Peperomia Hope bakımı ve çoğaltmanın püf noktaları

Peperomia Hope bakımı ve çoğaltmanın püf noktaları (Umut çiçeği)

Peperomia Hope bakımı ile ilgili detayları ve en fazla merak edilen konulardan biri olan Peperomia Hope (Umut çiçeği) çoğaltmanın püf noktalarını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı.

PEPEROMIA HOPE BAKIMI (UMUT ÇİÇEĞİ)

Peperomia ‘Hope’, havadan ve sudan nem ve besinleri emen köklere sahip bitkilerden oluşan bir tür epifittir. Bu büyüme alışkanlığından dolayı, peperomias gibi epifit bitkiler, minimum bakım gerektiren mükemmel ev bitkileridir.

Peperomia bitkilerine toplu olarak ‘radyatör bitkileri’ de denir. Bu isim, güneş ışığını ve sıcak havayı sevmelerinden geliyor gibi görünüyor. Bu nedenle, iç mekanda peperomia ‘Hope’ yetiştirirken hatırlanması gereken hayati bir faktördür.

Peperomia Hope bakımı konusunda güneş ihtiyacı çok önemlidir. Parlak dolaylı güneş ışığında Peperomia ‘Hope’ bitkisini yetiştirin ve iyi drenaja sahip olan bir toprak karışımında bitkiye bakım sağlamaya çalışın.

Peperomia Hope bakımı

Toprak kısmen kuruduğunda peperomia bitkisini sulayın ve sulu yaprakları ara sıra nemi artırmak için fısfıs şişe yardımıyla nemlendirin. Peperomia tetraphylla ‘Hope’ için ideal sıcaklık aralığı 18 ° C – 26 ° C arasındadır. Büyüme mevsimi boyunca yani ilkbahar döneminde ayda bir seyreltilmiş organik gübre kullanabilirsiniz.

Peperomia ‘Hope’ en iyi parlak filtrelenmiş ışıkta büyür. Güneş ışığı eksikliği uzun bacaklı büyümeye ve dağınık bir görünüme neden olabilir. Saksıdaki peperomia ‘Hope’ bitkilerini dolaylı güneş ışığı altına yerleştirmek, kompakt ve sağlıklı bir büyüme sağlar. Peperomia ‘Hope’ yetiştirmek için en iyi yer, doğuya veya batıya bakan bir pencere pervazındadır.

PEPEROMIA HOPE ÇİÇEK AÇAR MI?

Peperomia ‘Hope’ , çiçekli bir tropikal bitki türüdür. Sapların uçlarında yetişen uzun sivri uçlarda minik çiçekler oluşturabilir. Peperomia ‘Hope’ bitkisindeki çiçekler önemsizdir ve bitki nadiren iç mekanlarda çiçek açar.

Peperomia ‘Hope’, arka gövdelerde büyüyen etli benzeri oval yapraklara sahiptir. Küçük yapraklar gövdeler üzerinde üçlü veya dörtlü gruplar halinde kıvrımlar halinde büyür. Peperomia yaprak renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişir. Peperomia ‘Hope’ etli olmasa da, etli yapraklar nem depolar.

PEPEROMİA HOPE NASIL ÇOĞALTILIR?

Kökten ayırma yöntemiyle çoğaltılabilir. Ya da saplı olarak kesilen yapraklarından köklendirmek mümkündür.

TOPRAĞI NASIL OLMALIDIR?

Mükemmel drenajı olan verimli topraklarda Peperomia ‘Hope’ bitkisi yetiştirebilirsiniz. Yosun turba ile birlikte perlit , kaba kum veya çakıl karışımı kullanabilirsiniz. Organik madde hafiftir ve bir miktar nemin tutulmasına yardımcı olur. Ancak inorganik madde, fazla suyun serbestçe akmasına izin vererek kök çürümesini önler.

Peperomia toprağınızı oluşturmak için, iki parça normal saksı karışımını bir ölçek perlit ve bir ölçek bahçe kumu ile karıştırın. Bu oldukça gözenekli toprak karışımı hızlı drene olur ve peperomia bitkileri için idealdir.

Toprak yüzeyi eşit ıslanacak şekilde sulamalar yapılmalıdır.

PEPEROMİA HOPE ÖZELLİKLERİ

Peperomia Hope bakımı

Peperomia ‘Hope’ bitkilerinin diğer yaygın isimleri arasında dört yapraklı peperomia ve meşe palamudu peperomisi bulunur. Bitkinin botanik adı Peperomia tetraphylla, kelimenin tam anlamıyla “dört yaprak” anlamına gelir.

Peperomia ‘Hope’ (Peperomia tetraphylla ‘Hope’), oval, etli yeşil yapraklara sahip popüler bir ev bitkisidir. Küçük yaprakları, gövdeler üzerinde üçlü veya dörtlü gruplar halinde büyür. Bu çok yıllık epifit, kompakt büyümesi, arkadan gelen gövdeleri ve yaprak dökmeyen yaprakları nedeniyle ideal bir asılı sepet bitkisidir . Peperomia ‘Umut çiçeği’ uzun sivri uçlarda minik çiçekler üretebilir ancak bunlar önemsizdir.

Peperomia ‘Hope’, Peperomia deppeana ve Peperomia quadrifolia’nın bir melezidir . Peperomia Hope’un botanik adı Peperomia tetraphylla hope’tur . Peperomias, tropikal bitki ailesi Piperaceae’dedir. Yani botanik olarak konuşursak, biber ailesine mensuplardır. Peperomia ‘Hope’ bitkileri, yavaş büyüyen çok yıllık bitkilerdir.

Peperomia ‘Hope’ bitkileri aynı zamanda yuvarlak yapraklı peperomia ( Peperomia rotundifolia) gibi görünür.

Aşkın Gözyaşı çiçeğinin bakımı, sulaması ve çoğaltılması nasıl yapılır?