Saksıda domates nasıl yetiştirilir? Domates ekimi ve bakımı nasıl yapılır?

Son güncelleme:

Saksıda domates yetiştirmenin püf noktaları nelerdir? Domates ekimi ve bakımı ile ilgili püf noktaları sizler için bir araya getirdik. Evinizde domates yetiştirebilir, organik domateslerle mükemmel yemekler, salatalar hazırlayabilirsiniz.

Peki domates ekimi nasıl yapılmalı? Domates bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Domates ekimi hangi ayda yapılır? Toprak hazırlığı nasıl olmalı? Domates bakımı, sulanması ve budanması nasıl yapılır? Irmak Naz Saf anlattı…

EVDE SAKSIDA DOMATES NASIL YETİŞTİRİLİR?

Domatesi mevsiminde dalından yemenin tadı apayrı olur. Bir çok kişi bu mutluluğu yaşamaktan çok zevk alır. Evde saksıda domates nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız Naz Irmak Saf (Bitkili Evim) ın sizler için bir kaç önerisi var.

DOMATES BAKIMI

Domatese eğer saksıda bakacaksanız derin, drenaj delikleri olan, geniş bir saksı tercih etmelisiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Domateslerim neden olgunlaştıkça çatlıyor? Çatlamış domates iyi midir?

DOMATES EKİMİ İÇİN TOPRAK HAZIRLIĞI NASIL OLMALI?

SAKSIDA DOMATES YETİŞTİRMEK

Toprak olarak gübre ve bahçe toprağı kullanırsanız verimli meyve alma olasılığını arttırmış olursunuz.

Domatesi eğer fide olarak dikecekseniz toprak seviyesinde dikmeye özen gösterin. Gübreleme için doğal gübre kullanmaya çalışın ve gübreleme döneminde yavaş yavaş gübre vererek köklerin gübreden verimli yararlanmasına yardımcı olun.

Her bir gübrede domates kök verecek ve bu gübreyi bünyesine daha rahat şekilde alacaktır.

DOMATES EKİMİ NASIL YAPILIR?

Domatesten verim almak için aspirin ve yumurta kabuklarından faydalanabilirsiniz. Aspirin bağışıklığına, yumurta ise sağlıkla büyümesine yardımcı olacaktır. Fide ya da tohumu dikmek için açılan çukura bu malzemeleri koyup dikimi gerçekleştirebilirsiniz. Güneşi sever. Gün içerisinde 6-8 saat güneş alabilir.

DOMATES EKİMİ HANGİ AYDA YAPILIR?

Domates tohumları mart ayı sonunda saksıda ve balkondaki yerini alabilir. Tohumları bölmeli, hava delikli saksılara dikin. Toprağı sürekli nemlendirin. Fidelerin çıktığını gözlemlediğinizde güneşli ortama saksınızı taşıyın. Hazır fide dikecekseniz koyu yapraklı, bol köklü, kalın ve kısa saplı olanları seçin.

Domates bakımında su ve gübre miktarı, doğru zamanda ve periyodik şekilde uygulanması çok önemlidir.

DOMATES SULAMASI NASIL OLMALI?

Saksıda domates

Domatesi sularken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri yaprağına su değdirilmeden sulama işleminin yapılmasıdır. Eğer yapraklara su değerse hastalanmasına sebebiyet vermiş oluruz.

Yine bir diğer püf noktası bitki üzerinde meyvesi görülünceye kadar fazla sulamadan kaçınılmalıdır. Bu süreçte toprağına çapa yapılmalıdır. Meyvesini verdiği andan itibaren sulaması belirli periyotlarla düzenli bir şekilde yapılır.

Bakımını yapacağınız saksının drenajının çok iyi olmasına ve suyu tutmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

Fazla su bitkinin gövdenin kalınlaşması ve yaprakların büyümesine neden olur. Böyle bitkilerde meyve verimi düşük olur ve bitkinin bağışıklığının düşmesine kısa sürede hastalanmasına sebebiyet verir.

Yaz mevsiminde hava nemi düşük olduğunda sulama arttırılmalıdır. Hava nemi yükseldiğinde sulama azaltılmalıdır.

DOMATES FİDESİ ÇOĞALTMA

Kaliteli domateslerden tohum alınarak ertesi yıl için yetiştirebilirsiniz. Bunun için mutlaka ilk olgunlaşan domateslerin köke yakın, düzgün, iri, ve sağlam olanları seçilir. İşaret konur ve tamamen olgunlaşıp yumuşayınca koparılır.

Tohumları dikkatle ayrılır ve süzgeçte hafifçe yıkanıp bez üzerinde kurutulur. Tamamen kuruyunca ufalanır. Üzerine cinsi ve özellikleri yazılır. Rutubetten uzak bir yerde saklanır.

Domates tohumu uygun şartlarda 3 yıl tazeliğini korur. Buzdolabında nem geçirmeyen bir kapta saklayabilirsiniz.

SAKSIDA DOMATES YETİŞTİRMEK İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR

Sıcak ve ılıman iklimlerden hoşlanır. Her tür toprakta yetişebilmesine rağmen, domates yetiştireceğiniz toprağın drenajının iyi, derin, humus ve besin maddelerince zengin olmasına dikkat etmelisiniz.

Tınlı toprakları da çok sever ve bu toprakta yetişirse erken ürün verir. Ağır karakterli, su geçirgenliği zayıf ve havalanması zor topraklar, domates yetiştirmek için pek uygun sayılmaz.

Normal bir gelişim için sıcaklığın 16-19 derece arasında olması gerekir ama en iyi sonuç 27 derece civarında alınır.

Domateslerin saçak kökleri oldukça derindir. Kökün derine ve yanlara dağılımı 1-1.5 metreyi bulur. Saksıda yetiştirmek için de idealdir. Özellikle de çeri domates türünü balkonunuzda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Domates

DOMATESLERİM NEDEN SOLUYOR?

Soru: Domateslerimi dikeli 20 gün oldu ancak bazıları sanki susuzmuş gibi solmaya başladılar. Bazılarını kaybettim. Bunu önlemek ve diğerlerini de kaybetmemek için ne yapabilirim?

Mehmet Ardıç / Isparta

Cevap: Domateslerde belirli dönemlerde kök ile gövdenin başladığı yerde hastalık nedeniyle kurumalar olur ve üst tarafa köklerden sıvı iletilmediğinden kurumalar gerçekleşir. Bunu engellemek için ilaçlama
yapmanız gerekebilir. Ayrıca domateslerinizin diplerini çapalayarak toprakla doldurun. Toprakla dolan gövdelerden yeni köklenmeler yapar ve domates kurtulur.

DOMATES FİDELERİMİ NASIL KURTARIRIM?

Soru: Merhaba. Çocuklarım için balkonumdaki saksıda çeri domates yetiştiriyorum. Yaz başında diktiğim fidelerden 5-6 tane domates aldık, yolda da bir o kadar var. Ancak ne yazık ki fidelerde beyaz, pamuk gibi bir şeyler çıkmaya başladı. Acaba ne olabilir? Nasıl önlem alabilirim? Yardımlarınız için teşekkürler…

Aysel Aktulu / İstanbul

Cevap: Domates bitkisi yaz aylarında yağışların olması ve nemin aşırı artması sonucunda hastalıklara yakalanır. Bunları engellemek için için etkin maddesi bakır oksiklorür ve chlorothalonil olan ilaçlar ile haftalık ilaçlama yapmanızda fayda var.

BAHÇEDE DE DOMATES YETİŞTİRİN

10 binden fazla çeşidi bulunan domatesi bahçenizde yetiştirmeniz oldukça kolay.

Fideden yetiştirme: Fidelerin en az 3-4 yaprağa ulaşmış olmasına dikkat edin. Dikerken fide torfunun en üst kısmı toprak yüzeyiyle aynı hizada olmalı. 40-50 cm’ye ulaşınca iple bir sırığa bağlayarak destekleyin. Dikmeden önce köklerindeki toprak parçalarını iyice temizleyin. Kökleri sapının alt kısmı boyunca uzadığından iyice derine gömebilirsiniz. Açtığınız çukura bir tatlı kaşığı kireç dökün. Bu kireç fidenin dipten çürümesini engeller.

Fideler gelişmeye başladıktan iki hafta sonra birinci çapayı yapın.

Tohumdan yetiştirme: Ekmek için en uygun dönem bahar dönemidir. Yarım litrelik bir saksıda 6 mm derine ekin. Tohum çimlenirken ortamın karanlık olmasına dikkat edin. Çimlendikten sonra bahçenizin güneş alan bir bölümüne fidenizi dikin.

Devetabanı çoğaltma ve bakımı nasıl yapılır? Çiçek özellikleri

EVDE BENJAMİN BAKIMI