Perde seçimi nasıl olmalı? Perde ölçüsü nasıl alınır?

Yeni nesil perdeler evde mahremiyeti sağlamanın çok daha ötesine geçmiş durumda. Tek hamlede başka bir havaya büründürüyor, dekoratif olarak tamamlıyor ve ileri teknolojilerle yazın güneşin ışınlarından korurken kışın da soğuğu önlüyor.

PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINMALI? *

Laura Ashley.

Tül: Genişliği olmasını istediğiniz kadar ölçebilirsiniz. Yükseklik için ise, şayet yere kadar yapılacak ise, ölçüden 3 cm eksik olarak sipariş etmelisiniz. Mermer hizası siparişlerde, mermere kadar ölçün 2 cm eksik şekilde sipariş edebilirsiniz.

Fon: Camınızın yüksekliğini ölçün ve -3 cm daha kısa şekilde, sipariş edin. Yere yığılma şeklinde bir duruş sergilemek isterseniz, yere kadar ölçün +15 cm ilave edin. Bu yeterli olacaktır. Dekor amaçlı kullanacaksanız enini geniş sipariş etmemeye çalışın ki gündüz pencerenizden giren ışığı kesmesin. İdeal fon eni 70-90 cm arasıdır. Kapatma amaçlı kullandığınızda iki kanat şeklinde pilesiz sipariş ederseniz, gündüz iki kenarda dekor amaçlı da kullanabilirsiniz.

DESEN+ RENK VURGUSU *

Modern bir mekanı canlandırmak için renk ve desen kullanın. Beyaz bir salonu fuşya ve mavi tonlarında esprili desenli perdeler mükemmel hareketlendirir. Fanni, Gardisette.

Ikea.

SATIN ALMA İPUÇLARI *

Evde mahremiyet sağlamanın ötesinde mobilya ve kumaşları hatta sizi de UV ışınlarından koruyan, enerji ve ısı tasarrufu da sağlayan perdeler için kumaş seçerken dikkat edin. Mesela sıcak bir iklimdeyseniz ve pencereniz direkt güneş alıyorsa ipek gibi hassas kumaş yerine keten veya polyester kumaşlar tercih edin.

Ayrıca black-out kumaşlar da enerji ve ısı tasarrufu sağlar. Şimdilerde çok popüler olan motorize perdeler ev otomasyonu ile entegre olarak uzaktan kumanda, hız ayarı ve tek tuşal güvenlik gibi pek çok avantaj ve konfor sunuyor.

Garlis tül, Taç.

GÜNEŞTEN KORUNUN *

Perde kumaşları artık mobilya ve döşemelerinizi güneş ve UV ışınlarından da koruyarak uzun yıllar kullanmanıza imkan tanıyor.

ÇERÇEVEYE ALIN *

Güzel bir manzaranız varsa bunu örtmek yerine vurgulayın. Üstte ince bir perde bantı kullanın ve nakışlı ya da dantel tülleri pencerenin iki kenarından sarkıtarak çerçeve içine alın.

equpe.com.tr

MANZARASIZ DA OLUR *

Güzel bir manzaranız yoksa bunu gizlemek için bol yaprak desenli bir perde seçin ve pencere önüne saksılarda benzer yapraklı bitkiler yerleştirerek kendi manzaranızı oluşturun.

MEKANA ÖZEL *

Tıpkı buradaki gibi özel bir mimari detayınız varsa stor perde kullanın ve bunu kemerin çevresi boyunca çift taraflı bantla tutturun.

English Home.

DEKORATİF KILIN *

Dekoratif detaylar ekleyerek fark yaratabilirsiniz. Normalden daha uzun kestireceğiniz tülü rustik boruya iki yandan dolayıp ortasını dilim gibi bırakabilirsiniz.

ODAK NOKTASI PERDELER *

Rustik perdede kapama bandı olmaz. Ama siz perde kumaşından kenarını dilimli kestirip saçak veya püskül takacağınız kumaş parçasını perde kapama gibi asabilirsiniz.

Gomera, Jab Antoetz.

SALONA PERDE SEÇERKEN DİKKAT *

  • Salonunuz küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renklerde perde seçin. Böylece tavan yüksekliği daha normal algılanacaktır.
  • Perde seçimini koltuk ve mobilyaların seçiminin sonrasına bırakın. Parke rengi, duvar boyası ve duvar kağıdı rengine de dikkat edin. Uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perde rengi seçmek hata olur. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusunu seçmeye dikkat edin.
  • Desenli koltuklarda düz perdeler düz koltuklarda desenli perdeler kullanın.

Country stili bir perde kapınıza çok yakışacak

Alçak tavanlı ev dekorasyonu: Aydınlatma ve perde seçimine dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

müge-çiçeği anlamı

Müge çiçeği bakımı nasıl yapılmalı? Püf noktalara dikkat!

Baksı Kültür Sanat Vakfı’ndan “Anadolu Ödülleri”