Perde seçimi nasıl olmalı? Perde ölçüsü nasıl alınır?

Yeni nesil perdeler evde mahremiyeti sağlamanın çok daha ötesine geçmiş durumda. Tek hamlede başka bir havaya büründürüyor, dekoratif olarak tamamlıyor ve ileri teknolojilerle yazın güneşin ışınlarından korurken kışın da soğuğu önlüyor.

Doğru perde seçimi çoğunlukla eve giren ışık miktarı ve perdenin mahremiyeti ne kadar sağladığı ile ilgiliymiş gibi resmedilse de, aslında perdelerin dışarıdan ve içeriden nasıl göründüğü konusu da önemlidir.

DOĞRU PERDEYİ NASIL SEÇERSİNİZ?

Fotoğraf: afvb.com

Pencereler evin iç ve dış mimarisinin orantı olarak büyükçe bir kısmını oluşturur. Bu sebeple onları nasıl giydirdiğiniz ve ne tarz perde seçimi yaptığınız evin sadece içini değil aynı zamanda dışarıdan nasıl göründüğü kısmını da ilgilendirir. Peki nereden başlamalı? Genellikle perde seçimine evin ana mekanlarından başlanır. Sonra oda oda planlamaya devam edilir. Her odanın farklı bir işlevi olduğu için perde seçimi de buna göre yapılır. Örneğin ana yaşam alanında ışık salınımı ve gün ışığı çok önemlidir. Mahremiyetin de önüne geçmeyen aydınlık seçimler yapılır. Banyo gibi alanlarda ise ışıktan ziyade mahremiyet ön planda tutulur.

JALUZİLER: Aslında her zaman biraz resmi ve biraz da otel odası hissi uyandırırlar. Ancak buna rağmen oldukça fonksiyonel kullanım senaryoları üretirler. Pek çok materyalde tasarlanabilirler. Renk çeşitliliği de oldukça fazladır. Duvar renklerinizi tamamlayan bir renkle bütünsel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Pencerelerin kasasına uyan bir renk tercih etmenizde kesintisiz bir görünüm yaratma konusunda anahtar olacaktır.

STORLAR: Stor perdeler son zamanların popüler tercihlerinden. Çok farklı tekstillerle tasarlanabilirler. Outdoor kumaşlar, tafta, keten gibi sınırsız bir özgürlük tanırlar. Üstelik alanı bloke etmeme konusunda da oldukça iddialıdırlar. Küçük evlerde alandan tasarruf etmek, evi olduğundan daha geniş göstermek için etkili bir çözümdür. Zebra storlar gündüz ışıktan maksimum faydalanmayı sağlar; gece ise ışığı tamamen bloke edebilir. Bu anlamda yatak odası için de güvenilir bir seçim olurlar.

PERDELER: Davetkar, sıcak ve etkileyici! Perdeler dekoratif olarak mekana güçlü bir çarpıcılık katar. Desen ve doku ekleme konusunda rakipsiz bir seçenek olan perdeler, aynı zamanda zamansız bir tercihtir. Ayrıca ısı ve ses yalıtımı yaptıkları için gürültülü bölgelerde de etkili bir çözüm olurlar.

İlginizi çekebilir: Tül perde nasıl temizlenir? Çamaşır makinesinde yıkanabilir mi?

PÜF NOKTALAR

  1. Jaluzilerin temizliği çok kolaydır. Çıkarıp yıkayıp kurutup ye rine tekrar kolayca takabilirsiniz. Ancak bütçe açısından en pahalı opsiyon olabilir. Bu yüzden bütçeniz kısıtl ı ise daha hesaplı alternatifler denemelisiniz.
  2. Jaluzi aralığı geniş olan seçenekler gün ışığını en az kesen a lternatiflerdir. Daha fazla gün ışığı için geniş aralıklı olanları tercih edin.
  3. Güneşlikler hesaplı bir seçenektir. Düz ve hesaplı bir kumaşta n yaptıracağınız güneşlikler fon perde ihtiyacını da ortadan kaldırır.
  4. Güneşlikleri, tamamlayıcı renk ve desende tüllerle kombinlerse niz dışarıdan da şık görünmelerini garantilerseniz.
  5. Kısa pencereler için tavandan yere kadar uzanan perdeler terci h ederek, pencerelerin daha geniş ve uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.
  6. Evin tüm odalarında ayrı stilde perdeler tercih edebilirsiniz. Ancak aynı oda içinde birden fazla pencere olduğ unda mutlaka aynı tip perdeler tercih edin.
  7. Evin diğer odalarında birbirine zıt renklerde perdeler tercih etmeni z, dışarıdan bakıldığında evin çok kalabalık ve dağınık bir izlenim bırakmasına sebep olabilir.

PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINMALI?

Laura Ashley.

Tül: Genişliği olmasını istediğiniz kadar ölçebilirsiniz. Yükseklik için ise, şayet yere kadar yapılacak ise, ölçüden 3 cm eksik olarak sipariş etmelisiniz. Mermer hizası siparişlerde, mermere kadar ölçün 2 cm eksik şekilde sipariş edebilirsiniz.

Fon: Camınızın yüksekliğini ölçün ve -3 cm daha kısa şekilde, sipariş edin. Yere yığılma şeklinde bir duruş sergilemek isterseniz, yere kadar ölçün +15 cm ilave edin. Bu yeterli olacaktır. Dekor amaçlı kullanacaksanız enini geniş sipariş etmemeye çalışın ki gündüz pencerenizden giren ışığı kesmesin. İdeal fon eni 70-90 cm arasıdır. Kapatma amaçlı kullandığınızda iki kanat şeklinde pilesiz sipariş ederseniz, gündüz iki kenarda dekor amaçlı da kullanabilirsiniz.

DESEN+ RENK VURGUSU

Modern bir mekanı canlandırmak için renk ve desen kullanın. Beyaz bir salonu fuşya ve mavi tonlarında esprili desenli perdeler mükemmel hareketlendirir. Fanni, Gardisette.

Ikea.

SATIN ALMA İPUÇLARI

Evde mahremiyet sağlamanın ötesinde mobilya ve kumaşları hatta sizi de UV ışınlarından koruyan, enerji ve ısı tasarrufu da sağlayan perdeler için kumaş seçerken dikkat edin. Mesela sıcak bir iklimdeyseniz ve pencereniz direkt güneş alıyorsa ipek gibi hassas kumaş yerine keten veya polyester kumaşlar tercih edin.

Ayrıca black-out kumaşlar da enerji ve ısı tasarrufu sağlar. Şimdilerde çok popüler olan motorize perdeler ev otomasyonu ile entegre olarak uzaktan kumanda, hız ayarı ve tek tuşal güvenlik gibi pek çok avantaj ve konfor sunuyor.

Garlis tül, Taç.

GÜNEŞTEN KORUNUN

Perde kumaşları artık mobilya ve döşemelerinizi güneş ve UV ışınlarından da koruyarak uzun yıllar kullanmanıza imkan tanıyor.

ÇERÇEVEYE ALIN

Güzel bir manzaranız varsa bunu örtmek yerine vurgulayın. Üstte ince bir perde bantı kullanın ve nakışlı ya da dantel tülleri pencerenin iki kenarından sarkıtarak çerçeve içine alın.

equpe.com.tr

MANZARASIZ DA OLUR

Güzel bir manzaranız yoksa bunu gizlemek için bol yaprak desenli bir perde seçin ve pencere önüne saksılarda benzer yapraklı bitkiler yerleştirerek kendi manzaranızı oluşturun.

MEKANA ÖZEL

Tıpkı buradaki gibi özel bir mimari detayınız varsa stor perde kullanın ve bunu kemerin çevresi boyunca çift taraflı bantla tutturun.

English Home.

DEKORATİF KILIN

Dekoratif detaylar ekleyerek fark yaratabilirsiniz. Normalden daha uzun kestireceğiniz tülü rustik boruya iki yandan dolayıp ortasını dilim gibi bırakabilirsiniz.

ODAK NOKTASI PERDELER

Rustik perdede kapama bandı olmaz. Ama siz perde kumaşından kenarını dilimli kestirip saçak veya püskül takacağınız kumaş parçasını perde kapama gibi asabilirsiniz.

Gomera, Jab Antoetz.

SALONA PERDE SEÇERKEN DİKKAT

  • Salonunuz küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renklerde perde seçin. Böylece tavan yüksekliği daha normal algılanacaktır.
  • Perde seçimini koltuk ve mobilyaların seçiminin sonrasına bırakın. Parke rengi, duvar boyası ve duvar kağıdı rengine de dikkat edin. Uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perde rengi seçmek hata olur. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusunu seçmeye dikkat edin.
  • Desenli koltuklarda düz perdeler düz koltuklarda desenli perdeler kullanın.

Alçak tavanlı ev dekorasyonu: Aydınlatma ve perde seçimine dikkat