Nisan ayında bahçede ne yapmalı? 7 maddede bahçe bakımı

Nisan ayında bahçede yapılacaklar nelerdir? Bahçenizde herhangi bir ögeyi yineleyerek kuvvetli bir etki yaratın. İçlerine aynı bitkinin ekili olduğu aynı boydaki saksıları sıralamayı, iki yanı ağaçlarla çevrili bir bulvar oluşturmayı, belli aralıklarla dikilmiş otlardan uzun bir sınır çekmeyi ya da birbirine tutturulmuş kutulardan bir patika hat oluşturmayı deneyin. Bu ayrıntılara dikkat çekmek, düzen ve dinginlik duygusunu pekiştirecektir.

NİSAN AYI BİTMEDEN YAPILACAKLAR *

  • Yazlık soğanları hala bahçeye davet etmek için vaktiniz var, elinizi çabuk tutun.
  • İç mekan bitkilerinizin toprağını sulama için daha sık kontrol etmeye başlayın. Hava sıcaklaştıkça, daha çok suya ihtiyaç duyacaklar.
  • Bahçe aletlerini gözden geçirdiniz mi? Bu ay ve sonrasında çok ihtiyacınız olacak.
  • Yazın kendi salatanız için malzemeleri kendiniz toplayın. Yeşil soğan, marul, domates ve biber yetiştirmek için geç kalmadınız.

HASSAS YAZ BİTKİLERİNİN SAKSIDAN ÇIKARILIP DİKİLME ZAMANI *

Çiçek açmış kiraz ağaçları, açelyalar, yeni kayın ağacı yaprakları ve düğün çiçeği olan bir bahçe hayal ediyorsanız, muhtemelen bu Nisan ayında olur. Yine de yapılacak büyük işlerin olduğu bir aydır Nisan; her şeyiyle sistemli-düzenli olmanızı, dikkatinizi bir noktaya ve aynı zamanda bir işe yoğunlaştırmanızı haykırır. Hassas yaz bitkilerini saksıdan çıkarıp dikerek emniyete almalısınız. Çünkü genellikle Nisan ayının sonunda sıcaklar bastırabilir.

NİSAN AYINDA BAHÇE BAKIMI *

Nisan ayında bahçede ne yapmalı

Nisan ayında havaların ısınmasıyla birlikte bütün bitkiler gelişme dönemine girerler. Kış mevsiminde uyuyan, yaprak döken türler uyanır ve bazı çalı türleri yapraklanmadan önce çiçeklerini açarlar.

ÇALILAR BUDANMALI *

Bahar dalı, altın çanak, kanarya gülü, katır tırnağı gibi baharın müjdecisi bu çalılar, bir sonraki seneye bol çiçek vermeleri için çiçeklerini döktükten hemen sonra form verilip budanmalıdır.

BAHÇE KIŞTAN KALANLARDAN TEMİZLENMELİ *

nisan-ayında-bahçede-yapılacaklar

Bahçeniz bu aylardan itibaren düzenli ilgi ve bakıma ihtiyaç duyar. Yapılacak ilk iş çok iyi bir temizliktir. Bahçede kıştan kalan kuru yaprak ve dalların temizlenmesi ve uzaklaştırılması gerekir. Çit bitkileri hala budanmadıysa artık budanmalıdır.

TOPRAK ÇAPALANMALI *

Kış aylarında toprak soğuk hava ve yağmur nedeniyle sertleşir, hava ve su geçirgenliğini kaybeder. Bu nedenle bütün bitkilerin dipleri çapalanmalı, havalandırılmalıdır. Bu işlem yaz boyu düzenli yapılmalı. Böylece bitkiler topraktan su ve besin ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde alabilir.

GÜBRELEME YAPILMALI *

gübreleme

Bitki çanaklarınıza azot, fosfor, potasyum içeren gübreler vermelisiniz, organik gübreleri tercih etmek bahçede yabani ot mücadelenizi kolaylaştırır. Bu gübreler yavaş salınımlı gübrelerdir. Toprakta uzun vadede çözünürler. Bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri dengeli bir şekilde almalarını sağlayan organik gübreleri fidanlıklardan temin edebilisiniz.

SULAMA İŞLEMİ *

Otomatik sulama sistemini de çalıştırma zamanı geldi. Yağış olmayan günlerde toprağınızın nemine bakarak ihtiyaç olduğunu tespit ettiğiniz günlerde sulama yapmaya başlamak gerekir.

Fazla sulanan bitki nasıl kurtarılır? Aşırı sulama belirtileri

BAHÇE ZARARLILARI İLAÇLANMALI *

bahçe ilaçlama

Bahçe zararlılarını da ziyaret zamanı geldi. Bu konukları bitkilerinizden uzaklaştırmak için tespit ettiğiniz bitki zararlısına uygun ilaçlama yapmalısınız.

Bu aylarda güllerinizde gül biti ve külleme hastalığı görülür. Çit bitkilerinizde mantar oluşabilir. İlaçlama, zamanında, uygun miktarda ve gereken aralıklarla tekrarlanarak yapılmalıdır.

Genellikle zararlı veya hastalık tespit edildikten sonra 10 gün ara ile 3 defa tekrarlanması gerekir. Bu konuda fidanlıklardan hizmet alabilirsiniz.
Örneğin Osmanlı Bahçesi Fidanlığı, haftalık veya aylık ya da mevsim başlarında bahçe bakım hizmeti de veriyor. Bahçıvan ve ziraat tekniklerinden oluşan bir ekip her hafta bakımını yaptığı bahçelere giderek çapalama, yabani ot temizliği, budama, ilaçlama, gübreleme ve çim biçme işlerini gerçekleştiriyor.

NİSAN AYI ÇİÇEKLERİ KOKULARIYLA BAHÇENİZİ SARSIN *

Begonya: Geçirgen toprağı sever. Soğuktan hoşlanmaz. Yaprakları suya dayanıksızdır. Sulama yaparken buna dikkat edin. Toprağı nemli kalacak şekilde sulayın.

begonya bakımı
Begonya

Lale: Güçlü rüzgarlardan koruyun. Bahçede yaklaşık bir karış derine dikin. Soğanı dikmenin en önemli kuralı erken dikmektir. Çünkü soğukta güç toplamaları gerekir.

Lale

Papatya: Zengin bahçe toprağı ve hafif kumlu toprak ister. Sıcak iklimlerde güneş gören alanlara yerleştirin. Suya bayılır. 15 günde bir vereceğiniz bitki besini yaz boyunca çiçekli kalmasını sağlar.

yoğurt-çiçeği-papatya
Papatya

Cam güzeli: Nemli toprak sever. Gölge ya da sabah güneşinde yetiştirebilirsiniz. Çok fazla sıcağı sevmez. Nisan ayında tohumla yaza hazırlayabilirsiniz.

Cam güzeli

Yıldız çiçeği: Dikimden önce yumruları saksı içinde nemli üretim torfunda bekletin. Yumrular erken filizlenir. Geçirgen toprağı sever. Yumrulu bir bitkidir. Dona karşı hassastır.

yıldız-çiçeği bakımı
Yıldız çiçeği

Gazanya: Geçirgen toprak idealdir. Soğuk iklimlerden hoşlanmaz. Turuncu çiçekleri güneş sever. Tohumdan ya da kökten ayırma yöntemiyle üretilir.

gazanya-çiçeği-bakımı
Gazanya

Küpe çiçeği: Işık alan yerlerde yetiştirilmeli. Funda toprağı, geçirgen toprakta sağlıklı gelişim gösterir. Mayıs’dan itibaren gübre verilmeli. Yarı gölge ya da gölge alanları sever.

Küpe çiçeği

Unutma beni: Yaz dönemi çiçeğidir. Tohumla üretilir. Geçirgen her çeşit toprakta mutlu olur. Bodur bir bitkidir. 15 cm’ye kadar boylanır.

Unutma beni çiçeği

NİSAN AYINDA MEYVELERİN TADINI ÇIKARIN *

Frenk üzümü: Bahçenizde yetiştirmek için yarı gölgeli bir alan seçin. Bir metre derinlikte çukur açın ve fidenizi yerleştirin. Kireçli ve tuzlu topraklar sakıncalıdır. Organik maddece zengin toprak sever.

Böğürtlen: Çalı formlu bir bitkidir. 2-3 metreye kadar boylanır. Pembe çiçekleri haziran döneminde dalları süsler. Güneşli ya da yarı gölge alanlarda yetiştirebilirsiniz.

Bektaşi üzümü: Çalı formludur. En iyi gelişimi geçirgen, organik maddece zengin toprakta gösterir. Serin iklimlerde çok daha fazla meyve verir.

Ahududu: Rüzgar almayan, az güneşli, kuytu bir alan seçin. Yetiştirmek için zengin ve geçirgen toprak idealdir.

Bahçenize Nisan ayında domates de dikebilirsiniz. Detaylar için “Saksıda domates nasıl yetiştirilir? Domates ekimi ve bakımı nasıl yapılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Küçük bahçeler için 6 güzel fikir ile değişim zamanı

Bahçe stilleri ve 5 klasik bahçe stili örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evdeki sarımsak-kokusu nasıl geçer

Evdeki ve eldeki sarımsak kokusu nasıl geçer? Sarımsak kokusunu temizleme yolları

Enginar zamanı geldi! İşte faydaları ve enginar ezmesi tarifi