerleştirerek vurguyu buna yönlendirin.

Yıldız çiçeği

YILDIZ ÇİÇEĞİ BAKIMI HAKKINDA KISA BİLGİ

İyi gübrelenmiş, verimli ve geçirgen bahçe toprağı idealdir.

Bolca çiçek açmasını istiyorsanız bitki besinini vermeyi sakın ihmal etmeyin. Azotça zengin gübre vermekten kaçının çünkü hiç hoşlanmaz.

Boylu türlerini çubuklarla desteklemeyi unutmayın. Sadece bahçede değil saksılarda da yetiştirebilirsiniz. Özellikle de kısa ve orta boylu olanlarını.

Yıldız çiçeği bakımı

YILDIZ ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

 • Asteraceae ailesinin bir üyesidir.
 • Yumrulu, çok yıllık bir bitkidir.
 • Anayurdu Meksika ve Guatemala olan yıldız çiçeğine ismi, bitkiyi ilk kez 1789 yılında Avrupa’ya tanıtan İsveçli bitki bilimci Dr. Andreas Dahl’dan esinlenerek verilmiştir.
 • Çok sayıda üretilen melez türleri vardır. Yalınkat ya da katmerli çiçekleri, renk paletinin hemen her tonunda açar. İki renkli, benekli ve kırçıllı olanlarına da rastlanır.
 • Yeşil yaprakları oval biçimdedir ve belirgin damarları vardır.
 • Boyları da çok değişkendir. Bir karıştan iki metreye kadar değişiklik gösterebilir. Kısa boylu olanlarını saksıda yetiştirebilirsiniz. Uzun boylu olanlarını bir çubukla desteklemeniz gerekebilir.
 • Organik maddece zengin, bol humuslu toprağı sever.
 • Güneşle arası iyidir. Bol ışık alan yerlerde sağlıklı gelişim gösterir.
 • Suyu sever, bol bol sulanmak ister. Özellikle de sıcak yaz günlerinde.
 • İlkbaharın sonundan sonbaharın başına kadar çiçekli kalır.
 • Fazla gübreye ihtiyacı yoktur. Gübreleme boya gitmesine ve hatta çiçek açmamasına neden olabilir. Çiçeklenme döneminde sulama suyuna çiçek açtıran organik gübre ekleyebilirsiniz.
 • Çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, yumruları sonbaharda çıkarın. Eğer yerinde kalacaklarsa, üstlerini bol yaprakla, eski hasırlarla, kartonla örtün. Topraktan çıkardığınız yumruları 15 santimetre bir sap bırakarak iyice temizleyin ve bir gazete kağıdına sararak ışık almayan, görece serin bir yerde koruyun. Dikim zamanına kadar korumanız gerekir.
Yıldız çiçeği kökü
Yıldız çiçeğinin yumrularını ilkbaharda dikerseniz, yazın harika çiçeklere kavuşursunuz.

YETİŞTİRME SIRLARI

Tohumdan yetiştirme: Tohumları torf üzerine yayın. Üstlerini örtecek kadar torfu eleyin ve kabın üstüne şeffaf bir naylon serin. Arada bir bakın, yüzeyi kurumadan su püskürtün. 15 gün içinde ilk filizler çıkar. Naylon kılıfı kaldırın ve filizlerin büyümesini bekleyin. Hava ısınmaya başladığı zaman ister saksıya ister doğrudan toprağa dikin.

Yumrudan yetiştirme: Mart ayında yumruların satışı başlar. Bunların sağlam, içi dolu ve sağlıklı görünmelerine dikkat edin. Hava çok yağmurlu ise dikmeyin. Yumruları serin ve karanlık bir yerde koruyun. Toprak suya doyduğu ve iyice ısındığı zaman (kuzey için nisan ortası-sonu, yüksek yerler mayısa kayabilir, güney için mart ortası-nisan başı) dikin. Küçük boy
olanlara 30 santimetre, büyük boy olanlara 50 santimetre aralık bırakarak, yumrunun tomurcuk verecek yeri toprak yüzeyinden 10 santimetre altına gelecek şekilde dikim yapın.

Büyük boy olanların yanına bir çubuk yerleştirin; bitki uzayınca ona bağlarsınız. Bu kural, 50 santimetre ve üzeri için geçerli. Daha sonra daldıracağınız çubuklar yumruya zarar verebilir.

Saksıya dikerken: Boyu 50 santimetre altında olanları dikin. Her çiçek için 30 santimetre en ve en az 25 santimetre de boy (derinlik) yeterlidir. Drenaj için saksı dibini mıcırla kaplayın. Toprağı iyi cins bahçe toprağı+kompost+torf olmalı. Kompost yoksa çürümüş yaprak gübresi de aynı işi görür.

Kağıttan yıldız çiçeği yapıyoruz

https://www.evimdergisi.com.tr/kagittan-yildiz-cicegi-yapiyoruz/