bahçe stilleri
bahçe stilleri

Bahçe stilleri ve 5 klasik bahçe stili örneği

Bahçe stilleri arıyorsanız sizler için 5 klasik bahçe stilini anlatıyoruz. Nerede yaşarsak yaşayalım yeşili, hep seviyoruz. Bahçeler kimi zaman bir sığınak, kimi zaman bir hobi oluyor bizim için. Çim, farklı budanmış ağaçlar, çalılıklar ve kır çiçekleri bahçelerin vazgeçilemeyenleri arasında.

FARKLI BAHÇELER NASIL OLUŞTURULUR?

Farklı bahçeler düzenlerken planlanması gereken belli noktalar var.
Örneğin bir çiftlik evi bahçesiyle bir gül bahçesinin planlanma aşamaları ve tercih edilen tohum yada fide türleri birbirinden farklılaşır.

Bahçe düzenlemesi yaparken karar vermeniz gereken ilk nokta ne yetiştirmek istediğiniz ve işin sonunda nasıl bir görünüm elde etmek isteyeceğinizdir. Ayrıca bahçeyi planlarken sahip olduğunuz iklimsel koşulu ve toprak yapısını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Pek çok bitki günde yaklaşık 6 saat güneş almak ve sulanmak ister. Kurak bir bölgede bir bahçe düzenlemeye başlamadan önce su kaynaklarına olan erişimin de iyi düşünülmesi gerekir. Ancak her şeye rağmen bilinmesi gereken bir başka gerçek de şudur ki bahçecilik eğer bir okulsa ona gönül verenler asla mezun olamazlar. Bahçecilikle ilgili öğrenilmesi gerekenlerin bir sonu yoktur.

ÇİFTLİK BAHÇELERİ NASIL OLUŞTURULUR?

Çiftlik evleri eskiden olduğu gibi şehre çok da uzak değiller. Artık merkeze yakın ve bazen merkezlerde bile konumlandırılabiliyorlar. Bu tarz bahçelerin en önemli özelliği rengarenk olmalarıdır.

Plansız gibi görünseler de kendi içlerinde bir planı vardır çiftlik bahçelerinin.Renklere karışan kokular görsel bir şölen sunar bahçe sahiplerine. Dört mevsim açan çiçekler ve yeşil çalılıklar bu tarz bahçelerin tercih edilen çiçek türleridir.

Hangi bitkileri tercih etmeli?

 • Gül ve klematis gibi boyları uzayabilen çiçekler. Bu tarz çiçeklerin uzayabilmeleri için kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. O yüzden parmaklık ya da kafes yaparak dalları sarabilirsiniz.
 • Yerde halı etkisi yapmaları için yayılan bitki tohumlarını tercih edebilirsiniz. Kedi tırnağı bu türe iyi bir örnektir.
 • Hezaren, Bodrum papatyası, aslan ağzı ve peygamber çiçeği tercih edebileceğiniz diğer türler arasındadır.

ÖN BAHÇE NASIL OLUŞTURULUR?

Evlerin ön bahçeleri önemlidir; çünkü hem sizin, hem de evinizin karakterini dış dünyaya lanse eder. Komşularınızı bahçelerine bakarak bile seçmeniz mümkün.

Bir bahçe kişilerin yeteneklerini açığa çıkardığı gibi, nasıl bir hayat görüşünüz olduğunu bile anlatmanızı sağlar. Sahip olduğunuz tek alan dış kapı ile bahçe kapınız arasıysa, ön bahçe düzenlemesi tam size göre. Alan sınırlı olduğundan iddialı ve renkli fideleri, gülleri ve çiçek açan çalılıkları bu bölgede tercih edebilirsiniz.

Hangi bitkileri tercih etmeli?

 • Dört mevsim açan çiçekler. Örneğin çin elması ve gül.
 • Ayva ve fındık ağacı gibi hep yeşil kalan ağaçlar.
 • Beyaz çiçekler: Kartopu, nergis, zambak,atlas çiçeği, dağ sümbülü vs.
 • Civanperçemi ve dağ koruğu gibi suda coşan fidanları tercih edebilirsiniz.

YAN BAHÇE NASIL OLUŞTURULUR?

Bahçe stilleri oldukça çeşitli. Bazı kişiler için bir bahçe yapıp da içinde yenebilen otların, meyve ağaçlarının ya da domates ve salatalık gibi fidelerin olmaması imkansızdır. Mutfak bahçeleri adeta bahçede bir ikinci mutfak bulundurmak gibidir. Dekoratif bir şölen sunan sebze bahçeleri kimi zaman koskocaman bir tabloya sahipmişsiniz hissini uyandırabilir.

Bu tarz bahçelerde mevsim sebzelerini yeşil bitkiler, çiçek açan bitkiler ve saksı çiçekleriyle kombinleyerek zengin ve keyifli bir görünüm elde edebilirsiniz. Ülkemiz mevsimsel zenginlikleriyle bu tarz bir bahçe için son derece ideal koşullara sahip. Değerlendirmek gerekir.

Hangi bitkileri tercih etmeli?

 • Kırmızı ve yeşil lahana, havuç, kereviz gibi sebzeler.
 • Kıvırcık marul, maydanoz, roka, nane ve dereotu gibi otlar.
 • Soğan ve sarımsak.
 • Domates, fasulye gibi tırmanan sebzeler.
 • Çilek, kivi, böğürtlen gibi meyveler.

GÜL BAHÇESİ NASIL OLUŞTURULUR?

Bahçe stilleri arasından klasik stili sevenlerdenseniz gül bahçesi sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Güller mükemmel renkleriyle adeta bizi baştan çıkarır ve kokularıyla başımızı döndürürler. Kadife dokularını zaman zaman okşayarak terapik etkilerinden faydalanmak istiyorsanız siz de bir gül bahçesi yapabilirsiniz. Üstelik bir gül bahçesini planlamak sanıldığı kadar zor değildir. Güllerin ihtiyacı olan tek şey ilgi ve sevgi!

Hangi bitkileri tercih etmeli?

• Çalı biçiminde yayılan gül tiplerini tercih edebilirsiniz.
• Peyzaj açısından güzellik sunan Meilland gülleri.
• Presidem Hoover, Montreal, Rose Gaujard gibi iki renkli güller.
• Graham Thomas gibi tırmanıcı özellik gösteren gülleri tercih edebilirsiniz.

DİNLENME BAHÇESİ NASIL OLUŞTURULUR?

Dinlenmek, kitap okumak ya da kahvenizi yudumlamak için sığınaklar adını verebileceğimiz dinlenme bahçeleri aslında hepimizin hayallerini süsleyen bahçe tipidir. Çardak, bank ya da gazeboların yer aldığını bu alanlarda nostaljik bitki örtüsü tercih edilebileceği gibi çimlendirme de yapılabilir.

Hangi bitkileri tercih etmeli?

 • Dört mevsim yeşil bitkiler.
 • Çalılıklar.
 • Çim.
 • Sarmaşıklar.

YARATICI BAHÇE DEKORASYONU FİKİRLERİ

Evinizi, bahçenizi dekore ederken çiçeklerin gücünü yaratıcı fikirlerle buluşturun. Yaratacağı etki iki katına çıkacaktır. Bu ilham verici, yaratıcı ve bol renkli çiçek+bitki düzenlemeleri ile işe başlayabilirsiniz.

 1. Ahşap merdivenin yanlarına iki adet kağnı tekerleği monte ederek çiçekleriniz için sıra dışı bir stand oluşturabilirsiniz.
 2. Eski sandalyenizin döşeme kısmını sökerek petunyalarınızı buraya ekebilirsiniz.
 3. Plastik çizmelerde çiçek yetiştirmeye ne dersiniz?
 4. Eski ahşap bank çöpe mi? Asla… Çiçeklerinizi sergilemek için bizce harika bir yöntem.
 5. Vitrin mankenini bitki standı gibi kullanabilirsiniz.
 6. Kaktüsler el yapımı seramik kaselerde bir başka güzel.
https://www.evimdergisi.com.tr/ingiliz-bahcesi-nasil-yapilir/