Küçük bahçeler için 6 güzel fikir ile değişim zamanı

Küçük bahçeler için dekorasyon fikirleri arıyorsanız pratik önerilerimiz var. Küçük bir bahçeyi dekore etmek sandığınız kadar zor değil, yapmanız gereken mekanınızı akıllıca kullanmaktan geçiyor.

Küçük bir bahçeyi düzenlemenin anahtarı mekanı akıllıca kullanmaktan geçiyor. Örneğin oturma alanları aynı zamanda depolama alanına dönüşebilmeli, duvara asılı saksılardaki çiçekler ya da bitkiler yeşilliği yansıtmalı ve küçük mobilyalar kullanılmalı. Ama hepsi mekanı akıllı kullanmaktan geçiyor.

Benzer şekilde sadece bahçe kullanımları için üretilen aynalar da küçük bahçe dekorasyonlarında elinizi rahatlatabilir. Unutmayın küçük bahçelerin bakımı da kolaydır, doğru ışıklandırma ve yumuşak mobilyalar ile sizin için bir saklanma alanına dönüşebilir

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE AYDINLANIN

Küçük bahçelerde kullanmak için güneş enerjisini depolayan aydınlanmalar ya da fenerler ideal aydınlatma çözümleri yaratabilir. Hatta yeriniz varsa, kullanacağınız küçük bir şömine hem atmoferi değiştirecek, hem de akşamları ısınma çözümü olacaktır. Tabii ki uygun çiçek, bitkiler ve hepsinden çok yaratıcı olmayı unutmayın.

Bahçe dekorasyonu ve aydınlatma

YEMEK YEME ALANI OLUŞTURUN

Yaz boyunca akşamları yemek yiyebileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. Doğal yeşilliği olmayan küçük bir alanınız olsa dahi, çiçek ektiğiniz saksılar ile mekanı renklendirebilirsiniz. Doğal duvarlar ve yer döşemeleri de dış mekanlar için işe yarayacaktır. Böylelikle o küçük mekanı ferah gösterme şansını yakalarsınız.

SEVİMLİ VE İÇ AÇICI BİR BAHÇE İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Küçük de olsa sevimli ve iç açıcı bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız işe evin girişini çiçeklendirerek başlayabilirsiniz. Renkli ve canlı çiçeklerle bezenmiş bir giriş güzel bir bahçe için ilk adım olacaktır.

DÖŞEME PANELLERİ İLE DOĞAL BİR GÖRÜNÜM OLUŞTURUN

Sıradan bir zemin döşemesi yerine ahşap dış mekan döşeme panellerini seçerseniz çok daha doğal ve uyumlu bir görüntü yakalayabilirsiniz. Ahşap saksılar ve şık bir masa sandalye takımı ile de dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Döşeme panelleri bahçe

DİKEY BİTKİLENDİRME BAHÇENİN HAVASINI DEĞİŞTİRİR

Küçük bahçeler için dikey bitkilendirme hem alandan kazanmanızı hem de şık bir görüntü elde etmenizi sağlar. Bahçe dekorasyonunda zemin bitkilendirmesi ve saksı gibi yöntemleri sıkça kullanırız ama dikey bitkilendirme geri planda kalır. Oysa basit birkaç çözüm ile uygulayacağınız dikey bitkilendirme bahçenin havasını tamamen değiştirebilir.

Bahçede dikey bitkilendirme

BÜTÇE PLANLAMASINI UNUTMAYIN

Her şeyden önce doğru bir planlama olmadan güzel bir bahçe yaratamazsınız. Planlamanın en önemli kısmı da bütçenize karar vermektir. Bakımı yapamayacağınız bir bahçe tasarlamanın hiçbir yararı yoktur. Buna karşın az bakım gerektiren seçimlerle de son derece güzel bir bahçe oluşturulabilir.

Balkonda büyüyen bitkiler – 4 bitki ile balkonlarınız renklensin