Yatak odası perdesi ve halısı nasıl olmalı?

Yatak odası perdesi ve halısı nasıl olmalı? Yatak odası fon perde ne renk olmalı? Yatak odası avizesi nasıl olmalı? Yatak odası dekorasyonu, en çok dikkat edilen dekorasyon konularından birisidir. Uyku ve dinlenme amacı ile sıklıkla vakit geçirilen yatak odalarının tasarımı kişisel zevkler doğrultusunda oluşturulur. Yatak odası dekorasyonunu oluşturma konusunda bazı hususlar önem arz eder. Bu hususlar, yatak odasını oluşturan çeşitli parçalardır. Halı, perde, fon perde ve avize, yatak odası dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahiptir.

Siz de bahsedilecek olan hususları göz önünde bulundurarak yatak odanızı kişisel zevklerinize göre düzenleyebilir, renkler ile yatak odası eşyalarının uyumunu yakalayabilirsiniz. 

YATAK ODASI HALISI NASIL OLMALI?

Fotoğraf: @notsomodernvictorian

Yatak odası dekorasyonunun olmazsa olmazlarından biri olan halıyı seçmeden önce şu hususları göz önünde bulundurabilirsiniz: 

 • Seçeceğiniz yatak odası halısı yumuşak bir yapıya sahip olmalıdır. Yumuşak bir yatak odası halısı anti stres özelliği ile günün yorgunluğunuzu atmanıza fayda sağlar. 
 • Yatak odası halısının boyutu, yatak odanız ile orantılı bir biçimde olmalıdır. Bu noktada halı yatak odasının zeminini tamamıyla kapatmalı, aynı zamanda kolay bir şekilde temizlenebilir olmalıdır. 
 • Eğer sade ve minimalist bir tarza sahipseniz ‘’shaggy’’ olarak tanımlanan, tüylü yatak odası halılarını tercih edebilirsiniz. 
 • Yatak odası halısının rengi de oldukça önemlidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk nokta, halı renginin yatak odasındaki diğer eşyalar ile uyumlu olmasıdır. Yatak odası halınızın rengini seçerken; yatak başlığını, mobilya ve perdelerin rengini, makyaj aynasını göz önünde bulundurmalısınız. 
 • Yatak odası halısının sade ve desensiz bir yapıya sahip olması önemlidir. Desensiz yatak odası halıları genel görünüm açısından oldukça idealdir ve yatak odasının göz yorucu bir yapıya bürünmesini engeller. 

YATAK ODASI PERDESİ NASIL OLMALI? FON PERDE NE RENK OLMALI?

Yatak odası perdesi ve halısı nasıl olmalı

Yatak odası dekorasyonunda mobilya ve halı kadar perdeler de oldukça önemli bir yere sahiptir. Yatak odası perdesi seçmeden önce piyasada yer alan perde modellerini dikkatli bir şekilde incelemeli, yatak odanıza uyum sağlayacak bir forma sahip olan perde seçimi yapmalısınız. Yatak odası perdesi seçerken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır: 

 • Yatak odası perdesi, öncelikle kişiyi rahat ve huzurlu hissettirmelidir. Dolayısıyla bu noktada ışığı geçirmeyen ve karanlık bir uyku ortamının oluşturulmasını sağlayan perde seçiminde bulunmalısınız. 
 • Yatak odasının perdesinin modelini ise yatak odasında yer alan camın şekline göre belirlemelisiniz. Örneğin; yatak odanızdaki cam büyük ise boydan boya uzanan düz perdeleri tercih edebilirsiniz. Bu doğrultuda; parçalı/düz stor perde, düz kloş perde, sahne perde ya da kruvaze perde çeşitleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz. 

Yatak odasında yer alan fon perdenin rengini belirlemeden önce ise şu hususlara dikkat edebilirsiniz: 

 • Yatak odasındaki fon perdeler için genellikle koyu renkli perdeler tercih edilir. Buradaki amaç, rahat uyku ortamının sağlanmasıdır. Eğer yatak odanız büyükse ve aydınlık bir ortam yaratmak istiyorsanız koyu bir fon perdesi tercih etmeniz oldukça idealdir. 
 • Yatak odasındaki fon perdenin rengi; yatak odası mobilyası, parke rengi ve duvar boyası ile uyum içerisinde olmalıdır. 

YATAK ODASI AVİZESİ NASIL OLMALI?

 • Yatak odası için avize seçmeden önce odanızın tavan yüksekliğine dikkat etmelisiniz. Eğer oldukça yüksek tavanlı bir yatak odasına sahipseniz; gösterişli ve uzun sarkıtlara sahip olan avize modellerini tercih ederek hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. 
 • Alçak tavanlı bir yatak odasına sahipseniz uzun sarkıtlı avizelerin aksine, kısa sarkıtlı ve daha minimal avize modellerini tercih etmelisiniz. 
 • Yatak odası için avize seçimi yapmadan önce yatak odasında yer alan mobilyaları da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; klasik mobilyalar ile gösterişli avize modelleri uyum sağlarken; minimalist bir tarza sahip olan mobilyalar için yine minimalist tarzdaki avizeler uygun olacaktır. 

Işığa göre odalarda duvar boyası seçimi nasıl olmalı?