Açık balkon perdesi nasıl yapılır, nasıl takılır?

Açık balkon perdesi nasıl yapılır, nasıl takılır? Yaşam alanlarımızda yer alan balkonlar, keyifli vakitlerin geçirildiği alanlardır. Mevsim fark etmeksizin hava almak için ya da yemek yemek, oyun oynamak gibi aktiviteleri gerçekleştirmek için tercih edilen balkonlar, farklı formlara sahiptir.

Yapı itibari ile camsız olan balkonlar, çoğu kullanıcı tarafından PVC cam ile kaplatılır. Fakat balkonlarını PVC cam ile kaplatmak istemeyen kullanıcılar da mevcuttur. Bu kullanıcılar genellikle ilk olarak açık balkon perdesi kullanmayı tercih eder.

AÇIK BALKON PERDESİ NEDİR VE NE İŞE YARAR?

 • Açık balkon perdeleri, balkonun hava akışını kesmez ve etkili bir koruma sağlar.
 • Açık balkon perdeleri; polyester, tül, pamuk gibi çeşitli malzemelerden üretilir. Aynı zamanda farklı formlarda üretilen balkon perdelerinin yapılma ve takılma aşamaları farklılık gösterir.
 • Açık balkon perdeleri genellikle hazır olarak üretilir ve kullanıcıların beğenisine sunulur. Bu noktada siz de balkonunuzun ebatlarını ölçebilir ve bu ebatlar doğrultusunda açık balkon perdesi yaptırabilirsiniz.
 • Eğer dilerseniz daha önceden temin ettiğiniz bir kumaşı uygun boyutlarda keserek kendiniz de açık balkon perdesi yapabilirsiniz.

AÇIK BALKON PERDESİ NASIL TAKILIR?

Açık balkon perdesinin takılma şekli de balkon perdesinin formuna göre farklılık gösterir. Örneğin;

 • Stor balkon perdesi tercih ettiyseniz balkon perdenizin mekanizmasının profesyonel kişiler tarafından kurulmasını sağlamalısınız.
 • Eğer balkonunuzda korniş mevcut ise balkon perdenize taktığınız korniş uçlarını kornişten geçirebilirsiniz.
 • Bunların yanı sıra belirli bölgelerinde metal kapsüller bulunan balkon perdelerini uygun bir şekilde geçirerek balkon perdenizi takabilirsiniz.
 • Balkon perdesini taktıktan sonra balkon korkuluklarına bağlayarak perdenin uçmasını önleyebilir ve daha güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Açık balkon perdesi takarken oldukça dikkatli olmalısınız. Eğer bu konuda herhangi bir tecrübeniz yoksa profesyonel bir kişiden yardım alabilirsiniz. 

AÇIK BALKON PERDESİ KULLANMANIN AVANTAJLARI

Açık balkon perdesi kullanımının beraberinde getirdiği çeşitli avantajlar bulunur. Balkon perdesi kullanımının getirdiği avantajlar şu şekilde sıralanabilir; 

 • Açık balkon perdesi, rüzgarlı ve güneşli havaların olumsuz etkisini en aza indirgemek için oldukça idealdir. Balkonunuza takacağınız açık balkon perdesi ile güneşin en tepede olduğu vakitlerde bile balkonunuzda keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 
 • Açık balkon perdesi, mahremiyeti sağlamak açısından da oldukça idealdir. Özellikle apartman tipi dairelerde bulunan balkonlar karşı taraftaki daireler ile oldukça yakın bir mesafede olabilir. Bu noktada siz de balkonunuzda perde kullanarak mahremiyet alanınızı yaratabilir, balkonunuzda keyifli vakitler geçirmeye devam edebilirsiniz. 
 • Açık balkon perdesi kullanarak balkonunuza sinek türlerinin girmesini önleyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarının kabusu olan sivrisineklerin balkonunuzdan doğru evinize girmesini önleyebilir, rahat bir şekilde uyumanın tadını çıkarabilirsiniz. 
 • Açık balkon perdesi dolaylı olarak evinizin güvenliğini sağlar. Aynı zamanda evinizde beslediğiniz evcil hayvanınızın da güvenliğini sağlayan balkon perdesi, küçük çocukları korumak için de oldukça idealdir. 
 • Açık balkon perdesinin sunduğu avantajlardan biri de estetik bir görünüme sahip olmasıdır. Örneğin; tüllü kumaşlardan üretilen balkon perdesi modellerinden birini tercih ederek balkonunuzun estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 

AÇIK BALKON PERDESİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Açık balkon perdesi seçerken öncelikle perdenin hangi malzemeden üretildiğine dikkat etmelisiniz. Özellikle rüzgardan etkilenen açık balkon perdelerinde uzun vadede yırtılma, kopma gibi sorunlar görülebilir. Dolayısıyla sağlam ve dayanıklı malzemelerden üretilen açık balkon perdesi çeşitlerinden birini tercih etmeniz tavsiye edilir. 
 • Sık sık yağmur alan bir bölgede yaşıyorsanız polyester ya da naylondan üretilen balkon perdesi çeşitlerini tercih etmeniz tavsiye edilir. 
 • Eğer yaz mevsiminde kullanmak üzere açık balkon perdesi arayışındaysanız pamuklu kumaşlardan üretilen balkon perdesi modellerinden birini tercih edebilirsiniz. 
 • Açık renklere sahip balkon perdesi modellerinden birini tercih ederek balkonunuza ferah ve havadar bir görünüm katabilirsiniz. 

Kapalı balkon hakkında her şey: Dekorasyon, ısıtma, cam-pvc fiyat