acem düğün çiçeği bakımı,

Acem Düğün Çiçeği bakımı nasıl yapılır? Nerede yetişir, nasıl çoğaltılır?

Acem Düğün Çiçeği bakımı, çoğaltılması nasıl yapılır? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf Evim Dergisi’ne bakımın püf noktalarını anlattı.

Acem Düğün Çiçeği (Ranunculus asiaticus), yaklaşık 400 türü bulunan Ranunculaceae ailesine ait otsu yapıdaki bitkidir. Yeşil yaprakları maydanozu andırır.

GENİŞ ALANLARA YAYILMAYI SEVER

Tam bir ilkbahar çiçeğidir. Geniş alanlara yayılmayı seven bir çiçek türüdür. Çiçekleri katmerli görüntüye sahiptir. Yumru köklü, gövde tabanı soğanlı tek yıllık ve çok yıllık otsu bitkilerdir.

Acem Düğün Çiçeği renkleri

ACEM DÜĞÜN ÇİÇEĞİ SULAMA

Toprak olarak humuslu toprak sever. Yılda bir defa gübre verilmesi durumunda bitki gelişimi daha sağlıklı ilerler. Sulanmayı seven bir bitkidir. Sıcak havayı sever.

ACEM DÜĞÜN ÇİÇEĞİ NEREDE YETİŞİR?

Aydınlık ve yarı güneş alan bir konumda bakımını sağlayabilirsiniz.

ACEM DÜĞÜN ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Acem Düğün Çiçeği bitkisini Tohumlarından ve pençelerinden (köklerinden) ayırarak çoğaltmak mümkündür. Tohumla üretimi uzun zaman alan bir süreç olduğu için çok tercih edilen bir yöntem değildir. Daha çok çiçek yetiştiricilerin yaptığı bir işlemdir.

Pençeleri ile üretmek için Ağustos ayında pençeler tarlasından sökülür. Her pençe üzerinde 2-3 göz kalacak biçimde birkaç parçaya bölünür. Yeni pençeler kaliteli, işlenmiş ve gübrelenmiş toprakların bulunduğu saksılara Eylül ve Ekim aylarında dikilir.

Acem Halısı bitkisi bakımı ve özellikleri – Çiçek bakımı ve sulaması nasıl yapılır?