Stor perde nasıl yıkanır
Stor perde nasıl yıkanır

Stor perde nasıl yıkanır? Stor perde temizleme adımları

Stor perde nasıl yıkanır? sorusu son yıllarda stor perdelerin giderek yaygınlaşması ile sıklıkla merak konusu oluyor. Stor perde (zebra perde) temizliği, diğer perdelere göre biraz daha farklı. Bu nedenle adım adım stor perde yıkama yollarını anlattık.

STOR PERDE NASIL YIKANIR? (ZEBRA PERDE)

Gerekli malzemeler; Su, sabun, yumuşak sünger ya da bez ve yumuşak bir fırçadır.

 • Stor perdeleri önce yere düzgün biçimde serin.
 • Fırça taktığınız süpürgeyle sert darbelerden kaçınarak süpürerek temizleyin.
 • Yıkamaya uygun bir kumaştansa iki saat sabunlu suda bekletin ve gerekiyorsa hafifçe çitileyip süngerle silin.
 • Daha sonra iyice durulayın.
 • Kağıt güneşlikleri sadece nemli bezle silin.

STOR PERDE ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

Stor perde nasıl yıkanır

Stor perdeler çamaşır makinesinde yıkanamaz. Zarar görmeden temizlenmesi için kuru temizleme yapan özel firmalara teslim edilmelidir. Stor perdenin mekanizmalı yapısı nedeniyle, çamaşır makinesinde yıkamak mümkün değildir.

Ancak evde stor perde yıkamak istiyorsanız, halı yıkar gibi yere sererek yıkamanız mümkün. Öncelikle mekanizmasından ayırmanız, zarar görmemesi için doğru bir adım olacaktır.

STOR PERDE NEYLE YIKANIR?

Stor perde yıkamak için en doğru seçim sabun olacaktır. İsterseniz hazır perde silme deterjanlarını da tercih edebilirsiniz.

STOR PERDE MEKANİZMASI SÖKÜLMEDEN YIKANABİLİR Mİ?

perde temizleme

Stor perdenizi mekanizmasını sökmeden hatta yerinden çıkarmadan da temizleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi sadece storu silerek gerçekleştirebilirsiniz.

Adım adım mekanizmayı sökmeden stor perdeyi şu şekilde temizleyebilirsiniz;

 • Stor perdeyi tamamen açın.
 • Derin bir kapta ılık su ve sabun karışımı hazırlayın. İsterseniz hazır perde temizleme deterjanı da kullanabilirsiniz.
 • Yumuşak bir bezi ya da süngeri hazırladığınız karışıma batırın ve fazla suyu sıkın.
 • Sünger ile perdenizi nazik hareketlerle bir iki kez silin.
 • Ardından temiz ve soğuk suya batırdığınız temiz bir bezle sabunu perdenizden temizleyin.
 • Perdenizi açık bir şekilde bırakın ve kurumasını bekleyin.

STOR NEDİR?

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki, stor perdeler ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Stor, ağaç, kumaş vb.’den yapılmış bir kanal içinde hareket ederek açılıp kapanan perde anlamındadır.

STOR PERDE NEDİR?

Stor perde, zincirli veya yaylı bir mekanizmaya sahiptir. Açmak veya kapamak için, boruya bağlı olan zinciri çekmek gerekir. Kumaş boruya sarıldığında perde açılırken, aşağı doğru salındığında kapatılır. Perdenin en ve boy oranı, pencereye özel olarak yapılabilmekle birlikte, kumaş eni genellikle 200 ile 300 cm arasında olmaktadır. Kullanılan kumaş hangisi olursa olsun, stor perdeler ışığa karşı geçirgenliğe sahip değildir.

STOR PERDE KUMAŞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Stor perdelerde koton, polyester gibi birçok farklı kumaşlar kullanılabilir. Ancak kullanılan kumaşların tamamında black-out özelliği vardır. Yani bu kumaşlar, ışık geçirgenliğini tamamen engelleyecek biçimde üretilirler. Bu sayede, dışarıdan görülebilecek gölgeler ve yansımalar tamamen engellenmiş olur. Diğer yandan, stor perdelerde ham kumaş kullanılmaz. Kullanılan kumaşlar, özel bir makinada sertleştirilir ve kırılganlık önlenir. Bu işlemin amacı, kumaşın rolu üzerinde açılıp kapanırken sağa ya da sola kaymasını önlemektir.

Stor perdeler dayanıklılığını büyük ölçüde bu işleme borçludur. Apre adı verilen işlemde perde kumaşını alev almaz, anti-bakteriyel bir hâle getirmek mümkündür. Kumaşların arka kısmında ise genellikle PVC kaplama malzemesi kullanılır. Bu sayede, stor perde kumaşı güneşten etkilenmeyecek bir hâle getirilir.

STOR PERDENİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Stor perde, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Işık geçirgenliği olmadığı için, genellikle yatak odalarında kullanılır. Bunun yanında ofislerde, otellerde, toplantı salonlarında ve dışarıdan görülmesi istenmeyen yerlerde kullanmak için de uygun bir modeldir. Ayrıca alev almadığı ve güneş ışıklarının yansımasını önlediği için, mutfaklarda ve restoranlarda da kullanılabilir. Dolayısıyla stor perde nerelerde kullanılır sorusunu yanıtlarken geniş bir kullanım alanından bahsetmek faydalı olacaktır.

STOR VE ZEBRA PERDE ARASINDAKİ FARKLAR

Stor ve zebra perdenin neden birbirine karıştırıldığından bahsedecek olursak öncelikle stor perde ve zebra perdeyi birbirinden ayıran en temel özellik, zebra perdelerin yatay şeritlerden oluşması, stor perdenin ise tek parçadan oluşmasıdır.

Stor perdeler ağırlıklı olarak tek parçadan oluşur ve güneşi kesmek için kullanılır. Bir bakıma stor perdeler güneşliğin yerini almaktadır, ayrıca güneşi tamamen kesen blackout, karartma stor perdelerde piyasada oldukça yaygındır. Bununla birlikte odasına hem güneş ışığını bolca almak isteyen hemde stor perde kullanmak isteyenler için piyasada tül stor perdelerde mevcuttur.Stor perdenin dezavantajı perde aşağıya indirildiğinde güneşi tamamen kesmesi veya perde yukarı çekildiğinde odayı tamamen göstermesidir.

STOR PERDE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yapacağınız farklı kombinasyonlar evinize farklı bir hava ve tarz katabilirsiniz. Genellikle desenli ve pastel renkli perdeler çocuk ve genç odaları için tercih edilmektedir. Renkli stor perdeler ayrıca mutfaklarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Düz renkler veya sade desenler ise genellikle evlerin salonları ve oturma odaları için tercih edilmektedir. Stor perde alırken renk ve uyum tamamen sizin kişisel zevkinize kalmıştır. Ancak en önemli nokta, alacağınız stor perdeyi hangi amaçla kullanacağınızdır.

Stor perde seçimi yaparken kesinlikle bir kısıt ya da kıstas yoktur. Kendi dekorasyonunuza uygun olarak düz ya da desenli, renkli ya da renksiz perdeyi istediğiniz odada gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Stor perdeler, kumaş türüne de bağlı olarak kolay kir tutmayan perde türüdür. Stor perdeler bu özelliği ile de temizlik açısından çok pratiktir. Her türü olmasa da birçok türü nemli bir bez ile her hafta silinerek çok kolay ve zahmetsiz bir şekilde temizlenebilir.

Birkaç temizlik hilesi ile perdeleriniz ilk günkü gibi yeni ve temiz kalsın

Perde ölçüsü nasıl alınır? Tül, stor, fon, pileli perde ölçümü

Perde modelleri: Salon ve odalar için en iyi tercih nasıl olmalı?